• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Ortak Ata Nedir?

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
Insanlarin tek Atasi vardir.... Hz Adem ile Hz. Havva...

insanlar icinde kendisine 4 ayakli Ata arayan varmi sor bakalim foruma, senden baska var diyen cikacakmi...?
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Evrim Teorisi, İnsanların Maymundan Geldiğini Söylemez

SORU:


Maymundan geliyorsak, neden hala maymunlar var?

İDDİA:

Evrim teorisi insanın maymundan geldiğini söyler.
Madem maymundan geliyoruz, bugünkü maymunlar neden insana dönüşmüyor?
Dünyada neden hala maymunlar var?

CEVAP:

1. Evrim teorisi, insanların maymundan geldiğini söylemez.
Bu soru; "Bugünkü şempanzeler neden orangutana dönüşmüyor?" veya "Bugünkü muzlar neden karpuza dönüşmüyor?" veya “Eğer Amerikalı ve Avustralyalıların çoğu Avrupalıların torunlarıysa, neden hala Avrupalılar var?” gibi sorularla eşdeğerdir.
İnsanlar ve maymunlar, popülasyonları ikiye (ve daha fazla) soya ayrılmış olan ortak bir atanın torunlarıdır.
Yaratılışçıların kendileri de bu iddianın geçersizliğinin farkındadırlar.

Günümüzde yaşayan modern canlı türleri, evrimsel tarihlerinde bulunan ortak atalara sahiptir ve hiçbir modern canlı türü, bir diğerinden evrilmemiştir.
Dolayısıyla insan, maymunların hiçbir türünden gelmemektedir, çünkü insanın kendisi de aslında bir maymundur.
İnsanın en yakın kuzenleri, bonobo maymunları ve şempanzelerdir.
Daha sonra orangutanlar gelir ve bu böyle, geriye doğru gider.
İnsan, muz bitkisiyle de, kaplanla da, kaplumbağayla da kuzendir.

İnsanın evrim sürecini bilimsel verileriyle doğru bir şekilde öğrenmek, bu tür soruların da cevaplanmasını sağlayacaktır.
(bkz. aşağıdaki okuma ve video önerileri)

2. İnsana dönüşmek, evrimin nihai hedefi değildir, çünkü zaten böyle bir hedef bulunmaz.
bkz: Evrimin, türleri ilerletmesi gerekmiyor mu?

Okuma önerileri:
* İnsanın evrimi
* Evrim halen devam ediyorsa neden dünyada hala maymunlar var?
* Tüm hominid fosilleri ya tamamen insan, ya da tamamen insansı maymun değil mi?

Kaynaklar:
1. AIG, n.d. Arguments we think creationists should NOT use.
2.ODTÜ Evrim Ağacı topluluğu
 

meridyen2

Tecrübeli
Uzaklaştırıldı
Darwinistlerin 'ortak ata' aldatmacası


Savundukları teoriden utanç içinde olan Darwinistler, şimdi “maymundan geldik” iddiasını örtbas etmeye çalışıyorlar. Darwin’i de korumaya alarak, “aslında Darwin de maymundan geldik dememişti, ortak bir atadan bahsetmişti” diye ortaya çıktılar. Darwinist yayınlar, birdenbire bu aldatmacaya sahip çıktı ve “maymunlar atamız değil, kuzenlerimizmiş” gibi saçmalıkları manşetten vermeye başladılar. Darwinistler, mantık dışı iddiaları nedeniyle artık daha fazla küçük düşmemek için yepyeni şeyler uyduruyorlardı, fakat uydurdukları şeyler onları daha fazla küçük düşürdü.

Buradan söz konusu iddiayı sahiplenen Darwinistlere sesleniyoruz:

“İnsanın (hayali) atası maymun değil, ortak bir ataydı” diyerek kendinizi küçük düşürüyorsunuz. Tarif ettiğiniz şey, sonuçta maymuna benzeyen garip bir varlık değil mi? Ve bu canlı, sizin iddianıza göre, maymuna benziyor mu, benzemiyor mu? Anlaşıldığı kadarıyla benziyor. Şu durumda, buna maymun veya başka bir şey denmesi ne fark edecek? İnsana benzeyen vahşi bir hayvan değil mi kastettiğiniz. Eğer içiniz rahatlayacaksa buna “taymun” diyelim. Bunun adı “taymun” olduğunda bu saçma iddianız kurtulacak mı?

