Örtülüler diye müzeden zorla çıkarıldılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
B

bursali68

Ziyaretci
ben ne anlatıyorum siz ne anlıyorsunuz ilginç doğrusu! ben tutacağına inanıyorum peki yaa siz lotonuzdan emin misiniz? neyse cevabı duyar gibiyim artık yorumsuzum...
Merhaba,
ama bu bizim için birşeyi değiştirmez huzura çıkıpta hesaba çekildiğimizde eğer ayet yoksa kaybedecek birşey olmaz ama yaa varsa

Bakınız Sn.Venhar " YA TUTARSA " mantığını söyleyen sizsiniz...Ben değil...

Sağlıcakla kalınız...
 
B

bursali68

Ziyaretci
halka içre halka dedim ben yorumumda emin olun katılacaklardır bi süre sonra yada susup oturacaklardır!(tecrübe ile sabittir :)) )

Merhaba,

" Dinde zorlama yoktur " demeye çalışıyorsunuz yani...Bu katılma veya susma zorla mı , kolaylıkla mı...??? Tarihi olarak tecrübeyle ,yaşanmışlıklarla...Hatta HACCAC ın 12.000 Türk'ü katlettiği,katliamlarla da sabittir...Çok iyi tecrübe,doğrusu...

Sağlıcakla kalınız...
 
Merhaba,

Sn.sukut-u hayal hep baz aldığımız,referans aldığımız ayet Nur 31 dir...Ancak atladığımız veya gözardı ettiğimiz yanlış anımsamıyorsam, Araf 22 ve 27. ayetler de vardır...Sonuçta aynı cümleyi ben kuruyorum " herkes iman etmekte de ve fikretmekte de hürdür "...Mesele buradaki imanın " BENİMKİ " doğru söylemleridir...Hangisi doğru...???

Yani emir olduğuna inanan da İMAN ediyor,

emir olmadığına inanan da İMAN ediyor...

İman edinilen referans Kur'an sonuçta...Değişen bakış açıları ve doneler...


Sağlıcakla kalınız...

Elbette haklısınız Kur'anı baz alan ve okuma yazma bilen herkes, sağlam delil ve senedlere dayanmaksızın elbette önceki sahip olduğu bilgileri de katarak, içeriğinden kendi imanına göre ictihadlar çıkarıyor. Sonucunda ise benim ki doğru senin ki yanlış vs vs..
Bence burada referans kalp olmalıdır. Kişinin bizatihi kendi öz kalbi, hani diyorum ki ;
Şu yaşa kadar bardağımızı şu ya da bu biçimde doldurduk. Bunu bütün cesaretimizle boşaltıp, sanki daha önceden hiç bir bilgiye sahip değilmişiz gibi, ömrümüzde bir kez olsun samimiyetle acaba ne ile emrolundum, gerçekte Rab bana ne diyor, benden ne istiyor ve aslen nasıl olmalıyım diyerek Kur'anı bir kez, evet bir kez baştan aşağıya okusa insanın doğruyu, doğru bir biçimde göreceği muhakkaktır. Yeter ki samimi olsun hatta samimiyetinde de samimi olsun. Kişi böyle olduğunda Kur'an kendini o kişiye açacaktır.
Yoksa senin ki doğru benim ki doğrular asla bitmez..
 
ama sabahtan beri ne yazıyorum ben yaa şimdi sende o kafileye katılıp yaftalama yaptın oldu mu şimdi ?hani anlaşma hani hoşgörü "kalpleri yalnızca ALLAH bilir" senin gözünün üstünde kaşın var yok şöyle yok böyle dedikçe nasıl uzlaşmak birlikte yaşamaktan bahsedebiliyoruz?
Bizi sizi hepimizi yargılayanlara ve müslüman geçinenlere diyorum.Bütün müslümanlara değil .
 
EVet doğrular yanlışlar hala bitmez.Misal midye haram dedi bir arkadaşım
Neden dedim
O dedi bir canlı
e dedim et yiyoruz ?
Ama dedi midye deniz dibindeki pisliği yiyor.
E hijyenik değil tüm hayvanlar
E ama dedi onun gözü kulağı var.
Koyunların da var
Ama dedi hepsi bir arada koyunların başını kesiyoruz vs vs
E dedim balık ?!?!
E dedi kuranda yazıyor .
?!!??!

Yani bu tip birçok tartışma oluyor herkesin kendine göre yorumlayışı var.Genel manada birleşsek hiç sorun değil aslında.
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

İnsanın cehaleti de olmasa bu üfürükçüler nasıl geçinecek...Ekolojik denge misali yani...Biri olacak ki diğeri de yaşayabilsin...Kur'an'da haram olanlar " leş-kan-bozulmu,kokuşmuş et ( et tabirinin altına tüm yiyecekler girer sanırım çünkü zararlı ) ve hınzır...Yazar...Hınzır " domuz " diye çevrilir...Kelimenin etimolojisi de başka bir hayvanı ifade ettiği rastlanmamış olduğundan domuz olarak kabul görür...Ve onun da nedenini yazmaz...Zararından mıdır,korunmasından mıdır,bilinmez...

Ama cahil olana sorarsan MİDYE yanıtını alırsın...Alıp eline yahu şu inandığım kitap Kur'an bu konuda ne diyor zahmetine dahi katlanmaz...XXX Hoca ne derse doğrudur...!!!

Sağlıcakla kalınız...
 
Konunun içeriğine dönecek olursak, bir insanın başörtü giyme özgürlüğü nasıl elinden alınır? O zaman içki içeninde elinden içki içme özgürlüğünü elinden alsınlar. Çoğunluk kimse o zaman başı açık gezmek yasaklansın.

Nede olsa inancıma ters düşmüyor.

Ama bu başörtülünün yasağına devam edilsin anl***** gelmesin.

Nede olsa bazıları,Kuandaki Ayette başörtü ibadetinin olmadığına inandığı için insafa gelipte yasağa karşı çıkamıyor. Bazılarıda hiç işine gelmediği için insafa gelmiyor. İşine gellmiyor.
 
Başörtülüler denildiği gibi bir yerlerden atılıyorsa , Başı açıklar da tutucu kesimin içine girdiğinde saldırılar içki içtiği için canına kastetmeleri saymayalım.Belki de hiç kimse birbirine tahammülü yok.Önce bunu halletmek gerekir.
Başı kapalılar müslüman ama saçı açık değil mantığından kurtulunmalı
 
Başörtülüler denildiği gibi bir yerlerden atılıyorsa , Başı açıklar da tutucu kesimin içine girdiğinde saldırılar içki içtiği için canına kastetmeleri saymayalım.Belki de hiç kimse birbirine tahammülü yok.Önce bunu halletmek gerekir.
Başı kapalılar müslüman ama saçı açık değil mantığından kurtulunmalı

Ben şahsen yasaktan bahsettim.

Saçı açıkların müslüman olmadığı konusunda birşey söylemedim. Ama başı açıkların giyimine dikkat etmeyenlerin yaptıklarıda yanlıştır. Bunuda kabul edelim.

Gel gelelim benim değindiğim bölüme. Başörtülüye inancı yatmadığı için yasağına karşı çıkmayan zihniyet anadan doğma iranda yaşasaydı ne derdi acaba?
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Gelenler 4 tane Çarşaflı...Güvenlik de tek kişi ise ÜRKMÜŞ olabilir...Sonuçta adamın işi güvenlik...Çarşafın içindeki kimdir nedir,silahlı mıdır....Piyango / Lades olarak algılamış da olabilir...

Sağlıcakla kalınız....
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt