Örtülüler diye müzeden zorla çıkarıldılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Fişlemek moda nasıl olsa bizim ülkede :)) birileri tutar kemalistleri fişler birileri tutar örtülüleri fişler ler ler ler , dur demek lazım gelir ama tutar fişlenenler fişlenenleri fişler :)) (tekerleme yaptım bak ) ne complex bir milletiz dimi ama...

şimdi kemalizim denince bazı çevreler ( kişi bazında demiyorum bireysel almayalım) din olarak dinin önünde kemalizimi tutmak gibi bir hata yapıyorlar...buna benim çevremden bir çok arkadaşımdan örnek verebilirim mesela asla ramazan orucunu tutmaz ve inanmaz ama bayramdan da geri kalmaz ,ben ona hep nerde tımbırtı orda buluntusun derim güler geçeriz ...ama kemalizim dendimi bir din gibi bir inanç gibi konuşur ve böyle sunar önüme işte hal böyle olunca kemalizm putlaştırılıyor sonra ve islamiyetin önüne servis ediliyor dine hakaretler ediliyor eee etkiye tepki onlarda dinsizlikle suçlanıyor bu durum şu:kurunun yanında yaşta yanıyor peki neden ? çünkü kendilerini anlatamıyorlar hem Atatürkü sevip hem inançlı olabileceklerini gösteremiyorlar kemalizm'e gelince kaplan kesilip dine gelince yok gibi davranıyorlar çünkü bir değer çatışması yaşıyorlar dinle bir ideolojiyi bir tutuyorlar oysa savundukları ilkeler içinde şöyle bir madde var buna kendileri bile uyamıyorlar din ve devlet işleri birbirinden ayrıdır...kemalizm nerde nasıl savunulmalıdır ? din nasıl yaşanmalı ve savunmalıdır ? işte bütün sorun bu karar vermek gerekiyor ve insanların değer yargılarına saygı duymak...
Ama bir kaç kişiden görüpte bütün kemalistlere mal etmek olmaz.Ona göre de müslümanım diyenlerin ne halt yediğini biliyoruz.Bütün müslümanlara mal etmiyoruz :)

B

bursali68

Ziyaretci
Kur'an ayetlerini sorgulamak dışında diğer maddeleri kısmen paylaştığımı söyleyebilirim..
peki Sayın bursali, sizin bu konuda şahsi fikriniz nedir.? Baş örtüsü, emirmidir değilmidir,? Şayet emir diyorsanız desteklemek istemezmisiniz.?

Merhaba,

Sn.sukut-u hayal,ben " Başörtüsü Emir DEĞİLDİR " diyenlerdenim...O yüzden emir diyenler destekleyecek,kusura bakmayın bu konuda yardımcı olamayacağım...

Sağlıcakla kalınız...

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
1- İtikad guruplarını reddeden,

2- Mezhepleri reddeden,

3- Kur'an ayetlerini sorgulayan,

4- Hadislere / rivayetlere şüpheyle bakan...

ları zaten " kafadan " kafirlik-bölücülük-zındıklık-dinsizlik...ile itham etmektedir...Tarih bunların örnekleriyle doludur...

hani diyosunuz yaa anayasa maddeleri ilk 4 madde değiştirilemez diye işte bizim de bu maddelerimiz ki bunlar değiştirilemez ve sorgulanamaz herşey açık ve nettir zaten akıl sahibi ve düşünen insan için ...bu bir dindir eğer bilgisizce kendi aklınca yorum yapıp sorguluyor ve önüme sunuyorsa inatla işte o zaman heyhat!!!(yalnız bilgisizce diyorum buna dikkat edelim)

Hangi değişimi neye göre,kime göre başaracağız...!!!

bunun cevabını verdim sanıyorum bireysel dedim kendimizden başlıyacağız dedim ben (kendimde dahil)yolu işaret etttim zaten kanal açıp genişletme çeşitlendirme kişiye kalmış...