Demagojiyi bırakın! Bu tümüyle ilkel bir düşüncedir. Maymuna benzer garip bir mahluku “ortak ata” ilan edip, “aslında maymundan değil ortak atadan geldik” diye ortaya çıkmak oldukça küçük düşürücü bir harekettir. Bahsettiğiniz bu hayali garip mahluku tanımlamak için insanlar ona “maymun” diyorlar. Bu canlı gorile de benzer, şempanzeye de, primata da. Fakat genel tanım olarak maymun olarak nitelendirilmiştir. Bu sözün bir varlığı tanımlamak için kullanılan herhangi bir söz olduğunu anlamazlıktan gelip “biz aslında böyle demedik” demek olmaz. İnsana çok benzeyen bir sürü maymun olmuştur. Örneğin, Homo habilis olarak tanımlanan maymun türü, yapısal olarak insana oldukça benzerlikler gösterir. Ama bu canlı, vücudu tüylerle kaplı, keskin dişleriyle oraya buraya saldıran, hatta kendi türdeşinin etini yiyen tam bir maymun, yani bir hayvandır. Belli açılardan insana benzerliği bir şey değiştirmemektedir.

İnsan, tamamen farklı bir varlıktır.

İnsan, aklı ve şuuru olan, görüntüyü görüp algılayan, bunlar üzerine düşünüp yorum yapan, muhakeme ve yargıya sahip olan, yani RUH SAHİBİ BİR VARLIKTIR. Bir canlının “insan” olabilmesi için onun, “benim” diyen, kendi varlığının farkında olan RUH SAHİBİ bir varlık olması gerekir. Ruh, bir kediye bile verilse, o varlık kedi görünümünde insan olur. İnsanı diğer canlılardan ayırd eden şey, yalnızca, sahip olduğu ruhtur. Bunu anlamazlıktan gelmeyin!Darwinistler maymun benzeri çeşitli canlı resimleri oluşturup bunların insanın atası olduğu iddiası ile ortaya çıkarlar. Oysa bir canlı insana ne kadar benzerse benzesin, o canlının insan olabilmesi için, görüp duyduklarından anlam çıkaran bir canlı olması, yani “ruhunun” olması gerekir.
Darwinistler, Yine Aynı Taktiği Kullanarak Tesadüf İzahını da Anlamazlıktan Gelirler

Darwinistler;
Hayali “maymun ata” konusunu anlamazlıktan gelme taktiğiniz, “tesadüf” konusunu anlamazlıktan gelme taktiğiniz ile aynı! Darwinizm; yaratılışı, Yaratıcı’yı (Yüce Allah’ı tenzih ederiz) ve dolayısıyla canlı varlıklardaki bilinç, akıl ve tasarımı tamamen inkar eden ve dolayısıyla her şeyi şuursuz tesadüflere ve başıboş, kontrolsüz olaylara bağlayan sapkın bir inançtır. Darwinizm’in başka bir tarifi olmamasına rağmen, Darwinistlerin tüm izahları tesadüfe dayanmasına rağmen ve tüm yayınlarında alenen tesadüfü anlatmalarına rağmen, “biz aslında tesadüfü kastetmedik” diye ortaya çıkmaktadırlar. Bu açıkça, tesadüfün adını değiştirmeye kalkmaktır.

Tıpkı hayali “maymun ata”nın adını değiştirmeye kalktığınız gibi, tesadüfün de adını değiştirmeye kalkmayın. Tıpkı “maymundan geldik” dediğiniz zaman küçük duruma düştüğünüzü bildiğiniz gibi, “tesadüfen oldu” dediğinizde de küçük duruma düştüğünüzü biliyorsunuz. İşte bu yüzden, bu saçmalığın ismini alenen değiştirmeye kalkıyor ve “biz tesadüf demedik” diye ortaya çıkıyorsunuz. “Peki şuurlu bir varlık mı yaptı” diye sorulduğunda “hayır” diyorsunuz. “Tüm olaylar bir bilincin, bir aklın kontrolünde miydi?” diye sorulduğunda yine “hayır” diyorsunuz.

