Oruç kefareti var mıdır?

Selam!

Ustteki iki hadisin ayni hadis oldugu Ibn Hacer Bulugu'l-Meram adli eserinde bildirmistir.
Bu bilginin ustune giden Musa Carullah su ictihadi vermistir.

“Zıhar olayı ile karşılaşmamış olan, oruç bozmanın risalet-i nebeviyye devrinde vukuuna kesin bir delil yok iken
nakl kılınmış bu hadislerin hiçbiri iftar kefaretine delil olamaz;

zira o hadislerde öngörülen keffaret zıhar keffaretidir.
Zıhar keffareti Mücadele Sûresi’yle sabittir.
............
Keffaret zıhar keffareti ise bu defa oruç bozma suçu kaffaretsiz kalır.
Bu fikrimi, hadislerle nakl kılınmış müteaddit hal karineleriyle teyit edebilirim.”

(Uzun Günlerde Ruze, çev: Y. Uralgiray, Ankara, 1975, s. 316-317)

Herkese Ramazanin bu ilk Cumasi mubarek olsun;
Allah cc'na emanet olun!
 
Kefaret ; işlenen bir suçun ya da bir günahın karşılığı olarak kabul edilen ceza. olarak sözlüklerde verilmis.

* Saglik, can güvenligi , kaza ile gibi durumlarda niyetlenilen orucu bozmak mi konu
yoksa

* gece oruca niyetlenip öglen yahu bugün cok aciktim yada susadim veya sigarasizlik canima tak dedi diyerek iftar vakti gelmeden orucu yarida birakmaki...

Bu iki ayri durum ayni kefede yorumlanirsa , yorumlardada karisiklik olur..diye düsünüyorum
 
Ramazan o aydır ki; insanlara kılavuz olan, iyi-kötü ayrımıyla hidayetten kanıtlar getiren Kur'an, onda indirilmiştir. O halde bu aya ulaşanınız onu oruçlu geçirsin. Hasta olan veya yolculuk halinde bulunan, tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylık ister; O sizin için zorluk istemez. Tutulmamış olan günleri tamamlamanızı, sizi doğru yola kılavuzladığı için Allah'ı yüceltmenizi ister. Ve sizin şükretmeniz umulmaktadır. Bakara 185
 
R

redyellow

Ziyaretci
Sual: Oruç kefareti var mıdır?

CEVAP
Elbette vardır. Geceden niyetli orucunu, kasten bozana kefaret lazım geldiği din kitaplarının hepsinde yazılıdır. Kütüb-i sitte isimli meşhur altı hadis kitabından Buhari, Müslim, Ebu Davud, Tirmizi ve Nesai'de mevcuttur. En kıymetli bu beş hadis kitabına inanmayan eğer misyoner değilse cahil veya hain birisidir. Hazret-i Ebu Hüreyre'nin rivayet ettiği hadis-i şerif şöyledir:

Bir kimse, Peygamber efendimize gelerek, (Helak oldum ya Resulallah) dedi. Peygamber efendimiz, ne olduğunu sordu. O da Ramazan orucunu kasten bozduğunu söyledi. Peygamber efendimiz, bir köle azat etmesini bildirdi. Kölesi olmadığını bildirince, aralıksız iki ay oruç tutmasını emretti. Bunu da yapamayacağını bildirince, fakir doyurmasını bildirdi.

İslam âlimleri de, geceden niyetli orucunu bir mazeretsiz kasten bozan kimsenin kefaret olarak, varsa bir köle azat etmesini, yoksa peş peşe 60 gün oruç tutmasını, oruç da tutamazsa, 60 fakiri doyurmasını bildirmişlerdir. (Redd-ül Muhtar)


Peygamber efendimizin bildirdiği hükmü kabul etmeyen, Allahü teâlânın emrini kabul etmemiş olur. Çünkü Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80]

Sual: Oruç kefareti nasıl tutulur?
CEVAP
Oruç kefareti için peş peşe, 60 gün oruç tutar. 60 gün sonra, tutmadığı her gün için, birer gün daha tutar. Birkaç Ramazanda kefaretleri olan veya bir Ramazanda, 2 gün kefareti olan kimse, birinci kefareti yapmamış ise, ikisi için yalnız bir kefaret yapar. Birinci kefareti yapmış ise, ikinci kefareti de, ayrıca yapar.

