• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Osmanlıda şiirler oğlanlara yazılırdı

  • Konbuyu başlatan simqe
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 28
  • Görüntüleme 7K

Okunuyor :
Osmanlıda şiirler oğlanlara yazılırdı

cumleci

Amatör
Üye
''Medyayı yöneten akılları yönetir'' sözü bir daha doğruluğunu ispatlarcasına önümüzde parande atıyor.

Osmanlı hep ehl-i keyfdi zaten. Piri Reis'e sırrı hala çözülmeyen dünya haritasını amerikalılar verdi. (Osmanlıda eşcinsellik oluyoda o zamanda abd niye olmasın aaaaaa dimi süper fikir ya inanmıcak gerizekalı mı yok? )

Gezegenlerin konumlarını hesaplayan 1900 de Girit açıklarında bulunan cihazı da eşcinsel ilişki sırasında buldular o zaman akıl etti. Fatih 6 yaşında İstanbul fethinin planlarını projelerken yan odadan gelen eşcinsel ilişkinin sesi ona ilham verdi (aaa dimi moruk olabilir ya niye olmasın çok mantıklı)

Kanuni bir ferman ile Alman arşidükü Ferdinand'ı kurtarırken Fransız kralı oynaşıydı belki de (aaaaaa çok şaşırdım hacı bu da olabilir ha mantıklı yani neden olmasın ki)

Yine Kanuni bir ferman ile fransada 100 yıl dansı yasaklarken aslında erkek ile kadın değil erkek ile erkek dans etsin istiyordu (aaaaaaaaa bak bu çok doğru inanılmaz mantıklı ya dahiyane bu of süper)

Yavuz Sultan Selim Muhiddin-i Arabi'nin kast ettiği altınları bulurken aslında kayanın altında tapılan paranın değil kayayı erkek altını da erkek olarak tasvir ederek buldu (olabilir olabilir çok zekice)

Osman Gazi bir çadırdan tüm dünyaya hükm edecek bir imparatorluğu kurarken aslında eşcinsel hükümranlığı hep kafasındaydı (dimi dimi)

Edit = Ve tüm bunlara rağmen Allah bu imparatorluğa yardım etti. Rahmetini esirgemedi. (Ama bu imkansız! Ya ne sandın? )
 

RABİA

Bağımlı
Üye
Hiç eşcinsel bir toplum huzur ve refah içinde yaşar mı ? Hiç eşcinsel bir toplum Hz. Peygamber (a.s.v)ın hadisine nail olabilir mi ? Hiç eşcinsel toplum Hz. Peygamber (a.s.v)ın İstanbul hakkında ki hadisine nail olucak bir komutan ve askerler çıkartır mı ? Hiç eşcinsel bir toplum bırak halkın insanın dağdaki kurdun bile rızkını düşünücek derecede Allahın adaletini ve rızasını gözetir mi ?

Bu saydıklarım yeter sanırım... Ceddimize çamur atan S.A.K'ın ceddi nerden geliyor bilemiyorum ama bi yerden geldiğinden de şüpheliyim.
Bu ifadenin düzeltilmeye ihtiyacı var sn.cümleci..:(
 

aslnyrkli

Tecrübeli
Üye
fatih sultan mehmet in de patrike yazdığı şiirler var ama bunları şimdiki düşüncelerimizle acıklarsak yanlıs olur zaten bardakçınn yazdıklarına ne kdar güvenilir

bu arda cümleci nn yorumu

Ve tüm bunlara rağmen Allah bu imparatorluğa yardım etti. Rahmetini esirgemedi

ne yani allah taraf mı tutuyo madem ole güclü ulkeler cok mu düzgün snn yorumuna gore ole
yoksa allah bu ulkelerinn bu kdar savaş yapmasına yardım edip ve güclendirir mi
 

cumleci

Amatör
Üye
fatih sultan mehmet in de patrike yazdığı şiirler var ama bunları şimdiki düşüncelerimizle acıklarsak yanlıs olur zaten bardakçınn yazdıklarına ne kdar güvenilir

bu arda cümleci nn yorumu

Ve tüm bunlara rağmen Allah bu imparatorluğa yardım etti. Rahmetini esirgemedi

ne yani allah taraf mı tutuyo madem ole güclü ulkeler cok mu düzgün snn yorumuna gore ole
yoksa allah bu ulkelerinn bu kdar savaş yapmasına yardım edip ve güclendirir mi
Allahın Rahmeti ucblu kalplere girmez. Nasıl ki yağmur taneleri alçak yerde toplanır. Allah'ın Rahmeti de alçak, mütevazi kalplerde toplanır. Bu kişi için de aynı toplum için de millet için de. İsrail de Allah'ın Rahmetinden söz edemeyiz evet ama Allah çalışana verir mümin/kafir ayırt etmez.