HRİSTİYAN olmayıp,hristiyanmış gibi veya ALEVİ olmayıp aleviymiş gibi veya ATEİST olmayıp ateistmiş gibi bakamaz ve onların durumunu anlayamazsak,neyin değişiminden söz edeceğiz ki...Dedim ya başörtüsü bir " cisim " ki bazen sembol olarak da anlaşılıp yargılanabiliyor...Ya yukarıda dediklerimi nasıl değiştireceksiniz...Pratiğinizi görmek isterim doğrusu...

hep bana hep bana zihniyeti işte onlar müslüman olmayı anlarlarsa kendilerini mülüman kişi yerine koyup istek ve arzularda bulunup ona göre davranırlarsa bizde aynı düşünceyi geliştiririz elbet...bir hristiyan peygamberime bir ateist dinime yaradanıma hakaret ederse kusura bakmayın benbu konuma kendimi ölsem koyamam ve anlamaya çaba sarf etmem...

ki zaten aleviliği sorun yapan düşünceyi de anlamış değilim çevrem alevi insanlarla dolu ama o kadar güzel anlaşıp konuşabiliyoruz ki anlatamam alevilik denen sorun tamamen kışkırtılmak ülkeyi karıştırmak için kullanılıyor...aynı dinin farklı yollarındaki insanlar sanki farklı Allah farklı peygamber sahibiymiş gibi gösteriliyor ki birebir alevi insanlarla sohbetlerim oluyor malesef bunlar böyle gösterildiği gibi değil...yaşadığım şehir itibari ile hep vurgulamışımdır çoğunluğu alevi olan bir şehirde yaşıyorum...Hatta güzel bir rastlantı oldu şimdi dün alevi bir arkadaşım bana ayet-el kürsi'yi nasıl öğrenirim bana yardım eder misin dedi çok sevdiğim ve başım dertte olsa ilk arayacağım , ilk koşacağına emin olduğum bir insandır...ben bu güne kadar onu hiç alevi olarak yargılamadım oda beni bir sünni olarak yargılamadı...İşte size pratiklerimden sadece biri :)) sınavı geçebildim mi acaba ?( buarada daha bende neler varr neler siz yeterki pratik isteyin ) :)))

İtirazı olanlar - sorgulayanlar zaten bu değişimi gerçekleştirmek için çaba sarfediyor,emek veriyor...Ya diğerleri...???

halka içre halka dedim ben yorumumda emin olun katılacaklardır bi süre sonra yada susup oturacaklardır!(tecrübe ile sabittir :)) )

Venhar

Ama bir kaç kişiden görüpte bütün kemalistlere mal etmek olmaz.Ona göre de müslümanım diyenlerin ne halt yediğini biliyoruz.Bütün müslümanlara mal etmiyoruz :)
ama sabahtan beri ne yazıyorum ben yaa şimdi sende o kafileye katılıp yaftalama yaptın oldu mu şimdi ?

müslümanım diyenlerin ne halt yediğini biliyoruz

hani anlaşma hani hoşgörü "kalpleri yalnızca ALLAH bilir" senin gözünün üstünde kaşın var yok şöyle yok böyle dedikçe nasıl uzlaşmak birlikte yaşamaktan bahsedebiliyoruz?

Merhaba,

Sn.sukut-u hayal,ben " Başörtüsü Emir DEĞİLDİR " diyenlerdenim...O yüzden emir diyenler destekleyecek,kusura bakmayın bu konuda yardımcı olamayacağım...

Sağlıcakla kalınız...
En azından açık yüreklilikle söylüyorsunuz Sayın bursali, bunun için teşekkür ederim.. Ben ise emir olduğuna iman edenlerdenim Nur suresi 31. ayet bana bu durumu açıklıyor ve bunu destekleyen başkaca ayetler, hadisler de var. Elbette herkes İman etmekte de ve fikretmekte de hürdür..

Venhar

Merhaba,

Sağlıcakla kalınız...

