Öpüşme, Gıdıklanma ve Sıkılma Üzerine

Guney

Üye
Öpüşme, Gıdıklanma ve Sıkılma Üzerine bizi, psikanaliz teorisinde ihmal edilmiş olan küçük küçük, ama son derece önemli konular hakkında ilginç sohbetlere davet eden denemelerden oluşan bir kitap.

Endişe, risk, sükunet, gıdıklanma, osurma, öpüşme, yalnızlık, yaratıcılık ve suçluluk duygusu arasındaki ilişki; sıkılma, fobi-teori benzerliği; bir metin değil bir deneyim olarak rüya; inanç ve engeller gibi, herkesi ilgilendiren konularda çarpıcı saptamalarda bulunuyor Phillips.

Mesela, İnsanlar yaşamlarının, olasılıklardan en çok korktukları dönemlerinde aşık olurlar diyor. Bir şeyin ya da kimsenin ne olduğunu, onunla aramıza girenin ne olduğunu öğrenerek anlayabiliriz. Bilinç engellere dairdir, diye bir kesinlemede bulunup, psikanalitik terapinin amaçlarından birinin hastanın mücadele edecek daha tatminkar engeller bulmasını sağlamak olduğunu söylüyor.

Phillips şu soruyu soruyor bize: Kendimizle haddinden fazla alakadar olmakla kendimizi nelerden mahrum bırakıyoruz? Ona göre, her şeyi bilme saplantısı hem psikanaliz hem de hayat için olumsuz sonuçlar doğuruyor. Bizi, neleri içerdiğini kendimiz dahil kimsenin bilemeyebileceği bir yalnızlığa, Rilkenin meyvenin içindeki çekirdek dediği verimli yalnızlığa davet eden bir kitap bu.

Adam Philips
 
Hee Hee Hee,, en çok korktuğum zaman aşık olursam ne zaman korkacağımı bilirim,, bir kimsenin ne olduğunu bilmek için aramıza üçüncü kişiyi bulabilirim hayatta,,insanın psikanlitik terapideki amacı engelleri bulmak değil, engellerle mücadele etmek,,kendimle haddinden fazla ilgilenirsem bundan şikayetçi olmamam gerekir..

Kitap güzel ama ben almayayım :)

Palaşımınız için teşekkürler..
 
Üst Alt