Onlar dehaydı ama hepsi hastaydı

Tarihe adını altın harflerle yazdırmış, ressam, şair, bilim adamları onlar. Hem dahi hem de çok yetenekliler. Peki hepsinin çok ilginç bir ortak özelliği olduğunu biliyor muydunuz?

Örneğin 20'inci yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelenen Albert Einstein basit matematiksel problemleri çözmede güçlük yaratan disleksi yani 'öğrenme bozukluğu' hastalığına sahip. Fizik, kimya, matematik dehası sayılan ve IQ’su gelmiş geçmiş en yüksek insan olan Einstein bir zamanlar öğrenme bozukluğu çektiği için tembel ve başarısız olduğu gerekçesiyle okuldan atılmıştır.

Hatta dünya tarihine damgasını vuran Einstein bu hastalık yüzünden 3 yaşına kadar konuşamamış ve konuşmaya da kekeleyerek başlamıştır. Dokuz yaşında okula başladığında bile hala tam anlamıyla çok düzgün konuşamadığı söylenir. Ya da tarihte şiddetli baş ağrılarının görme anormalliklerine neden olduğu migren hastalığının sadece dâhilerde rastlanan bir hastalık olduğu inancı olduğunu biliyor muydunuz? Örneğin Van Gogh, Claude Monet, Napolyon, Elvis Presley ve Picasso gibi tarihe adını yazdırmış birçok önemli insan migren hastasıydı. Özellikle ressamların eserlerini migren hastalığının çok etkilediği bilinir.
Claude Monet ile Van Gogh ise ışığı hareli olarak algılamasına ve özellikle son dönemlerinde en çok sarı rengi seçebilmeleri neden olan katarakttan, eserlerindeki kullandıkları renkler zamanla sarı ağırlıklı olduğu görünür. Şizofren olanlar, kekeme olanlar, kör ve işitme engelli olanlar… İşte tarihe adını altın harflerle yazdırmış isimler ve günümüze damgasını vurmuş pek çok ünlü kişi ve onların hayatlarını zorlaştıran hastalıkları.

hastadeha1.jpg


ALBERT EINSTEIN
Albert Einstein kimdir?
Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi. 20. yüzyılın en önemli kuramsal fizikçisi olarak nitelendirilir..)
*Disleksi (Basit tanımıyla öğrenme bozukluğu demek. Dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur.)
*Asperger bozukluğu (Asperger sendromu yaşayan insanlarda bir nevi empati eksikliği oluyor. Yani karşısındaki insanın bağırma sebebinin kızgınlıktan olduğunu ya da ağladıklarında üzgün olduklarını anlayamayabiliyor ve ona göre tepki veremiyorlar. Asperger sendromu olan kişiler sıkça ortalama veya ortalama üstü zekâya sahip olduğu görülmüştür.)

hastadeha2.jpg


LUDWIG Van BEETHOVEN
Ludwig van Beethoven kimdir?
1770 doğumlu Alman klasik müzik bestecisi. Yaşamı boyunca sağlık problemleri çeken Beethoven 1801’de işitme problemleri yaşamaya başlamış ve 1817’de tamamen sağır oldu. Bu dönemden sonra sağırlığı müzik yaşamını hiçbir şekilde etkilememiş, hatta hepimizin çok iyi bildiği 9'uncu senfoniyi sağırlık döneminde bestelemiştir.
*İşitme özürlü
*Astım
*Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)
*Asperger bozukluğu


hastadeha3.jpg


VINCENT VAN GOGH
Vincent van Gogh kimdir?
Hollandalı ard izlenimci ressam. Bazı resim ve eskizleri, dünyanın en tanınmış ve en pahalı eserleri arasında yer alır.
*Şizofren
*Katarakt (Gogh'un resimlerinde ağırlıklı olarak sarıyı kullanan ve ışığı hareli olarak göstermesi kataraktın etkisi olduğu söyleniyor.)
*Meniere sendromu (Meniere hastalığı ciddi baş dönmesi, kulak çınlaması, işitme kaybı ve daimi olarak kulaklarda yüksek bir basınç hissetme gibi belirtileri
olan bir iç kulak hastalığıdır. Ataklarının neredeyse 24 saatten uzun sürdüğü hastalığın tedavisi henüz bulunamamıştır. Bu hastalığa sahip olan ünlü ressam Van Gogh da bu çınlamalara katlanamayarak kulağını kestiği iddia edilir.)
*Asperger bozukluğu
*Migren
*Epilepsi(En basit tanımıyla kısa süreli beyin fonksiyon bozukluğuna sebep olan epilepsi sık sık kişinin bayılarak nöbet geçirmesine sebep olan hastalıktır.)