Edit= Son olarak Rahmet başka güçlü olmak başka. Allah'ın yardımı başka dünyaya hükm etmek başka. İnşallah bu sefer doğru anlarsınız.
 

keskin_kalem

Acemi
Üye
Osmanlı içerisinde de tüm dünyada olduğu gibi eşcinsel insanlar vardı.Bunda hiç kimse benim atam eşcinsel olamaz kompleksine girmemeli bence.

Tarih boyunca,ki bahsettiğimiz tarihin boyu 15-20 sene değil antik yunanlılara kadar dayanan bu tarih yolculuğunda ünlü-ünsüz,sesli-sessiz bir çok eşcinsele rastlayabiliriz.

Bunlar içinde sadrazamda çıkar,aristokratta,padişahta,köylü vatandaşta..

Çünkü eşcinsellik rütbeye göre yaşanan bir olgu yada durum değildir.Haliyle gocunmanın da bir alemi yoktur.Tercih diyebilirsiniz,bozukluk diyebilirsiniz,kabul etmeyebilirsiniz ama gerçeği değiştiremezsiniz.

Sanırım Ahmet Cevdet Paşa'nın yazıyordu "..son zamanlarda kadın sevenler çoğaldı,erkek sevenler azaldı" diye.Bu bile birşeylere kani gelmeye meyilli insanlar için yönelme olabilir.

Eşcinseli olmayan bir toplum dünya üzerinde yok denebilir.Ama eşcinsellik için ispatları günümüzde gördüğümüz gibi basında çıkmak yada bağıra bağıra ben eşcinselim demek olarak algılarsanız beton yığının altından güneşi görmeye çalışırsınız.

Bastırılmış eşcinsellik diye bir şey duydunuz mu?

Yada türban olaylarıyla kulağımıza çalınan mahalle baskısı kavramı size neleri hatırlatıyor?

İşte eşcinsellik açısından dönemlere dair yaptığınız tespitlerde bunları da göz önüne almalısınız.Yıllarca bir bayanla evli olduğu halde eşcinsel olan insanlar vardır.Yada bunu gizli yaşayan insanlar.Çünkü toplumun o günkü şartları biraz daha kapalıdır.Ve bunu dillendirmek,ayan beyan yaşamak,Hollandavari tarza bürünmek pekte izahi olacak durumlar değildir.Hem mahalle baskısı hem bastırılmış olma durumu,dominant yapının altında kalanları gizliliğe teşvik etmiştir.

Bu konu ne Osmanlı'yı olduğu durumdan geriye götürür nede ileriye.Osmanlı Devleti'nde eşcinsellerin olması Osmanlı Devleti'ni aşağılamayacağından fazlaca muhafazakar bir tutum sergilemek bana manasız geliyor.Sonuçta Osmanlı icat etmedi eşcinselliği.Osmanlı dün gözünüzde neyse bugün x sadrazamı eşcinsel oldu diye gözden mi düşecek.

Dediğim gibi dünyada hiç bir devlet yoktur ki çıkıp benim toplumum da bir tane eşcinsel yoktur diyebilsin.Açık açık yaşayanlar vardır ilişkisini.Gizli gizli yaşayan vardır.Hatta hiç ilişkisini yaşayamayan eşcinseller vardır.Toplumun tüm bireylerinin kendine has dürtüleri olduğu gibi eşcinsel dürtüleri de olabilir.

Konu eşcinsellik ama aralarda geçmiş bir mevzu da ilginç geldi.Osmanlı Devleti 600 yıl Allah'ın lütfu olarak hüküm sürdü de neden sonra bu lütuf geri çekilerek devletin sonu geldi.

Hadi diyelim ki baki olan Allahtır ve Osmanlı da tarihe gömülmüştür.Yada hatalar yapmıştır,Allah katında doğrudan sapmıştır v.s v.s v.s

Burada da insanlara İngiltere tarihini,Çin Tarihini okumalarını tavsiye ederim.Ne büyük lütuflara eren(!) devletler var.
 

cumleci

Amatör
Üye
Osmanlı'nın bıraktığı bütün güzellikleri, dünya devletlerinin kullandığı yönetim sistemini, şiirlerini, edebiyatını, icatlarını, fiziğini, kimyasını, matematiğini, tıpını, astronomisini bırakıp bu tip angarya işlerle Osmanlı'yı anlamadığımız gibi bir de küçük düşürme gayreti canımı sıkıyor...