Kefaret orucu, hastalık, yolculuk gibi bir özür ile veya bayram günlerine rastlamak sebebi ile bozulursa veya Ramazana rastlarsa, yeniden 60 gün tutmak gerekir. Bayram günlerinde bozmazsa, yine yeniden başlaması gerekir. Hayz ve nifas sebebi ile bozunca, yeniden başlamaz. Temizlenince, geri kalan günleri tamamlar.

Ramazanda mazeretsiz oruç tutmamak haramdır, büyük günahtır. Önce, tutulmayan oruçlar için tevbe edilir. Sonra gününe gün, yani kaç gün tutulmamışsa o kadar gün kaza orucu tutulur. Bir kimse, Ramazan ayında 30 gün oruç tutamasa, tutamadığı gün kadar kaza orucu tutar. Bu oruçlara kefaret gerekmez. Kefaret, oruç tutmamanın değil, niyetli iken Ramazan orucunu kasten bozmanın cezasıdır. Çok yaşlanıp, ölünceye kadar Ramazan orucunu veya kaza oruçlarını tutamayacak ihtiyar ve iyi olmasından ümit kesilen hasta, gizli olarak yiyip içer! Hadis-i şerifte, (Oruç tutamayacak kadar yaşlı veya iyi olmasından ümit kesilen hasta fidye verir) buyuruluyor. Çok yaşlı olup oruç tutamayan kimse, zengin ise, her günün orucu için fidye verir. Fakir olan fidye vermez, dua eder.

Fidye olarak, her gün için bir fıtra miktarı un, hurma veya üzüm verilir. Mesela 30 gün oruç için 53 kg un veya 105 kg hurma veya üzüm verilmesi kâfidir. Yahut bu kadar unun kıymeti kadar altın veya gümüş para, tutulamayan otuz gün orucun fidyesi olarak, bir veya birkaç fakire, Ramazanın başında veya sonunda verilebilir. Fakir, aldığı fidyeyi kendisi kullandığı gibi, başka birine de verebilir. Fidye verdikten sonra, oruç tutabilecek hâle gelen kimse, tutamadığı oruçlarını kaza eder. (Nehr-ül-fâık)

Hastalık, yaşlılık gibi bir özürden dolayı Ramazan orucunu tutamayan zenginin, bu durumu ölünceye kadar devam etse, fakirlere yemek verilmesini vasiyet eder. Velisi de; onun tutamadığı her oruç için, fakire bir fıtra veya değerini verir. (Bedâyi)

Sual: Devamlı hasta veya çok yaşlı olup, kefaret orucunu tutamayan ne yapar?

CEVAP
Devamlı hasta veya çok yaşlı olup, 60 gün kefaret orucunu tutamayan kimse, 60 fakiri sabah akşam veya öğle akşam olmak üzere, bir günde iki kere doyurur. Hepsinin aynı günde yemeleri şart değildir. Bir fakiri her gün iki defa doyurmak üzere 60 gün veya her gün bir defa doyurmak üzere 120 gün yedirmek de olur. Yahut 60 fakirin her birine, bir fıtra miktarı, fıtra olarak verilen ürünlerden birini verir. Yahut bunların kıymeti kadar ekmek, başka mal veya altın vermek de caizdir. Kendisini doyurması için fakire kâğıt para da verilebilir. Fıtra miktarı ürün veya mal, bir fakire 60 gün devamlı verilir. 60 günlüğü, bir fakire bir günde toplu verilirse, bir günlük verilmiş olur. Buna dikkat etmek gerekir. Diyelim ki, sabah akşam iki ekmek yiyorsa, her gün iki ekmek vermek gerekir. 120 ekmek bir seferde verilirse, bir günlük verilmiş olur.
Oru kefareti .:.: [url]www.dinimizislam.com :.:.[/url]
 
Selam!

