OrtaçağdaTemizlik Farkı

OrtaçağdaTemizlik Farkı

Orta çağda Müslümanların yaşayışları üzerine yapılan bir araştırmada, İslam dünyasındaki kimya sanayii anlatılırken:


"... Sabuncular loncası, en önemli loncalardan biriydi."


Çünkü Orta Çağ Müslümanları hergün yıkanırlardı ve çamaşırları da sarıkları da her zaman bembeyazdı. Bu bakımdan onlar o çağın diğer ülke insanlarından ayrılırlardı.


1600 yıllarına doğru İspanya'da Engizisyon Mahkemeleri Müslüman İspanyollarla Hristiyan İspanyolları temizliklerine bakarak ayırt ediyordu... " diye yazmaktadır...


Kaynak: Mazaheri, Ali; Orta Çağ'da Müslümanların Yaşayışları, Varlık Yay., İstanbul/1972
 
Eskilerin dislari temizdi
dogru , Ortacag pislik goturuyordu Avrupada Vebadan olenler vardi. o gunku muslumanlarin icleri bugunkulerden daha temizdi. Ne zaman siyaset desen hemen atlamazlardi. Bir seyi hakikaten Allah rizasi icin yaparlardi. Icinden geldigi gibi.
O zaman internet yoktu,sicak dogalgaz sobasi,elektrik yoktu. Bugunku muslumanlar gibi degillerdi.
Politikayla ilgilenmezlerdi. Herhangi yoldan gecen biri devlet yonetimi ile ilgilenmezdi. Osmanli ne zaman bolunduyse Politika ve siyasetin herkes tarafindan konusuldugu bilinmeye baslandigi an yikildi. Pislik te o zaman yavas yavas basladi. Cevre kirliligi vucut kirliligine donustu. Turkler Selcuklularda ornek alinan bir irkti, Osmanliya girince karisildi Turklukten uzaklastilar Pislige bulastilar . Turk Tuvaleti osmanlidan 1000 yil once bulunmustu. Osmanlidaki Temizlik hareketi Araplardan muslumanliktan degil Turkluktendi. Araplar hala cok degismediler. Her arap icin soylemiyorum bunun berberisi bedevisi var cesit cesittir. Avsa adasini fahise pislik kirlayanlari,Hilton hotelinin asansorunun icinde ihtiyac gorenler olmustu bir zamanlar. onlardan da bahsetmiyorum.
Temizlik dunyada irk olarak Turklerle basladi. Islam gelince karahanlilar zaten hazirdi.
Ha bu Turklerde bu nasil olustu derseniz. Mogollar gibi her gun At sidigi ile yikanirdi. sonra suyla durulanirdi. Sidik antibakteriyeldir.
 
Üst Alt