İşte bu, bir aldatmacadır. Bir şey ya vardır, ya da yoktur. Bir masanın üzerindeki tabak ya vardır ya da yoktur. Bunun üçüncü bir açıklaması olamaz. Dolayısıyla demagojiye bir son vermelisiniz. Çocukça açmaza girerek kendinizi bu kadar küçük düşürmenize bütün insanlık şaşırıyor.

Daha önce defalarca tekrar ettiğimiz önemli bir gerçek var: İnsanlar artık gerçekten Darwinist aldatmacalarla kandırılamıyorlar. “Tamam, maymun değil ama ortak ata” dediğinizde bu izah zannettiğiniz gibi insanlar üzerinde tatmin edici ve inandırıcı bir etki bırakmıyor. Bu izahlar, yalnızca uzunca bir süredir insanlara gösterdiğimiz ve anlattığımız bir gerçeği teyid ediyor: Darwinistlerin ellerinde demagoji dışında hiçbir şey olmadığı gerçeğini.

Böyle örnekler oldukça, insanlar, Darwinistlerin yıllardır kendilerini nasıl yöntemlerle aldatmakta olduğunu daha iyi görüyorlar. İnsanlar, Darwinizm’in bir sahtekarlık olduğuna daha çok kanaat getiriyorlar. İşte bu sebeple artık yapılması gereken şey, bu durumu kabul edip bilimsel gerçeklere göre hareket etmektir. Darwinizm’in yenildiğini kabullenerek insanlara gerçekleri anlatmaktır. İnsan, yeryüzündeki tüm diğer varlıklar gibi, Rabbimiz’in dileği ve emri ile yoktan yaratılmıştır. İnsanı insan yapan, Yüce Allah’ın ona bahşettiği ruhtur. Yeryüzündeki ve bu evrendeki hiçbir şey, Allah’ın bilgisi ve yüce takdiri dışında hareket edemez. Dolayısıyla bu evrenin hiçbir noktasında, tek bir atomunda bile bir rastgelelik olması mümkün değildir. Her varlık, alemlerin Rabbi olan Allah’ın üstün gücünün, kudretinin ve sanatının tecellilerini üzerinde gösterir. İşte bu, üstün, benzersiz ve kusursuz Yaratılış’tır.


Allah, yedi göğü ve yerden de onların benzerini yarattı. Emir, bunların arasında durmadan iner; sizin gerçekten Allah'ın herşeye güç yetirdiğini ve gerçekten Allah'ın ilmiyle herşeyi kuşattığını bilmeniz, öğrenmeniz için. (Talak Suresi, 12)
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye:freakedout:
Burada anlatılmak istenenler hakkında bilginiz var mıydı?Bu kadar yeterli sanırım.

Görüldüğü gibi kaynağınız tüm bilimsel tespitlerinde çuvallamıştır,
o nedenle bilimsel konulardan uzak durmanız yararınıza olacaktır.

Kalın sağlıcakla...:prv:

.​
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
EVRİM BILIMSEL BIR GERÇEKTIR ...Homo (insanlar)

Homo gautengensis ........2 milyon yıl önce evrimleşti

Homo habilis (Yetenekli insan) –...... Modern insanın ilk uzak insan atası, 1,9 milyon önce

Homo rudolfensis ........1,9 milyon yıl önce

Homo georgicus........ 1,8 milyon yıl önce

Homo ergaster .........1,75 milyon yıl önce

Homo erectus (Dik insan) –........ Homo habilis'ten türemiş uzak insan atası, 2 milyon yıl önce evrimleşti - 400 000 yıl önce yok oldu
(Homo erectusların bir kısmının günümüzden 50 000 yıl öncesine kadar yaşadığı iddia edilmektedir.)