Osmanlı'da Şeriat-ı Muhammediye yönetimi vardı.

Livata yapanlar öldürülür! Ötesi yok...
 

aslnyrkli

Tecrübeli
Üye
osmanlı tam olarak şeriatle yonetilmemiştir daha esnek bir yonetim vardır
zaten baskıcı yonetimle bu kdr süre tutamassın bu kdr farlı milleti
 

keskin_kalem

Acemi
Üye
Osmanlı'nın bıraktığı bütün güzellikleri, dünya devletlerinin kullandığı yönetim sistemini, şiirlerini, edebiyatını, icatlarını, fiziğini, kimyasını, matematiğini, tıpını, astronomisini bırakıp bu tip angarya işlerle Osmanlı'yı anlamadığımız gibi bir de küçük düşürme gayreti canımı sıkıyor...
Osmanlı'yı kimse küçük düşürmüyor Sn cümleci...

Osmanlı bir devlettir.Onun içinde yaşayan insanlardan kiminin hetero kiminin homo seksuel anlayışı benimsemesi Osmanlı devletini küçültmez.Aynı şekilde Osmanlı Devleti içinde yaşayan tüm bireylerin seksuel açıdan hetero durumda olmuş olsalardı da Osmanlı Devleti sırf bu yüzden yücelmezdi.

Sizin kutsal saydığınız devlet aygıtı ne melem birşeydir ki içinde yaşayan bireylerin hangi seksuel tercihi benimseyeceğini söyleyebiliyor.Yine de bu kısmı geçiyorum.

Fakat aynı paralelde şunu merak ediyorum.Devlet nasıl bir kutsiyettir ki içinde yaşayan bireylerin cinsel tercihlerine göre alçalır yada yükselir.

Bana göre Osmanlı içerisinde eşcinseller yaşadığı için küçük düşmemektedir.Gayet doğal bir durumdur.Böyle bir gayrette yoktur.Boşunuza canınızı sıkmayın.Yok illa da bu tip konuların konuşulması canınızı sıkıyorsa o zaman yapabileceğimiz birşey yok.Canınızı neyin sıktığına göre konu belirlenmez.


Osmanlı'da Şeriat-ı Muhammediye yönetimi vardı.

Livata yapanlar öldürülür! Ötesi yok...
Ne yazık ki bunlarda konuyla alakalı söylediklerinizi haklı çıkaracak deliller değillerdir.

Çünkü; bireylerin cinsel tercihleri yönetim biçimine göre düzenlenmez.Şeriat-ı Muhammediye yönetimi de olsa,cumhuriyette olsa,faşist bir dikta da olsa bu toplum içinde eşcinsellerin olmayacağı manasına gelmiyor ki...

Öldürülme konusu da eşcinsellerin olmayacağı manasına gelmiyor,üzgünüm.Çünkü hırsızlığın cezası vardır diye hırsızlık yapılmayacağını kimse iddia edemez.

Ne yani öldürülme cezası var diye insanlar eşcinsel olamaz yada ilişkiye giremezler mi?Peki şu anda bir kanun olsa ve eşcinsel ilişkiye girenlere ödüller,trilyonlar dağıtılacak olsa eşcinsel mi olacaksınız.Bakınız bu kişinin kendi iç dünyası ve dürtüleriyle alakalı bir durumdur.Ne ölüm var diye eşcinsel bir insan kendisini hetero olarak hissedebilir nede hetero olan bir insan sırf ödül için kendini eşcinsel hissedebilir.

Siz diyorsunuz ki bunu yapan öldürülür,devlet yönetim tarzına da bu durum aykırıdır.Eşcinseller şöyledir,böyledir.Efendim bir evvel ki yazımda da belirttim.Eşcinsel bir vatandaş cuma hutbesini yarıda kesip ahaliye bunu açıklaması mı gerekiyor?Bastırılmış eşcinseller,mahalle baskısı ile eşcinselliğini dile getiremeyen kamufle eden yada pasif eşcinsel olan bireylerde bugün aramızda belki de karşı kapımızın arkasında hayatlarını yaşamaktadır.Yoktur demek için inandırılıcığı yüksek deliller gereklidir.Siz istediğiniz kadar öldürülür demekte özgürsünüz ama kimin eşcinsel olup olmadığı ne Şeyhülislamın fetvasında yazar,ne alınlarda,ne de padişah fermanlarında...
 
Üst Alt