Peygamber efendimize gelerek, (Helak oldum ya Resulallah) dedi.
Peygamber efendimiz, ne olduğunu sordu.
O da Ramazan orucunu kasten bozduğunu söyledi...
...Ramazan orucunu kasten bozduğunu söyledi...

Boyle bir hadis yok!
Hadise boyle bir cumle ekleyince,
Sonuna da
...Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur....
ekleyince al sana 60 gun kefaret.
Altina da imza:
...dinimizislam...

Kur'an'a ne hacet?

Cumle su:"Ramazanda eşimle cinsel ilişkide bulundum"
Buhârî, Savm, 30, Hibe 20, Nafakât, 13, Keffârat, 2-4; Müslim, Sıyâm, 81; Ebû Davûd Tahâre,123, Savm, 37

Gerisi onceki mesajlarimda var.
 
R

redyellow

Ziyaretci
Ben hadisi şerifleri aktardım, hiç gürültü etmek istemiyorum, tartışmaya girmek de istemiyorum... Dini konulardaki tartışmalar güzel olmuyor, vebal var.

Ben hadislere inanıyorum, ne "kurana ne hacet" diyenleri kabul ederim; ne de "kuran var, hadislere gerek yok" diyenleri kabul ederim. Kuran ve hadis, sünnet birbirinden ayrılamaz.
 
Ben hadisi şerifleri aktardım, hiç gürültü etmek istemiyorum, tartışmaya girmek de istemiyorum... Dini konulardaki tartışmalar güzel olmuyor, vebal var.

Selam!

Yani mesajimda Hadisin GERCEK metnini goreceksiniz.
Yani yazdigim Kütüb-i sitte'den isim ve basliklari okuyacaksiniz.

Sonra teblig edilecek hukme uydurmak icin DEGISTIRILMIS HADISI yazacakiniz.
Sonra bu hadise inanmayani cahil veya hain ilan eden yaziyi ekliyeceksiniz.

SONRA DA:
Ben hadisi şerifleri aktardım, hiç gürültü etmek istemiyorum, tartışmaya girmek de istemiyorum... Dini konulardaki tartışmalar güzel olmuyor, vebal var.
...diyeceksiniz!

Muslumanda size Maasallah! diyecek.
veya Susacak?....

Bu yetmez gibi
Hadisi degistirerek Kur'an'daki Mucadele suresindeki
3 kefaret emrini Zihardan alip Oruca cevirerek
Kur'an ve hadisi baglaminda
Allah cc ile Resulunu birbirinden ayiran/celistiren
Bir yaziyi foruma tasiyacaksiniz

SONRA DA:
Kuran ve hadis, sünnet birbirinden ayrılamaz.
..diye sanki bunlari yapan bizmisiz gibi ahkam keseceksiniz.

Buda yetmezmis gibi
(İbn Hanbel, Müsned IV, 37; Ebu Davud II, 256) deki baglamindaki
Hadisi bile yazana
Ve
Ibn Hacer Bulugu'l-Meram adli eseri ve Musa Carullah su gibi
ehl-i sunnet hocalarin calisma kesitlerini yazana

Ben hadislere inanıyorum, ne "kurana ne hacet" diyenleri kabul ederim; ne de "kuran var, hadislere gerek yok" diyenleri kabul ederim.
diye yazacaksiniz.

Sn.Redyellow yazdiklarinizi yazdiginiz kisinin yazdigiyle kiyasladiktan sonra yazin.
Arastirmadiginiz yazilari teblig amacli foruma tasimayin.
Gercek VEBAL budur.