Homo cepranensis........ 450 000 yıl önce evrimleşti

Homo antecessor.......... 1,2 milyon yıl önce evrimleşti

Homo heidelbergensis........... 600 000 yıl önce evrimleşti "Goliath"

Homo neanderthalensis (Neandertal insanı).........350 000 yıl önce evrimleşti - 30 000 yıl önce yok oldu

Homo rhodesiensis .........300 000 yıl önce evrimleşti

Denisova Adamı ,.......... Altay bölgesinde 40 000 yıl önce

Homo floresiensis ........94 000 yıl önce evrimleşti? - 12 000 yıl önce soyu tükendi "Hobbit"

Homo sapiens –........ Modern Düşünen insan (bizler), 200 000 yıl önce

Homo sapiens idaltu ..........160 000 yıl önce
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
“İnsanlar, sık sık bana "eğer şempanzelerden geldiysek neden hâlâ şempanzeler var" diye soruyorlar.
Aslında şempanzelerden gelmiyoruz, iki tür de 6 milyon yıl önce şu noktada yaşamış olan "ORTAK ATA"dan geliyor.
Bu ortak ata daha sonra iki dala ayrılıyor, biri insanlara diğeri de şempanzelere ve bonobolara ayrılıyor.
Hepimiz kuzeniz, hiçbirimiz şempanzelerden gelmiyoruz.

Daha da uzakta goriller, insan ve şempanze ile ortak atayı paylaşırlar.
Bu da, gorillerle insan ve şempanzeler arasındaki ortak ata.
Yani insanlar ve şempanzeler, gorillerin kuzenleriyle bağlantılı doğal bir gruptur.
Tüm bu hayvanlar Afrikalı insaymunlardır.
Afrikalı insaymunlar: goriller, insanlar, bonobolar, şempanzeler.
Tüm Afrikalı insaymunlar orangutanlarla ortak atayı paylaşır.
Bu orangutanların ortak atası.
Tümü birlikte büyük insaymunları oluştururlar.
Yani büyük insaymunların tümü birbiriyle kuzendir.


Büyük insaymunlar arasında Afrikalı insaymunlar daha yakın kuzendir ve Afrikalı insaymunlar arasında insanlar, bonobolar ve şempanzeler daha yakın kuzenlerdir ve onların arasında da bonobo ve şempanzeler tümü içinde hala birbirlerinin en yakın kuzenleridir.”

Richard Dawkins
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Tüm canlıların ortak atası neye benziyordu?
Nerede ve nasıl yaşıyorlardı?


Gezegende bildiğimiz tüm canlılar ortak bir atasal hücre topluluğundan evrildi. Peki bu hücre topluluğu ne ile besleniyor, nasıl bir çevrede yaşıyordu? Yeni yayınlanan bir çalışma ‘en son ortak-ata’nın 355 genini belirlemiş. Araştırmacılar bu genlerin işlevlerinden yola çıkarak, yaşamın okyanus diplerindeki volkanik bölgelerde başladığı önerilerine destek veriyor.


Charles Darwin, evrimsel biyolojinin temellerinden olan kitabı ‘Türlerin Kökeni’nde, “dünya üzerinde bugüne kadar yaşamış tüm yaşamın ilkel bir ortak atadan” evrildiğini ortaya atmıştı. Türlerin Kökeni’nin yayınlandığı yıl olan 1859 yılından günümüze incelenmiş tüm canlılardan toplanan bilgiler, bu öneriyi yani tek ve ortak bir köken hipotezini destekliyor.

Darwin’in önerisini destekleyen ve yaşamın ortak kökenden evrildiğini gösteren en sağlam veriler moleküler düzeydeki çalışmalara dayanıyor. Örneğin, tüm hücresel yaşamın gelişim bilgisini içeren ve kalıtım birimi olan molekül her canlı için aynı: Nesilden nesile kopyalanarak aktarılan DNA tüm canlılarda aynı 4 “harf”ten (A, T, G, C) oluşuyor. Tüm canlıların yapısal ve işlevsel temeli olan proteinler aynı 20 moleküler birimin aynı kimyasal bağlar ile yanyana dizilmesi ile oluşuyor. Gezegendeki her bir canlı hücre, DNA bilgisini (nükleotidleri) protein bilgisine (amino asitlere) çevirirken aynı sistemi, yani DNA’nın üçerli birimler halinde okunmasına dayanan ortak ‘genetik kod’u kullanıyor.