şimdi şöyle biz ayettir diyoruz kapanıyoruz uyguluyoruz (kapalıları kast ediyorum inş. günün birinde bende yapabilirim) belki size göre yokk olanı uyguluyoruz ama bu bizim için birşeyi değiştirmez huzura çıkıpta hesaba çekildiğimizde eğer ayet yoksa kaybedecek birşey olmaz ama yaa varsa sizin açınızdan(yani sizin derken genel düşünceyi kastediyorum) yanlış yorumlanıyorsa ki ayetleri yanlış yorumlamak konusunda "onların vay haline" diye açık ve net bir ayet var buna da yok demezsiniz umarım...

B

bursali68

Ziyaretci
şimdi şöyle biz ayettir diyoruz kapanıyoruz uyguluyoruz (kapalıları kast ediyorum inş. günün birinde bende yapabilirim) belki size göre yokk olanı uyguluyoruz ama bu bizim için birşeyi değiştirmez huzura çıkıpta hesaba çekildiğimizde eğer ayet yoksa kaybedecek birşey olmaz ama yaa varsa sizin açınızdan(yani sizin derken genel düşünceyi kastediyorum) yanlış yorumlanıyorsa ki ayetleri yanlış yorumlamak konusunda "onların vay haline" diye açık ve net bir ayet var buna da yok demezsiniz umarım...

Merhaba,

Sonradan başlayayım,çünkü çok dikkat çekici bir durum var... " Ya tutarsa " misali inanç mı olur...Olursa olur .... olmazsa çay suyu...!!! Dinde böyle bir mantık MANTIKSIZLIKTIR...Ve inancından EMİN OLMAMAKTIR...Ya tutarsa...Süper Loto gibi bir şey...

Yada GAZALİ mantığı...

Sağlıcakla kalınız...

Venhar

Merhaba,

Sonradan başlayayım,çünkü çok dikkat çekici bir durum var... " Ya tutarsa " misali inanç mı olur...Olursa olur .... olmazsa çay suyu...!!! Dinde böyle bir mantık MANTIKSIZLIKTIR...Ve inancından EMİN OLMAMAKTIR...Ya tutarsa...Süper Loto gibi bir şey...

Yada GAZALİ mantığı...

Sağlıcakla kalınız...

ben ne anlatıyorum siz ne anlıyorsunuz ilginç doğrusu! ben tutacağına inanıyorum peki yaa siz lotonuzdan emin misiniz? neyse cevabı duyar gibiyim artık yorumsuzum...

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Bakınzı Sn.Venhar...;

hani diyosunuz yaa anayasa maddeleri ilk 4 madde değiştirilemez diye işte bizim de bu maddelerimiz ki bunlar değiştirilemez ve sorgulanamaz herşey açık ve nettir zaten akıl sahibi ve düşünen insan için

Sakat düşünceniz işte burada...Kim diyor SORGULANAMAZ diye...Ayetler de bile " hiç mi düşünmezsiniz....hiç mi akıl etmezsiniz... " der...Sorgulamadan düşünmek akletmek mümkün müdür...Varsa böyle bir yol veya siz bulduysanız söyleyiniz de biz de uyalım/öğrenelim...Ayrıca bu sorgulanamaz kısmı için belirtiğiniz akıl sahibi ve düşünen için nettir dediğinizde sorgulayanın Akılsız-Düşünemeyen anlamını da içerdiğini unutarak yazıyorsunuz sanırım...

bu bir dindir eğer bilgisizce kendi aklınca yorum yapıp sorguluyor ve önüme sunuyorsa inatla işte o zaman heyhat

Bilgisizce...Sizce sorgulayan-farklı birşeyler söyleyenler ilk paragrafınıza da bakacak olursak BİLGİSİZCE mi söylemiş oluyor...??? İsterseniz meal yazarı Edip Yüksel'in bir kaç röportajını okuyunuz..." Şeddeli T " harfleri için....Ne dersiniz bilgilenmeye başlamak için geç sayılmaz...

hep bana hep bana zihniyeti işte onlar müslüman olmayı anlarlarsa kendilerini mülüman kişi yerine koyup istek ve arzularda bulunup ona göre davranırlarsa bizde aynı düşünceyi geliştiririz elbet...bir hristiyan peygamberime bir ateist dinime yaradanıma hakaret ederse kusura bakmayın benbu konuma kendimi ölsem koyamam ve anlamaya çaba sarf etmem...

Kusura bakmayın " Ateiste-Hristiyana-Aleviye-Sorgulayana-Mezhep Kabul etmeyene..." bilmeden etmeden elin meal yazarı öyle yazdı diye KAFİR derseniz,karşılık bulursunuz....Ayrıca çoğunluk azınlık gibi düşünmeli...Azınlık çoğunluk gibi düşünemez...Neden çünkü yasaları yapanlar çoğunluk olduğundan keserleri kendilerine doğru yontar...

ki zaten aleviliği sorun yapan düşünceyi de anlamış değilim çevrem alevi insanlarla dolu ama o kadar güzel anlaşıp konuşabiliyoruz ki anlatamam alevilik denen sorun tamamen kışkırtılmak ülkeyi karıştırmak için kullanılıyor...aynı dinin farklı yollarındaki insanlar sanki farklı Allah farklı peygamber sahibiymiş gibi gösteriliyor ki birebir alevi insanlarla sohbetlerim oluyor malesef bunlar böyle gösterildiği gibi değil...

Sn.Venhar bunu bildiğinizden,şu yukarıdaki cümlelerinizden dolayı emin değilim...Sünni - Alevi....Yezid - Hz.Ali....= KERBELA - SİYASET ... İki zıddır...Siyasi olarak da , inanç olarak da...Gösterildiği gibi değil de o zaman MUM SÖNDÜ nün içeriğini kim uydurdu...??? Kendileri mi yoksa Ehl-i Sünnet Hanefi Mezhebi ileri gelenleri mi...Yani mensubu olduklarınız mı...???

İşte size pratiklerimden sadece biri :)) sınavı geçebildim mi acaba ?( buarada daha bende neler varr neler siz yeterki pratik isteyin ) :)))

Pratik sunamadınız...Hala teoriktesiniz...Yaşadığınız bazı pratikleri teorik olarak sonuçlandırıyorsunuz...Yani benim gözümde ,bana soruyorsanız,sınavı GEÇEMEDİNİZ...Kusura bakmayınız...

1- İlk paragrafınız , sizi sınavda kaybettirdi...

2- Hristiyan ve ateistler hakkında yazdıklarınız pratiği bilmediğinizi ortaya koydu...

3- Aleviler ile asıl temelde ayrışılan ve binlerce yıldır süren karşıtlığı tam bilmediğinizi veya bilseniz de kabullenmediğinizi sanıyorum...

İşte bu yüzden üzülerek geçemediniz diyorum...

Bu arada daha neler var nelerden söyleyecekleriniz de bu tarz ise hiç zahmet etmeyin...Sonuç değişmez...Ayvaz kasap hep bir hesap olur sonu...

Sağlıcakla kalınız...

B

bursali68

Ziyaretci
En azından açık yüreklilikle söylüyorsunuz Sayın bursali, bunun için teşekkür ederim.. Ben ise emir olduğuna iman edenlerdenim Nur suresi 31. ayet bana bu durumu açıklıyor ve bunu destekleyen başkaca ayetler, hadisler de var. Elbette herkes İman etmekte de ve fikretmekte de hürdür..

Merhaba,

Sn.sukut-u hayal hep baz aldığımız,referans aldığımız ayet Nur 31 dir...Ancak atladığımız veya gözardı ettiğimiz yanlış anımsamıyorsam, Araf 22 ve 27. ayetler de vardır...Sonuçta aynı cümleyi ben kuruyorum " herkes iman etmekte de ve fikretmekte de hürdür "...Mesele buradaki imanın " BENİMKİ " doğru söylemleridir...Hangisi doğru...???

Yani emir olduğuna inanan da İMAN ediyor,

emir olmadığına inanan da İMAN ediyor...

İman edinilen referans Kur'an sonuçta...Değişen bakış açıları ve doneler...

Sağlıcakla kalınız...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt