• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Örnek bir imece projesi!

Okunuyor :
Örnek bir imece projesi!

KİRMİZİELMA.05

Tecrübeli
Üye
BURSALI bir grup aydın, Öğretim Birliği Yasası’ndan hızla uzaklaşıldığı -Refahyol iktidarı- bir dönemde, cumhuriyetin kazanımlarına ve üniter yapıya sahip çıkacak özgür bireyler yetiştirmek amacıyla Çağdaş Eğitim Kooperatifi’nin (ÇEK) ilk kıvılcımını 12.7.1995’te 23 aydınla ateşlemiş; bugünkü üye sayısı ise 1500’ü aşmış.

Türk toplumunun imece geleneğine, yardımlaşma-dayanışmaya uygun, demokratik işleyişi, özdenetimin her an yapılabilmesi, söz ve kararda herkesin eşit olması nedeniyle kooperatif modeli seçilmiş. ÇEK’in temel felsefesi, yurt genelinde çağdaş, laik, insan haklarına saygılı, barışa katkıda bulunan, katılımcı ve özgür düşünen bireyler yetiştirmek, maddi olanaklardan yoksun çocukların en iyi koşullarda eğitimlerinin dev***** katkı sağlamak.

ÇEK’İN VARLIKLARI

Projelerin tamamını Bursalılardan aldığı güç ve destekle yaşama geçiren Çağdaş Eğitim Kooperatifi’nin (ÇEK) varlıkları bugün şu noktaya ulaşmış:

Görükle Yükseköğretim Karma Öğrenci Yurdu, Çekirge Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu, Beşevler Anaokulu, Kültür Merkezi; çelenk hizmeti, eğitim yerleşkesi (inşaat çalışması sürüyor), Kız Öğrenci Yurdu (proje aşamasında).

ÇEK’in ilk varlığı olan 330 öğrenci kapasiteli Görükle Öğrenci Yurdu... 1998’den bugüne kadar toplam 750’yi aşkın öğrenciye ‘barınma ve yemek’ bursu verilmiş. ÇEK’in onur ve gurur abidelerinden biri de kız yurdu... 57 öğrenci kapasiteli yurtta, Bursa’nın kırsalından gelen öğrenciler kalıyor. Tüm ihtiyaçları ve harcamalarını ÇEK karşılıyor. Bu yıl 19 kız öğrenciden 16’sı üniversiteyi kazanmış. 2000 yılından bugüne toplam 250’yi aşkın kız öğrenciye ‘tam burs’ verilmiş. Ayrıca, 300 öğrenci kapasiteli yurdun proje çalışmalarına başlamış. Bu projeyle yurt genelindeki Kardelenlere de kapılar açılacakmış.

ÇEK’in önemli projelerinden biri de eğitim yerleşkesi... İnşaat çalışmaları süren yerleşkede öğrenci yurtları, yüzme havuzu, spor salonu sosyal donatı alanları yer alıyor. Projelerin yaşama geçmesiyle yüzlerce öğrenci tam burslu okuma olanağı bulacak. Bir diğer kurumu da Beşevler Anaokulu... 2003’ten beri yüzlerce öğrenciye burs verilmiş.

Bursa’da yakılan kıvılcımın yurt geneline yaygınlaşması en büyük hedef...

Farklı dünya görüşleri, siyasal düşünceleri, farklı çözüm önerilerimiz de olsa, laik ve demokratik bir Türkiye ortak paydasında buluşabilen herkesi hedeflerine ortak olmaya, geleceğin aydınlık Türkiye’sine katkıda bulunmaya çağırıyor, ÇEK Başkanı, Elektrik Mühendisi Mümin Ceyhan. Buyurun o zaman siz de bu modeli örnek alın.
cagdas.org.tr
Yalçın Bayer

KİRMİZİELMA.05

Tecrübeli
Üye
Ülkemizde tüm olumsuzluklara rağmen
Çağdaş Türkiye Halkımızın eğitim için
yaptıkları destekleri ve yardımları devam ediyor
Sonsuz teşekkürler
Saygılarımla

RABİA

Bağımlı
Üye
Türk toplumunun imece geleneğine, yardımlaşma-dayanışmaya uygun, demokratik işleyişi, özdenetimin her an yapılabilmesi, söz ve kararda herkesin eşit olması nedeniyle kooperatif modeli seçilmiş. ÇEK’in temel felsefesi, yurt genelinde çağdaş, laik, insan haklarına saygılı, barışa katkıda bulunan, katılımcı ve özgür düşünen bireyler yetiştirmek, maddi olanaklardan yoksun çocukların en iyi koşullarda eğitimlerinin dev***** katkı sağlamak.

Immm...şeyyy...eşitlik derken...

hiç gerçekçi değiller yaa...:)

RABİA

Bağımlı
Üye
Hanımefendi
Eğitime ( Kim ne yaparsa yapsın. Her kesimin insanları ) yardım ve desteklere sonsuz teşekkürler
Kıymetli ellerinden öpüyorum.
Herşeyin başı sağlık ve sonra Eğitim.
haa...başı örtülünün ya da Muhammed isminde birinin,eğitime her türlü ''katkısını'' kabul ederiz...ama iş burs sağlamaya gelince yokuz diyorsunuz...

anladım ben sizi:)

KİRMİZİELMA.05

Tecrübeli
Üye
haa...başı örtülünün ya da Muhammed isminde birinin,eğitime her türlü ''katkısını'' kabul ederiz...ama iş burs sağlamaya gelince yokuz diyorsunuz...

anladım ben sizi:)
Rabia Hanım Eğitime her türlü desteklere ve burslara teşekkür ederim.
Eğitime yardımcı olaran insanların emeğine ve güler yüzlü yüreğine teşekkür ederim
Herşeyin başı Eğitim.

Üst Alt