• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Ortaçağın Manhattanı

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 7
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Ortaçağın Manhattanı

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Kuleler Şehri San Gimignano

Ortaçağın Manhattanı deniliyor, haksız değiller. Toskananın Roması diye anılıyor, hak vermemek elde değil. Dahası lezzeti, şarabı, havası ve kültür turizmi ile bu kasaba Toskana Bölgesinin yıldızlarından biri olmayı çoktan hak etmiş bir kasaba.

Unesco tarafından dünya hazineleri arasına alınmış olan bu kasabanın tarihi 3. yüzyıla dayanıyor. Ortaçağda Rönesans Döneminde, Roma ve Vatikana giden Katolik dindarların durak yeri olması sebebiyle oldukça önem kazanmış. Bu yüzdendir ki sadece Ortaçağdan izler değil, aynı zamanda Katolik dünyasından da izler taşımaktadır. Etrafını çeviren bereketli topraklar sayesinde de özellikle tarım ile kendini besleyen kasaba kendini bugüne kadar başarıyla taşıyabilmiştir.

San Gimignanoda göze çarpan en büyük özellik şehrin dokusunda yer alan taş kuleler. Ortaçağın Manhattanı sıfatını fazlasıyla hak etmiş olan kasabadaki bu kulelerin hikayesi ise oldukça ilginç. Vakti zamanında bu kasabada ikamet eden varlıklı aileler, refah ve zenginliklerinin sembolü olarak birer kule dikmişler. Öyle ki kulenin yüksekliği ve ihtişamı o ailenin ne kadar zengin olduğunu gösterirmiş.

72 tane olduğu tahmin edilen kuleler zaman içinde doğal afetlere karşı koyamamış ve bugüne sadece on dört tanesi taşınabilmiş.

Piazza Duomo Meydanında yer alan 54 metre ile en yüksek kule olan Podestà or Torre Grossa turist ziyaretine açık. Kulenin içinde yer alan çeşitli odalar şapel hatta tedavi gibi çeşitli amaçlarla kullanılmış. Yine bir odada yer alan freskler ise dünya turuna çıkan kişinin hikayesini anlatıyor.

Kulenin tepesine çıktığınızda ise sizi harikulade bir manzara beklemekte. Taş kuleler, uçsuz bucaksız yeşil alan ve kasabanın şirin dokusu fotoğraf makinanız için güzel bir kompozisyon yaratmaktadır.

San Gimignanoda görülmesi gereken diğer yer ise kuşkusuz Collegiata Kilisesi. Önceden katedral olarak kullanılmış olan binanın duvarlarını yine ihtişamlı freskler ve Rönesans Döneminde yaşamış sanatçılara ait sanat eserleri süslemektedir.

Kasabada gezilecek daha birçok müze ve kültürel doku mevcut olsa da şimdilik iki örnekle yazının bu kısmına son veriyorum.

Bu kasabaya özel bir şey edinmek isterseniz bu kesinlikle şarap olmalı Çünkü sadece kasabanın etrafındaki bereketli topraklardan elde edilen üzümlerle yapılan Vernaccia şarabı ilk olarak 1200lü yıllarda üretilmiştir. Sokak aralarındaki hemen hemen her şarap dükkanında bu şarabı ücretsiz tadabilirsiniz. Oldukça ucuz olan bu şarabın içimi tahmin edeceğiniz gibi inanılmaz güzeldir.

Tabi ki restoranlar İtalyada hele ki Toskana Bölgesinde olup da İtalyan yemeklerini tatmamak olmaz.

Başka bir meydan olan Piazza delle Erbede yer alan cafe/restoran Bar La Cisterna size Ortaçağ meydanına bakarak harika lezzetler tatmanıza imkan verir. Konaklamak içinde uygun olan bir otele ait olan bu restoran 14. yüzyılda yapılmış bir binada yer almaktadır.

Siena, Floransa, Assisi, Perugia, Pisa ve Montecino gibi diğer görülmesi gereken Toskana şehirlerine de yakın olan San Gimignanodan ayrılırken sizi uğurlayan taş binaların ihtişamı aklınızda kalan son görüntü olacaktır.
indigodergisi.com
 

Guney

Kıdemli
Üye
Merhaba

Peri masallarindan cikmis gibi degil mi?
Aslinda butun zona Toscana (Tuscany) boyle.
Masallardaki peri kızları kıskansın beni.Var olmayan ülkeden geri geldim.
Hayatta başrolü vermem kimseye.Zaten beni, benden başka kim oynayabilir ki?
Replikleri sadece ben biliyorum.Kimsenin hayatını kiralamadım.
Yaşamımı da ödünç veremem. Bu masalın prenSESİ benim
evet bir "peri masalı" .....
Ve ben bu masalda olacağım....
 

Guney

Kıdemli
Üye
Yanılgı ortalamam son zamanlarda oldukça yüksek çıkıyor..
ben bunu zamanın ve hayatın acımasızlığına veriyorum ama biliyorum ki ben bir cadı bile olsam "iyi cadı" olurum..

tercihlerim yapıldı...ve ben bir cadı yım...
 

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Sn.Guney;
Bazi insanlar seyrettikleri filimlerde,
Digerlerinin aksine hep Kotu adamlari tutarlar.

Hani;
Peri olmak varken,
Cadilik niye.....ki?
 

Guney

Kıdemli
Üye
Korunma ...
Kalkan...
doğallaşmış refleks...
ve ya ne olduğunu benim bile unuttuğum neden diye son zamanlarda fazlaca sorguladığım ama cevabını bulamadığım bir şey..

ben bir cadı yım ama iyi bir cadı ve içindeki peri ruhuyla ...
 
Üst Alt