Online ilişkilerde sizi koruyacak 10 ipucu

İnternette aşkınızı ararken kalbiniz kırılmasın.

Internette doğru kişiyi bulmak biraz da şans işidir. Ama tedbirli olmak her zaman faytalı olacaktır Online arkadaş bulma sitelerinin televizyonlarda bile reklam vermeye başladığı bir devirde yaşıyoruz. Sizin yaşamadıysanız bile mutlaka bir arkadaşınız veya tanıdığınızın başına gelmiştir: Online başlayan aşklar bazen insanın başına dert açar.

Online ortamda yepyeni bir sevgili bulmanın heyecanı size çok çekici geliyor ve kendinizi bu ortamlardan alamıyorsanız, aşağıdaki ipuçlarını okumanızda fayda var.


1.Kimliğinizi kesin kes saklayın.
Chat odalarında, MSN’de veya üyesi olduğunuz forumlarda isminiz, telefon numaranız, adresiniz ve size ait özel bilgiler asla yer almasın.

2.Takma isim kullanarak sadece bu amaç için kullanacağınız yeni bir e.mail hesabı alın.
İşyeri mail adresinizi asla bu online forumlarda kullanmayın. Yahoo, Gmail veya Hotmail bu konuda size bir çok seçenek sunuyor.

3.Güvenilir ve iyi bilinen sitelerde şansınızı deneyin.
Yeni hizmete giren siteler daha fazla kullanıcı çekmek için bir takım hileli yöntemlere başvurabiliyorlar, dikkatli olun.

4.Aceleye getirmeyin.
İletişime geçtiğiniz ve tanımaya çalıştığınız kişiye bolca soru sormaktan çekinmeyin. Verdiği cevaplar kadar, cevap verirken kullandığı üsluba da dikkat edin. Karşıonızdaki kişinin hangi konuları konuşurken tedirgin olduğunu saptayın. Fazla övünen ve fazla istekli görünen insanlar muhtemelen sorun çıkaracak tiplerdir.

5.Size gönderilen tek bir resimle yetinmeyin.
Birden gfazla, değişik yerlerde ve değişik zamanlarda çekilmiş resimler göndermesini isteyin. Bazı insanlar eski resimlerini veya daha kötüsü kendisi olmayan başka insanların resimlerini kullanıyor olabilir. Size gönderilen resimle ilgili alakasız sorular sorara mesela “Resimde senin karşında oturan kız biraz huzursuz görünüyor. O gün biraz rahatsız mıydı?” diyerek araştırma yapın.

6.Yazışmalarınızın kopyalarını saklayın.
Size yalan söylenmiş ya da yanlış bilgi verilmişse, bu yazışmalar sayesinde ileriki tarihlerde bir karşılaştırma yapma imkanınız olur. Dahası, söz konusu kişi ilerde sizi taciz edecek veya rahatsızlık verecek olursa elinizin altında kanıt bulunması faydalı olur. Bu yazışmalar da kanıt niteliğindedir.

7.Kendi telefon numaranızı vermeden önce karşınızdaki kişinin telefon numarasını almaya çalışın.
Telefon numarası almış olmanız illa ki o kişiyi arayacağınız anl***** gelmez.

8.Davranışlarından şüphelendiğiniz ya da hoşlanmadığınız kimseleri bloke etmekten çekinmeyin.
Birisi sizi rahatsız ediyorsa, şikayetçi olmaktan asla korkmayın.

9.Sizde söylenen ismi ya da takma adı Google üzerinden araştırmayı unutmayın.
Başka insanlar için tehdit veya tehlike oluşturabilecek tipteki insanlar değişik siteler takıldıkları zaman bile sıklıkla aynı isimleri kullanır. Başka bir sitede veya başka bir kişi tarafından şikayet edilen bir isim veya nickname üzerinden sizinle temasa geçilmişse alarm durumuna geçmelisiniz.

10.İçgüdülerinize kulak verin.
Bazı şeytler size doğru gelmiyorsa, üstüne gidin. Mesela karşınızdaki kişi size doktor olduğunu söylemişse, tıpla ilgili bazı sorular sorabilirsiniz. Lafı fazla dolandırmadan direk seks üzerinde konuşmaya başlayan kişilerin de diğer insanlara aynı şekilde yaklaşıyor olmaları büyük olasılıktır. (guncel.net)

Supermeydan uyelerinin dikkatine ...:)
 
Üst Alt