Tabii ortak-köken önerisine alternatifler sunulabilir. Örneğin, yaşam birden çok hücresel atadan bağımsız olarak benzer moleküler/genetik sisteme evrilmiş olabilirdi. Fakat tüm canlılarda gördüğümüz ortak özellikler, bağımsız farklı atalarda evrim önerisini neredeyse tamamen olasılık dışı kılıyor. İstatistiksel analizler, tek bir ortak ata önerisinin, “birden çok atada bağımsız evrilme” alternatifine göre, 10 üzeri 2 bin 860 kere daha olası olduğunu sunuyor (Theobald 2010). Yani Darwin’in önerisi, diğer tek rasyonel alternatife göre 1’in yanına 2680 sıfır ekleyerek elde edeceğiniz sayı kadar daha olası.

Yaşamın tek bir ortak hücresel atadan geldiği bilgisi çok sağlam gözlem ve istatistiksel temellere dayansa da, yaşamın kökenlendiği bu hücre topluluğu hakkında bilinenler sınırlı. Zorluk, bahsi geçen bu hücre topluluğunun 3,5 milyar yıl kadar önce yaşamış olması. Dünyada bu dönemden kalan fosillerin sayısı çok az.

Çalışılması doğrudan mümkün olmasa da, bilim dünyası yüz milyonlarca yıl önce yaşamış ‘en son ortak ata’ya dair yeni bilgilere ulaşmaya başladı. Geçtiğimiz aylarda yayınlanmış heyecan verici bir çalışma ortak atanın ne tür bir ortamda yaşadığı, ne ile beslenip nasıl enerji elde ettiği gibi konularda ilginç öneriler sunuyor.Şekil 1. Bilinen yaşamın atası olan hücrenin tahmini biyokimyasal şeması, yerkimyasının biyokimyaya nasıl dönüştüğünü gösteriyor. Hücre okyanus dibinde metal içeriği zengin volkanik kayaçlar (hücre zarının etrafındaki sarı-kahverengi yapılar) üzerinde yaşıyor, ortamdan sodyum (Na+) ve hidrojenin (H+) hücre içine alınıp-verilmesi ile ATP sentaz enziminin ilkel bir formu ile enerji (ATP) üretiyordu. Bir diğer önemli özelliği ise, hidrojen, karbondioksit ve hidrojen sülfür gibi gazların metabolize edilmesi ile inorganik kaynaklardan beslenmesiydi. Şekil kaynağı: Weiss vd. 2016 Nature Microbiology.​

3,5 MİLYAR YIL ÖNCE YAŞAMIŞ HÜCRELERİN İZLERİNİ DNA DEDEKTİFLİĞİ İLE ARAMAK

Tüm canlılar ortak bir atadan geliyorsa ve bu atasal topluluğun kalıtım birimi olan DNA trilyonlarca defa kopyalanıp dikey olarak yeni nesillere aktarıldıysa, bugün yaşayan canlıların DNA dizilerinde ‘en son ortak ata’mızın DNA dizisine ve genlerine dair bir miktar iz kalmış olmalı.

Elbet 3,5 milyar yıl boyunca biriken mutasyonlar ve yatay gen aktarımı gibi teknik zorluklar çok dikkatli bir çalışma gerektiriyor.[1]

Haberin konusu olan çalışmada araştırmacılar modern mikropların gen dizilerini toplayıp toplamda 6 milyon diziden 286 bin gen kümesini incelemişler. Böylece modern yaşam ağacının iki ana dalında (bakteriler ve arkeler) en az ikişer soyda ortak olan genlerin listesini çıkarmışlar.

Genetik ve istatistiksel analizler sonunda ‘en son ortak ata’ olarak bilinen hücre topluluğuna ait olabilecek 355 adet gen tespit edilmiş.

SICAK BİR ORTAMDA HİDROJEN VE KARBONDİOKSİT TEMELLİ MÜTEVAZI BİR YAŞAM

Bulunan genlerden/proteinlerden bazıları genetik kodun işlenmesinde görev alıyor. Bu bulgu genetik kodun belli özelliklerinin ‘en son ortak ata’nın evrimi sırasında şekillendiğine işaret ediyor.

