Örtülüler diye müzeden zorla çıkarıldılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Çanakkale şehitliklerini gezmek için Aydın'dan gelen çarşaflı dört kadın, halka açık olan Çimenlik Kalesi'nden, askerler tarafından zorla çıkarıldı.
Haberin Devamı: Samanyoluhaber.com

Kadına başörtü bildiğimiz gibi başka söylemlerden ehli sünnete göre farz.. Ama bazı ''tartışmalara'' göre değil..

Peki dini meseleyi bir kenara bırakırsak bir başörtülü anne yada bacının kime ne zararı var?

Bu meseleyi dini sohbet forumunda tartışarak-aslında dini mesele olduğundan vede olmasına rağmen; bireyin, dinsel açıdan bakmadan vede bakmayı bilmese veya bakmak istemesede din konusunu ilgilendirdiği için insani yönün dine bakışını insansal açıdadan bakarak incelemek; ve sebeple'' dini sohbet'' başlığı altında toplayarak tartışmak istedim.

Yani konu dini ilgilendiriyor. Amaç bu konuyu insansal açıdan bakarak ele almak. Tüm mesele bu.

Bu sebeple diyorum ki: Dini meseleyi bir yana bırakırsak başörtülülerin(kardeşlerimiz diyeceğim ama henüz o konuya girmedik) kamusal alana girmesini istemeleri doğru değil mi/ne kadar doğru? Ve Neden?

Ben etrafımda müzelerde çanakkale de de dahil sınavda ,okulda her yerde başörtülü bayanları görüyorum ve hiç bir zaman böyle bir muamele gördüklerini görmüyorum.Anlayamıyorum.

bu düsünceye sahip insanlar böylesi senoryalari yazarak gündem de tutmaya calisiyorlar
yani ari kovanina comak sokuyorlar.

Bu sebeple diyorum ki: Dini meseleyi bir yana bırakırsak başörtülülerin(kardeşlerimiz diyeceğim ama henüz o konuya girmedik) kamusal alana girmesini istemeleri doğru değil mi/ne kadar doğru? Ve Neden?
soruya soruyla karşılık verelim;

1-kamusal alan ne demektir efenim?
2-kamusal alan nasıl bir tabudur ki başörtülü giremez.Başörtü kamusal alana naapar?
3-psikiyatri kliniklerine türbanofobi bölümleri eklenmesi düşünülmektemidir?bir kumaş parçasının bu kadar korkutucu görüldüğü bir tarih devresi daha var mıdır?
şimdilik bu kadar efenim.

R

redyellow

Ziyaretci
tek kelime ile: YOBAZLIK!

Bu insanları müzeden çıkarmak yobazlığın dik alasıdır ve edepsizliktir.

Keşke birde askerleri veya komutanları konuştursalardı. Olayı onlara sorsalardı. Acep nasıl oldu olay!!!

R

redyellow

Ziyaretci
Keşke birde askerleri veya komutanları konuştursalardı. Olayı onlara sorsalardı. Acep nasıl oldu olay!!!

Aslında doğru olan budur. Fakat sorulup sorulmadığını bilmiyoruz, sorulmuş ve cevap verilmemiş de olabilir.

burda askeriyemize düşen şey bu tür haberler çıkınca genel kurmayın internet sitesinden açıklama yapmaktır, doğru ise doğru ve sebepleri doğru değilse bu haber doğru değildir denmelidir.

3 tane kız çocuğu kutlu doğumda ilahi söyledi diye internet e-muhtırası yayınlayan genel kurmayımız bu kadar bilgiyi çok görmemeli bizden değil mi?

Bu haberler yayınlanır ve tsk sessiz kalırsa bu olayın doğruluğuna işaret eder.

Bu haber yeni, bir iki gün bekleyelim belki bir açıklama olur. Ona göre karar veririz.

Haber doğru ise bu yapılan yobazlıktır insanlık dışıdır, yalan haber ise bu haberi yapanlar insanlık dışı bir şey yapmış demektir.

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Eh işte onlara da sormak lazım ...
Çünkü normalde onlara birşey yapılmıyor :)

Sormalımı sormamalımı işte bütün mesele bu :)

şimcik kendimden bir örnek vermek istiyorum yani kendimden derken annemin yaşadığı bir olaydan

geçen yıl biz kızkardeşimle orduevine gitmiştik annemde sonradan gelecekti
ve öylede yaptı ha bu arada annem başörtülü ama çok modern giyinir neyse

dediğim gibi annem gelmiş girişte kimlige bakan asker (asker derken rütbeli değil er)
Anneme örtülü olduğu için giremeyeceğini söylemiş ...Annem yavrum ben 30 senedir örtülüyüm ve ordu evlerine rahatça girebiliyorum ve hatta 3 gün öncede geldim diyince asker olmaz komutanımızın emri var diye yanıt vermiş
Annem o zaman bana yetkili subayı çağırırmısınız onunla görüşmek istiyorum diyince şu anda çağıramam diyince annem sinirlenmiş ben içeriye giriyorum gelin beni çıkarın diye kızmış ve içeri girmiş
az ileriye gidince görevli subayla karşılaşmış ve sorunu anlatmış ..Görevli subay öyle bir emir vermediğini artı örtüsününde istedikleri kriterde olduğunu söylemiş (kişilerin giyinme tarzlarının kriterlerini ve sınırlarınıda başkalarının belirlemesini de anlamış değilim )bu askerin kendi düşüncesiymiş ki annem yine de şikayetçi olmadı çünkü eğer şikayet ederseniz ceza veririz dendi annem kıyamadı nihayetinde anne yüreği ona da kıyamadı...bu olay ne ilk yaşanan ne de son yaşanan oldu anlatsak güzel bi kitap çıkar :))

ve şimdi anlamadığım taraf şu ;neden insanları bu açık bu kapalı diyip türlü şeylerle yaftalıyoruz bir insan her yerde her şekilde istediği gibi giyinemiyor açık biri kendini nasıl rahat hissediyosa (buna bende dahil) öyle giyinir kapalı olan kişi kamu falan filan ayırımı yapmadan ki çok saçma, istediği gibi giyinir...garip olan bişey var bunca şehit var ve asker var hangisini askere alırken senin annen bacın falan filan örtülü diye seçip alıyolar ki sonra bu ayrımı yapma hakkını kendilerinde görüyolar bence bu da bir çeşit ırkçılık ne derseniz diyin eğer demokratik laik bir ülkede olduğumuzu savunuyorsak ve özgürlüklerden dem atıyorsak bence toplum olarak hem açık ,hem kapalı ,inanan yada inanmayan herkes böyle bir olaya tepki göstermeli sadece örtü açısından değil genel olarak kim nasıl huzurlu ve rahatsa öyle giyinir...kime ne zararı var örtünün anlamıyorum ne yaşandı da bu kadar bomba muamelesi görüyor hem şehitliğe gelen bir bayanın başını örtmesi kadar doğal ne olabilir ki ?

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
3-psikiyatri kliniklerine türbanofobi bölümleri eklenmesi düşünülmektemidir?bir kumaş parçasının bu kadar korkutucu görüldüğü bir tarih devresi daha var mıdır?

yüzyılın sorusu bu işte çok hoşuma gitti yaa "türbanfobi" kesinlikle eklenmeli çözmek lazım bu işi toplu terapiler yapılmalı türbanı sevdirmeli zararsız olduğunu tarihte hiç bir olayın faili olmadıklarını sadece tercih meselesi ve inanç gereği yapıldığını anlatmalı ve başarmalı artık :)))

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt