• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Ortak Ata Nedir?

Okunuyor :
Ortak Ata Nedir?

Bay X

Kıdemli
Üye
Ben hakaret etmem sadece cevap veririm..


Sokak serserileriyle işim olmaz..
Dikkat ettin mi hakaret etmedim, cevap verdim sadece..Kronolijiden bile anladığın yok senin.
Silinen yorumlara bakarsan pisliğin ortaya çıkış noktasını görürsün.
Hemde kaç tane.....


Bu cümleyi bile anlamamışsın.
Burda dünya insanlarıyla ve genel yaşamlarıyla ilgili beyanatta bulunulmuştur.
O söylemden sıkıntı duyanlar varsa kendi bilecekleri iş.
Senin cevap şeklin hakaret etmekse devam et iyi kolluyorlar seni...Kredin oldukça yüksek senin gibi yalama olmaktansa serseri olmayı yeğliyorum..Bizler gerçek halk adamıyız sokağın nabzını bilir her tür insanla bir araya geliriz senin gibi bir monitörün karşısında ve içinde bitki gibi yaşamıyoruz..

Sen önce Kronoloji'yi yazmayı öğren sonra içeriğinden bahset..Utanmadan hala yalan söylüyorsun bahsi geçen konuyu diğer konularda hesaplaşamadığın için tartışmanın devamı niteliğinde açtın ve konunun devamında hakaret ettin fakat senin olayın fitilini ateşleyen hakaretin hemen silinmiş diğerleri es geçilmiş?

Son paragrafdaki açıklamana istinaden seni özetleyen bir açıklama sıkıntı duyması gereken kişi sensin?

Şanslısınki konu üzerinde senin bizlere savurduğun hakaretler egonun tatmin edilmesi için bırakılmış bizim verdiğimiz karşılıkları silinmiş! Bir nevi su üstüne çıkarma olayı gerçekleşmiş..

Ey Sosyalist sana klavye üzerinden ahkam kesecek değilim zira modası geçmiş şeyler bunlar..Senin benimsediğin Darwinist teoriye karşı benim bilimsel kanıtlı Hücre Teori'sini savunmam neticesinde bilimden anlamayan biri olarak lanse edilmem,tüm kaynakları sunmama rağmen,Sızıntı dergisi ve Adnan Hoca sempatizanı olarak öne sürülmem ve türlü hakaretlerine,tahriklerine boyun eğeceğimimi sandın?

Yanıldın!

Anlaşılan o ki Allah ve İman bilmeyen,terörist sempatizanlığı yapan ve türlü sapkın düşüncelerin sahibi olan kişiler hakaret ettikçe karşısındakini tahrik ettikçe prim alıyor..

Supermeydan tavrını haksız kişilerden yana kullandıkça kararsız ve adaletsiz kaldıkça tek bir notanın oluşturduğu bozuk sesten öteye gitmez..

Ateist düşüncenin misyonerlik yapmaya çalıştığı bir platforma benzedi iyice..

Homo Sapiensleri anlatmaya hiç gerek yok çünkü dünyaya gelmiş geçmiş en tehlikeli, üçkağıtçı yaratıklardır.:freakedout:

Umarım anlaşılır olmuştur.

SOSYALİST
Basit insanlarla işim olmaz.
Evrimsel sürecin neden battığını ise hala anlamış değilim...

Komando ve bay x size mutluluklar diliyorum.
Bir yastıkta kocayın inşallah.
Yukarıdaki kelimeler hakaret,aşağılmaca ve tahrik unsuru olarak sayılmıyorsa fazla söze gerek yok ayrıca şahsın silinen ve dozajı yüksek hakaretide göz önüne alındığında,konuyu başlatanında kendisi olduğuna göre her şey takdire şaiyan vaziyette..

Hadi herkese eyvallah..
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
İlk büyük ölçekli nicel çözümleme ile Darwin’in evrensel ortak ata teorisi doğrulandı

Evrensel Ortak Ata (Universal Common Ancestry (UCA)) günümüz modern evrim teorisinin ana taşlarından biridir. 150 yıldan daha fazla bir süre önce Darwin, Evrimsel Ortak Ata Teorisini ortaya atmıştı. Teorinin dayanağı da yaşamın, tek hücreli mikroorganizmadan insana tüm yaşam formlarının ortak paylaşılan bir kalıtım içermekte olduğuydu. Buradan yola çıkılarak denilebilir ki Darwinci Evrim Teorisi; en önemli mekanizması ‘doğal seleksiyon’ olan, bütün canlıların, geçmişte yaşamış ‘ortak bir ata’dan değişerek geldiklerini söyleyen ve onları ‘ortak bir soy’ yoluyla bağlayan bir teoridir. Ancak günümüze kadar bu Evrimsel Ortak Ata teorisini test etmek mümkün olmamıştı. Ancak 13 Mayıs 2010 tarihli Nature dergisinde Brandeis Üniversitesi’nden Douglas L. Theobald teori hakkında yaptığı çalışmalarının sonuçlarını dünya ile paylaşarak modern evrim biyolojisine katkıda bulundu.

Darwin, Türlerin Kökeni adlı ünlü kitabının birçok bölümünde, ‘ortak soy/ata’ yoluyla türlerin bağlanmasından, tüm organik yaşam formlarının ilksel bir atadan türediklerinden söz etmişti ve Theobald yaptığı çalışma ile Darwin’in doğru düşündüğünü göstermeyi başardı. Son yüzyılda bu teori için artan niceliksel kanıtlar, fosil kayıtları ve moleküler düzeydeki temel biyolojik benzerlikler günümüzde böyle bir çalışmanın yapılmasını mümkün kıldı. Yakın tarihteki çalışmalarda ilk yaşam formlarında yatay gen transferlerinin yaygın olduğu kanısına varılmıştır. Evrimsel biyologlar hâlâ evrimsel ilişkinin soy ağacı gibi olmaktan çok yaşam ağı (birçok şekilde kollara ayrılarak uzayan bir ağ gibi) olarak görülüp görülemeyeceğini tartışırlarken, bazı çevreler çoktan bunu kabul ederek, bu gen transferlerinin ilk atalardan itibaren bağımsız olarak gerçekleşip yaşamın ağ şeklinde farklılık göstermiş olabileceğini iddia etmektedirler. Biyokimyacı Theobald’a göre, başlangıçta tek veya birden çok atanın olması çok önemli değil. ScienceDaily’deki yazıya göre Theobald makalesinden sonraki açıklamalarında şunları söylüyor:

“Yaşam birbirinden bağımsız bir şekilde farklı yerlerde başlamış olabilir ve Evrensel Ortak Ata Teorisi de bunu mümkün kılmaktadır. Bunu doğru kabul etsek bile bu bağımsız ilksel ataların oluşturduğu bağımsız popülasyonlardan sadece biri günümüze ulaşmıştır. Buna alternatif bir tez olarak da farklı popülasyonlar birleşmiş, gen havuzları karışarak ortak bir gen havuzu oluşmuş, sonunda tek bir tür ortaya çıkmış ve bizim atamız konumuna gelmiş olabilir.”

Theobald çalışmasında oldukça güçlü sayısal araçlar kullanmış. Uyguladığı Bayesian istatistiği ile Evrensel Ortak Ata Teorisi’ni destekleyen bulgular elde etmiş. Gen transferine ve çeşitli ilksel yaşam formlarına bakılmaksızın Evrensel Ortak Ata’nın, birden çok atanın farklılaşarak tek ortak atayı oluşturmasından milyon kere daha olası olduğunu ispatlamış. Çalışmasında ökarya, bakteria ve arkea sınıfını kullanarak Darwin’in teorisini test etmiş. Çalışmasını modern proteinlerin çeşitliliğinin oluştuğu hakkındaki basit varsayımlara dayandırmış. İlk varsayım, proteinin genetik kopyalarının üreme durumunda birden fazla aktarılabileceği. İkincisi ise milyarlarca yıldır devam eden replikasyon ve mutasyonun protein düzeyinde modifikasyonlara sebep vermiş olabileceği ve atasal versiyonundan farklılık gösterebileceği. Son olarak da, bir türdeki mutasyonun diğer canlıyı etkilemeyeceği varsayımı ile çalışmalarını sürdüren Theobald’ın yanıt veremediği tek soru bu ilksel ortak atanın neye benzediği. kaynak: bilimvegelecek.com
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Ortak Ata Ne Demektir?Ortak ata, evrimsel süreçte, birden fazla canlı türünün ortak genetik öncülü olan canlı.
Modern biyolojide, Dünya üzerinde yaşayan ya da soyu tükenmiş birçok canlının, diğer alt canlı türlerinin ortak atası olduğu kabul edilir.
Ayrıca tüm canlıların evrensel bir ortak atadan ya da ortak gen havuzundangeldiği kabul edilir.
Evrensel ortak ata kavramı, ilk kez 1859'da Charles Darwin'in Türlerin Kökeni kitabında ortaya atılmıştır.


İlk canlıların ortaya çıkışı

Ana madde: Abiyogenez

Hayatın ilk kez ortaya çıkışı, biyolojik evrim için temel bir ön şarttır, ancak evrimin işleyişini anlamak için hayatın kökeninin bulunması gerekli değildir, çünkü bir kez canlı organizmalar ortaya çıktığında evrim kurallarının işleyeceği deneylerle gözlenmiştir.
Evrim için ilk organizma sorunu henüz tam anlamıyla çözülememiştir.
Ortaya çıkan ilk canlı organizma hakkında çeşitli teoriler bulunmaktadır.

Şu anki bilimsel konsensüs karmaşık biyokimyanın, basit kimyasal reaksiyonlar ile hayatı oluşturduğu yönündedir, ancak bunun nasıl olduğu henüz tam anlamıyla çözülememiştir.
Hayatın ilk kez ortaya çıkışı, yaşayan ilk şeylerin yapısı veya evrensel ortak atanın genetik yapısı ile ilgili bilgiler henüz eksktir.
Dolayısıyla, hayatın tam olarak nasıl başladığı konusunda bir konsensüs bulunmamaktadır, ancak RNA gibi kendini kopyalayan moleküller ve basit hücre yapılar ile ilgili teoriler mevcuttur.

İnsansıların ortak ataları

Ana madde: İnsan türünün evrimi

İnsan,bonobo, şempanze, goril, gibon ve orangutanla birlikte Hominoidea (İnsansılar) süperfamilyasına dahildir.
Bunlardan şempanze ve bonobo %99'luk gen ikizi olarak insanın yaşayan en yakın akrabalarıdır.
İnsan ile şempanzenin ortak atası yaklaşık 6 milyon yıl önce yaşamıştır.

kaynak: bilx.net
 

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
Ortak Ata Ne Demektir?


r.

İnsansıların ortak atalarıİnsan,bonobo, şempanze, goril, gibon ve orangutanla birlikte Hominoidea (İnsansılar) süperfamilyasına dahildir.
Bunlardan şempanze ve bonobo %99'luk gen ikizi olarak insanın yaşayan en yakın akrabalarıdır.
İnsan ile şempanzenin ortak atası yaklaşık 6 milyon yıl önce yaşamıştır.

kaynak: bilx.net
Bak sosyalist demekki beni Adminlere sikayetin ve aldigim cezalar bosuna imi$..
Neden biliyormusun, sen bir yazi ekliyor ve sürekli evrim ile ilgili konuda birseyler söylüyorsun.. Bilhassa ben senin sözlerinden ve ekledigin seylerden yola cikarak direk sana soru soruyorum... Bu defa sen Israrla kisisellestirdigimi sikayet olarak zikrediyorsun...

Simdi yukariya bak.. yok yok ben alinti yapayim zahmet etme

İnsan,bonobo, şempanze, goril, gibon ve orangutanla birlikte Hominoidea (İnsansılar) süperfamilyasına dahildir.
Bunlardan şempanze ve bonobo %99'luk gen ikizi olarak insanın yaşayan en yakın akrabalarıdır.
Bunu ekleyen sensin simdi bu ekledigin ile ilgili bir sorum olursa kime soracagim..

Peki bu eklediklerine istinaden ben sana $öyle sordugum zaman
Sempanze,goril orangutan senin akrabansa , inananlar icin Ata kavrami Hz.Adem ve Havva ise
Biz diyoruz ki bize bir sekilde hitap edecekseniz biz buna inaniyoruz Ademoglu-kizi yada havva oglu-kizi diyebilirsiniz..

Hani olurda bizde size hitap etmemiz icab ederse, size nasil hitap edelim..
Maymun-sempanze-orangutan oglu-kizimi..?
Yada % 99 ikiziniz ve akrabaniz olan ( iddianiza göre ) maymunlar aleminin birer ferdi mi diyelim...

Bak ben halâ sana hitap etmiyor , sana ve senin gibi bu ekledigin ve savundugun seyleri kabul edenlere nasil hitap edebilecegimizi soruyorum ..!

Cok kisa bir cevap ver yeter...Sadece bana $u sekilde hitap edebilirsin de ...

Onuda ben hazirlayayim, sen kopyala yapistir ...... yere diledigini yaz inan yeter..."""""""" Komando ben ve bana ...................... diyebilirsin... """""""
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Anlaşılır olması için kısaca şöyle açıklayayım:

Ortak ata; kendisini kopyalayabilen ve bölünebilen hücredir.
Tek kelimeyle HÜCRE dir.
Tek bir hücrenin bölünerek çoğalması ve evrimsel süreç içinde mutasyona uğraması sonucunda faklı anatomik yapıya bürünmesidir.

Nesli tükenenlerin dışında insan, bonobo, şempanze, goril, gibon ve orangutan gibi canlılar tek bir hücrenin bölünmesiyle ve zaman içinde evrilmesiyle bugünkü halini almışlardır.
Yani tek bir hücrenin beli olmayan sayıda bölünmesi ve mutasyonlar sonucu adaptasyon sağlayanların günümüze kadar gelen türleridir.
Yüzde 99 a varan gen benzerliğinin sebebi budur.
Bu nedenle aynı gen benzerliğini taşıdığımız türlere ilişkin tanımdır Ortak Ata denilen kelime.
Yani yani yani hiçbir canlı ne genetik ne tür ne de biyolojik bakımdan bir başka türe dönüşmez.
Her canlı kendi özelliği doğrultusunda mutasyonlar sonucu değişim gösterir.

Daha ne diyebilirim ki?
Umarım bu kez anlaşılmıştır..
 
Son düzenleme:

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
Bak sosyalist demekki beni Adminlere sikayetin ve aldigim cezalar bosuna imi$..
Neden biliyormusun, sen bir yazi ekliyor ve sürekli evrim ile ilgili konuda birseyler söylüyorsun.. Bilhassa ben senin sözlerinden ve ekledigin seylerden yola cikarak direk sana soru soruyorum... Bu defa sen Israrla kisisellestirdigimi sikayet olarak zikrediyorsun...

Simdi yukariya bak.. yok yok ben alinti yapayim zahmet etmeBunu ekleyen sensin simdi bu ekledigin ile ilgili bir sorum olursa kime soracagim..

Peki bu eklediklerine istinaden ben sana $öyle sordugum zaman
Sempanze,goril orangutan senin akrabansa , inananlar icin Ata kavrami Hz.Adem ve Havva ise
Biz diyoruz ki bize bir sekilde hitap edecekseniz biz buna inaniyoruz Ademoglu-kizi yada havva oglu-kizi diyebilirsiniz..

Hani olurda bizde size hitap etmemiz icab ederse, size nasil hitap edelim..
Maymun-sempanze-orangutan oglu-kizimi..?
Yada % 99 ikiziniz ve akrabaniz olan ( iddianiza göre ) maymunlar aleminin birer ferdi mi diyelim...

Bak ben halâ sana hitap etmiyor , sana ve senin gibi bu ekledigin ve savundugun seyleri kabul edenlere nasil hitap edebilecegimizi soruyorum ..!

Cok kisa bir cevap ver yeter...Sadece bana $u sekilde hitap edebilirsin de ...

Onuda ben hazirlayayim, sen kopyala yapistir ...... yere diledigini yaz inan yeter..."""""""" Komando benim gibi inananlara ve bana ...................... diyebilirsin... """""""


Sen önce KISA sorulan soruya net cevap ver de sonra gecersin konuyu sorudan uzaklastirma hamlesine. :malesef:


Cevabi bekliyorum sana nasil hitab edelim.... ?
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Düşünüp, konuşup, olmayan algına hitap edip hiçte normal olmayan cevaplar aldığıma göre İNSAN olduğum o kadar açık ve net ki, bunu anlaman bile yüzlerce yoruma neden oluyor..
Bu da demek oluyor ki aklıyla değil karnıyla düşünen bir türle karşı karşıyayız..
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Ara Geçiş Türleri, Hatta Alemleri: Hayvan ve Bitkilerin Ortak Atası Hakkında Bilgiler

Merhaba arkadaşlar,

Sayfamız üyelerinden Sayın Mustafa Türkmen bize çok güzel bir soru yöneltti. Soru aşağıdaki gibiydi:

Evrimi [kabul ediyorum] [Evrim Ağacı düzeltmesi] ama geçenlerde arkadaşım bir soru sordu ve bilemedim. Evrim hayvandan hayvana geçiş ise bitkiler nasıl oluştu? Yok bitkiye geçiş varsa neden bitki hayvan ara geçiş formu yok ya da neden bazı hayvanlar azda olsa fotosentez yapamıyorlar? Neden bazı hayvan hücrelerinin kloraplastı yok? Ilginiz için şimdiden Teşekkürler...


Bizim cevabımız ise şöyle oldu, umarız faydalı olmuştur, iyi okumalar:

Sayın Mustafa Türkmen,

İlk olarak güzel bir düzeltme yapmışsınız, yerinde olmuş. O açıdan tebrik ediyoruz. Zira bilimde "inanç" olmaz, "bilgi" olur. Biz Evrim'e "inanmıyoruz", biz Evrim Kuramı'nı "kabul ediyoruz", bir gerçek olarak "biliyoruz". Tıpkı Yer Çekimi gibi... :)

Şimdi, sorunuzun cevabına gelelim: Aslında soru her ne kadar güzel olsa da, bu soruya o kadar çok önce cevap verilmiş ve o kadar çok geçiş örneği bulunmuştur ki, malesef ilgi çekiciliği kalmamıştır. Ancak merakınızı elbette gidermek bizim görevimizdir; ayrıca meraklı olmak da her zaman iyidir. Bu yüzden de sizi tebrik ediyoruz.

Bu noktada bir yanlışınızı düzeltmekte fayda var: Evrim, "hayvandan hayvana geçiş" değildir. Evrim, bitkilerde de görülür, protistalarda da, bakterilerde de, arkebakterilerde de. Sadece bir krallığa (kingdom) kısıtlandırmak, kesinlikle yanlıştır. Ancak demek istediğinizin "her hayvanın kendisinden önceki hayvanlardan evrimleştiği" olduğunu düşünüyoruz.

Açıkçası bunu görebilmeniz, sorunuzun da cevabını ortaya çıkarmaktadır. Hayvanlar ve bitkiler, öyle eski zamanlarda birbirinden ayrılmıştır ki; ortak ataları ne hayvandır, ne de bitki. Ortak ataları, bazı bakteri türleridir. Zira bundan yaklaşık 3.5 milyar yıl önce, doğada sadece bakteriler vardır; ne bitkiler ne de hayvanlardan bahsedilebilir.