Herkesin Ramazan bayramindan sonraki bu ilk Cumasi mubarek olsun;
Allah cc'na emanet olun!
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

ZIHAR

"Zihâr", sırt anl***** gelen "zahr" kelimesinden türetilen bir kelimedir. Anlamı : "sırtlaşma, sırtını sırtına benzetme" demektir. Terim olarak erkeğin, karısına "sen bana anamın sırtı gibisin" diyerek, onun kendine haram olduğunu, yani onu boşadığını bildirmesi demektir.

Cahiliyyet devrinde erkekler karılarını bu yolla da boşarlardı ve bu, dönüşü olmayan bir boşama biçimi olduğundan, bununla kadınları mağdur etmiş olurlardı. Islâm bunu kaldırdı ve karısını "zihâr" yoluyla boşanmayı, dönüşü olmayan bir boşama olmaktan çıkardı. Ancak karısını annesine benzetmek, çirkin bir olay olduğundan, bu yolla karısını boşayan, eğer ona dönmek isterse dönebilecek, ancak ilişki kurmadan önce peşpeşe iki ay oruç tutacak, bunu yapamıyorsa altmış fakiri sabahlı akşamlı doyuracaktır. Bu oruca "zihâr keffareti" denir.

Kaynak :
http://fikih.ihya.org/islam-fikhi/zihar.html


==================

MÜCADELE
2.Ellezîne yuzâhirûne minkum min nisâihim mâ hunne ummehâtihim, in ummehâtuhum illellâî velednehum, ve innehum le yekûlûne munkeren minel kavli ve zûrâ(zûren), ve innellâhe le afuvvun gafûr(gafûrun).

2.İçinizden kadınlarına zıhar yapanlar bilsinler ki, o kadınlar onların anaları değildir. Onların anaları ancak, kendilerini doğuran kadınlardır. Şüphesiz onlar (zıhar yaparlarken) hoş karşılanmayan ve yalan bir söz söylüyorlar. Şüphesiz Allah çok affedicidir, çok bağışlayıcıdır.
===========

3.Vellezîne yuzâhirûne min nisâihim summe yeûdûne li mâ kâlû fe tahrîru rekabetin min kabli en yetemâssâ, zâlikum tûazûne bih(bihî), vallâhu bi mâ ta’melûne habîr(habîrun).

3.
Kadınlarından zıhar yaparak ayrılıp sonra da söylediklerinden dönecek olanlar, eşleriyle birbirlerine dokunmadan önce, bir köle azat etmelidirler. İşte bu hüküm ile size öğüt veriliyor. Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.
=============

4.Fe men lem yecid fe siyâmu şehreyni mutetâbiayni min kabli en yetemâssâ, fe men lem yestetı’ fe ıt’amu sittîne miskînâ(miskînen), zâlike li tû’minû billâhi ve resûlih(resûlihî), ve tilke hudûdullâh(hudûdullâhi), ve lil kâfirîne azâbun elîm(elîmun).

4.
Kim (köle azat etme imkânı) bulamazsa, eşine dokunmadan önce ard arda iki ay oruç tutmalıdır.Kimin de buna gücü yetmezse altmış fakiri doyurmalıdır. Bunlar, Allah’a ve Resûlüne hakkıyla iman edesiniz, diyedir. İşte bunlar Allah’ın sınırlarıdır. Kâfirler için elem dolu bir azap vardır.

============

Sağlıcakla kalınız....

 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sevgili mopsy , sizin de " Ramazan ve Zafer Bayramlariniz Muberek ve Kutlu olsun! " ....Sevdiklerinizle nice bayramları mutluluk içerisinde yaşamanızı dilerim...

Bayramda Eskişehir'de idim...Bu konu açıldı sohbet sırasında kayınvalidem de aynen " zıhar " olayındaki kefareti ramazan oruç kefareti sanmakta...! Açtım Kur'an ayetlerinden gösterdim...İkna oldu...Yada o anlık öyle göründü Allah bilir artık...:))) Kim dedi diyorum " kimin dediği belli değil , kem - küm "...

Sağlıcakla kalınız...Selamlar...
 
  • Etiketler
    oruç kefareti
  • Üst Alt