Besin ve enerji ile ilgili öne çıkan genlere bakıldığında ise, ‘en son ortak ata’nın oksijensiz ortamda yaşayan bir hücresel yapıda olduğu ortaya çıkıyor. Bu veri jeolojik kayıtlarla uyumlu: 3,5 milyar yıl önce okyanuslarda ve atmosferde serbest oksijen bulunmadığı birçok bilimsel çalışmanın hemfikir olduğu bir tespit.

Bulunan genler ayrıca, ‘en son ortak ata’nın, yaşam için gerekli enerjiyi çevresinden hücre içine aldığı hidrojen, karbondioksit, ve hidrojen sülfür gazlarını dönüştürerek elde ettiğini, işaret ediyor.

Dolayısıyla ‘en son ortak ata’ bir dışbeslek (heterotrof) değil, ototrof, yani modern bitkiler gibi kendi besinini üretebilen bir canlı olmuş olmalı.

YAŞAM OKYANUS DİBİNDE BULUNAN VOLKANİK BACALARDAN MI BESLENİYORDU?

Yaşamın okyanus diplerinde bulunan volkanik bacalarda başladığı bilim dünyasının üzerinde ciddiyetle durduğu bir hipotez. Habere konu olan çalışma bu hipotezle uyumlu genetik sonuçlara ulaşıyor.

‘En son ortak ata’ya ait olabileceği tespit edilen 355 gen arasında, demir ve nikel gibi geçiş metallerini içeren bileşiklerin dönüşümüne, sodyumun hücreye alınıp işlenmesine, kükürt ve hidrojenin metabolizması ve hücreye alınmasına yarayan genler de var. Bu kimyasal bileşenlerin okyanus diplerinde bulunan volkanik bacaların etrafında yoğun miktarda olduğu biliniyor. Volkanik bacaların sahip olduğu yer-kimyasının sunduğu bu inorganik bileşenlerin, ilk hücrelere alınıp yaşam-kimyasına dahil edildiği düşünülebilir.

İlk hücrelerin volkanik bacaların yakınında evrildiği önerisini destekleyen bir diğer bulgu ise ortaya çıkan genlerden birisinin, sıcaklığın yüksek olduğu ortamlarda yaşayan bakterilerde bulunan kilit genlerden birisi olması.

“Büyük resme bakarsak”, yaşamın ortak atası olan hücre topluluğunun DNA dizisine dair elde edilen bilgilerin, başka gezegen ve uydu sistemlerinde yaşamın varlığı ihtimalini araştırırken ilk gidilmesi gereken jeolojik bölgelere dair bir pusula görevi göreceğini düşünebiliriz.


Çalışmada bulunan 355 genin hepsinin ‘en son ortak ata’da bulunduğu önerisine, araştırmacıların belirttiği gibi, ihtiyatlı yaklaşılması gerekiyor. Bunun bir sebebi, geçtiğimiz yıllarda yayınlanan çalışmaların gösterdiği, genlerin özellikle mikrop türleri arasında bir önceki nesilden bir sonraki nesile dikey aktarımının yanında, aynı nesilden olan bireyler arasında yatay olarak da aktarılabildiği gerçeğine dayanıyor.

Bu alternatife göre, ‘en son ortak atamız’ olan hücre topluluğu evrilerek yaşamın sonraki iki temel dalı olan mikroplar bakterilere ve arkelere ayrılıyor. Ardından bu iki daldan birisinde ‘ortak ata’nın sahip olmadığı yeni genler evriliyor. Bu genlerden birkaçı yatay gen aktarımı ile diğer dalın üyelerine aktarılıyor. Böylece bu iki grubun genleri arasında ortak genler araştırıldığında bu genler arasında ‘yanlış-pozitif/olumlu’ bulgular olarak çıkıyor. Yaşamın ilk zamanlarında gerçekleşecek bu tip yatay gen aktarımı olayları bir alternatif olsa da, yine de, ortak ata’da evrilme hipotezine göre daha düşük bir olasılık.

KAYNAK: Tüm canlıların ortak atası neye benziyordu?
Nerede ve nasıl yaşıyorlardı?
| soL Haber Portalı | güne soL'dan bakın
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye


Ortak ata, Evrim Ağacı üzerinde alınacak herhangi iki veya daha fazla türün hepsinin soy hatlarının öncülü konumunda olan canlılardır.
Bir diğer deyişle ortak ata, iki veya daha fazla canlının soy hatlarını geçmişe doğru takip ettiğimizde, bu soy hatlarının buluştuğu noktada yaşamış canlılardır.

 

karafetva

Tecrübeli
Üye
SOSYALİST' Alıntı:
Hani ispatı? Bilim deneylerle irdelenmiş bir çalışma değil miydi? Nerede ortak atanınn ispatı?
Cevap veremedin. Her şey mükemmele gidiyorsa evrime göre; neden ortak ata mükemmel olan insana gitmemiş de arada başka yerlere de sapmış? Sizin tanrınız evrim hata mı yapmış? Öyleyse hata yapan tanrıya nasıl inanırsınız?
Bu arada ortak ata diye maymun kılıklı bi şeyi koymuşsun. Bravo... O kadar atamız maymun değildi dedikten sonra bi gorili ortak ata yerine koymak size çok yakıştı...
Sormuştuk insan çok uzun boylulardan şu anki kısa boyuna(1.80) doğru ilerlemiştir. Maymun daha küçükken nasıl ata olsun demiştik. Sen de atamız maymun değil diiip durdun. SOnunda bi gorili ortak ata yapmışsın. İİ de onun da boyu ilk insanlara göre kısa?
Şimdi sen bunu duydun ileride diiceksin ki;
"ortak ata diye goril yalanını üretenler sizi kandırmak isteyen dincilerdir..."
Yalanlarınızı sıkışmadan önce toplu halde üretirseniz biraz kamufle olabilirsiniz. Her sıkıştığında "...yalanı ile bize saldırıyorlar" diye hezeyan edince inandırıcı olmuyor. Her kombinasyonu düşünün ona göre toplu bi şeyler üretin...
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Anlatsam anlar mısın bilmem ama;
Ortak ata denilen canlı, geçmiş yıllara doğru ilerledikçe, farklı olarak fiziksel ve biyolojik özellikler göstermektedir.
Mesela o maymun dediğin canlı türü, (temsili resimdir) maymunların da atasıdır ve maymun değildir.
Hatta ona insanın ilk evreleri de diyebiliriz.
Ama sen bunları anlamazsın, o nedenle yorma kendini derim ben...
 

karafetva

Tecrübeli
Üye
SOSYALİST' Alıntı:
Seni iptal etmek hiç de yorucu değil. Kaç defa dedim; boşa badanaj atacağına çağır şeyhlerini evliyalarını onları iptal edelim. Çünkü batılın iptal olması gereken daha çok mesele var. Senden bu kadardı anlaşılan.
Yalnız şunu fark ediyorsundur, inandıklarının yalan olduğunu biz ispatladıkça kendi dinine de imanın azalıyor olmalı.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Seni iptal etmek hiç de yorucu değil. Kaç defa dedim; boşa badanaj atacağına çağır şeyhlerini evliyalarını onları iptal edelim. Çünkü batılın iptal olması gereken daha çok mesele var. Senden bu kadardı anlaşılan.
Yalnız şunu fark ediyorsundur, inandıklarının yalan olduğunu biz ispatladıkça kendi dinine de imanın azalıyor olmalı.
Uyarmıştım ama; sen bu tür konulardan anlamazsın.
Bilimsellik aşar seni.
Altında kalırsın bilimin.
O nedenle sakın ha sakın girme bu tür konulara...

Şu alıntı bile ne kadar bilgisiz, sığ, cahil, bilimdışı, gerici bir anlayışa sahip olduğunun kanıtıdır.
O nedenle saçmalayıpta rezil olmayın bari...
 

karafetva

Tecrübeli
Üye
SOSYALİST' Alıntı:
forumumuzda Mühendislik Forumları kısmında bulunmakta. En ufak bi mesajın var mı? Herşeyiniz gibi bilimselliğiniz de mi lafta? Bilim diye laf ebeliği mi anlaşılıyr sizde?
gerici bir anlayışa
teveccühünüz. Layık olmaya çalışıcaz... Ama yetmiş kere iptal olup da hala boşa badanaj laflar savurmak ancak solculukta olsa grerk...
 
Üst Alt