Protistalar dediğimiz krallık, resmi olmayan dilde, şu şekilde tanımlanır: "Bitki, mantar ve hayvan olmayan tüm ökaryot canlılar." Çünkü bu krallıktaki (alemdeki) canlıların çoğu hem bitkilere ait hem de hayvanlara ait özelliklere sahiptir. Yani elimizde, bitkiler ile hayvanlar arası geçiş yapan devasa bir alem vardır; bırakın bir ya da birkaç türü...

Örneğin çok meşhur bir protista olan Öglena (Euglena), bir bitki gibi fotosentez yapabilmektedir. Aynı zamanda bu ökaryotik tek hücreli canlıların pek çok türünde "göz noktası" denen bir organel yapı bulunur. Bu nokta, en ilkel göz olarak görülmektedir ve ışığa duyarlıdır. Sadece ışığın daha şiddetli olduğu yönü algılamayı sağlar. Öglena da bunu kullanarak daha bol ışığa yönelebilir, tıpkı bir hayvan gibi aktif hareket ile ışık kaynağına yaklaşabilir ve tıpkı bir bitki gibi fotosentez yaparak besinini üretebilir.

Bir algden örnek verelim, Science Daily'de 20 Haziran 2007 tarihinde yayınlanmış bir makale... Doğada bulunan bazı alg türleri, "mixotroph" dediğimiz ve hem ototrof, hem heterotrof beslenme biçimlerine sahipler. Yani hem kendi besinlerini üretebiliyorlar, hem de avlanabiliyorlar. Aşağıdaki bağlantıda daha fazlasını bulabilirsiniz:

Understanding Algae That Are Both 'Plant' And 'Animal'

Aynı sitede yayınlanan bir diğer makaleye göre, Chlamydomonas reinhardtii isimli bir yeşil alg türü, hem hayvanlara, hem de bitkilere ait genleri taşımaktadır. Bu, ortak atalarından beri hayatta kalabilmesiyle açıklanabilir. Bildiğiniz üzere türleşme gerçekleştikten sonra ortak ata hayatta da kalanabilir, soyu tükenebilir de.

Green Algae: The Nexus Of Plant-Animal Ancestry

Bunun yanıısra, mantarlar da ilginç bir geçiş olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Hayvanlar, genel olarak serbest hareket edebilen, avlanan (heterotrof) türlerdir. Bitkiler ise genellikle sabit olan ve kendi besini üreten (ototrof) türlerdir. Ancak mantarlar, bitkiler gibi sabit olmakla birlikte, kendi besinlerini üretemezler; tıpkı hayvanlar gibi. Mantarlar, besinlerini vücutları dışarısında sindirirler (dışarı salgı) ve sonra parçalanmış besinler "yerler".

Yani bitkilerle hayvanlar arasındaki geçiş türleri yok olmamıştır; hala aramızdadırlar. Ancak iki dev alemin ortak atası, bundan 3.5 milyar yıl kadar öncesine dayanmaktadır: Minik bakterilere. Burada farklılaşma başlamış, günümüze kadar bir kol hayvanlar alemini, bir kol bitkiler alemini oluşturmuştur. Ancak arada kalan türler de mantarlar, protistalar gibi alemleri oluşturmuştur.

http://evrimagaci.org/makale/40/
 

KOMANDO

Tecrübeli
Üye
Hikaye bunlar sosyalist... ( milyar insan icinde 800 kisi kalmadi bunlara inanan...

Ama sen sayfa sayfa eklemeye devam ediyorsun, tabi edebilirsin ama artik kimse buna inanmiyor, SAZAN dönemi kapandi...haberin olsun...Attigin oltalar bo$ cikiyor ama sen avlanmaya devam ediyorsun... Haydi rast gele
 
Üst Alt