hastadeha4.jpg


ISAAC NEWTON
Isaac Newton kimdir?
İngiliz fizikci, matematikci ve astronom 1642 - 1727) 1669'da beyaz isigin bilesimi uzerinde bir teori ortaya atti. Newton isigin kucuk cisimlerden meydana geldigini saniyordu. Etki ile tepkinin ayni (esit) oldugunu ileri surdu. Evrensel cekim yasasini kesfetti. Teleskobu icat etti.
*Şizofren
*Kekeme
*Asperger bozukluğu
*Epilepsi


hastadeha5.jpg


STEPHEN HAWKING

Stephen Hawking kimdir?
Einstein’den bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilen matematik profesörü olarak görülür.Gorelelik kurami ile kuantum mekaniginden yararlanarak kara deliklerin ozelliklerini kuramsal olarak ortaya koydu. Çalismalari klasik termodinamiğin ile kuantum mekaniğin yasalari arasindaki ilişkiyi ortaya koyduğu için önemlidir.
*ALS (Bu hastalık vücuttaki beyinden omuriliğe, oradan kaslara giderek hareketlerimizi düzenleyen motor sinirleri etkileyerek, kas hareketlerine engel olur. Hastalığın ileri evrelerinde felç gelişir. Buna karşılık genellikle akli yetenekler etkilenmez.)
*Kekeme (ALS hastalığının bir göstergesi)*Epilepsi


hastadeha6.jpg


THOMAS EDISON
Thomas Edison kimdir?
Bini aşkın buluş yapan, bu arada elektrik ampulünü fonografi ve film gösterme makinelerini geliştiren Amerikalı mucit.
*İşitme özürlü
*Disleksi


hastadeha7.jpg


WOLFGANG AMADEUS MOZART
Mozart kimdir?
Klasik Batı Müziği'nin, en üretken ve en etkili bestekârlarından biridir. Yapıtları, senfonilerin, konçertoların, oda orkestralarının, piyanonun, operanın ve korolu müzikleri etkilemiş, 35 yıllık ömrüne 626 eser sığdırmıştır. Günümüzde müzik tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul görmüştür.
*Tourette Sendromu (1885'te Nörolog Tourette tarafından tanımlanan bu hastalık kendini istem dışı ani hareketler veya sesler içeren tiklerle belli ediyor. Diğer adı 'tik hastalığı' olan bu rahatsizlığın karakteristik özleiikleri; zıplama, diğer insanlara veya eşyalara dokunma, koklama, dönme, İşitilen bir sesi ve kelimeyi tekrarlama, küfürlü konuşma,göz kırpma, göz çevirme, ağız oynatma, boyun bükme, omuz kaldırma, parmak-el oynatma...)


hastadeha8.jpg


PABLO PICASSO

Pablo Picasso kimdir?
İspanyol ressam ve heykeltıraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.
*Disleksi
*Migren (Tarihte şiddetli başağrılarının görme anormalliklerine neden olduğu migren hastalığının sadece dahilerde rastlanan bir hastalık olduğu inancı vardır. Yapılan araştırmalar sonucu ünlü ressamın eserlerinde yer alan düşey yarıklar ve kayık yüz parçalarını figürlerinde sık sık görülmesi migren hastalığının bir resimlerine yansıması olarak nitelendiriliyor.)


hastadeha9.jpg


LEONARDO DA VINCI
Leonardo da Vinci kimdir?
İtalyan Rönesans mimarı, müzisyen, anatomist, mucit, mühendis, heykeltraş, geometrisyen ve ressamdır. En önemli yapıtları 'Mona Lisa' ve 'Son Yemek'.
*Disleksi
*Asperger bozukluğu
*Epilepsi


hastadeha10.jpg


FRIDA KAHLO
Frida Kahlo kimdir?
Meksikalı ünlü ressam. Ressam Diego Rivera’nın eşi. Resimlerinin yanı sıra inişli çıkışlı özel yaşamı ve politik görüşleri ile tanınır.
*Çocuk felci (Altı yaşındayken geçirdiği çocuk felci nedeniyle evinde dokuz ay boyunca yatmak zorunda kalan Frida, sinirleri etkileyen bu hastalık nedeniyle sağ bacağında ciddi bir incelme olmuştur.)


hastadeha11.jpg


GALILEO GALILEI
Galileo Galilei kimdir?
Modern fiziğin ve teleskobik astronominin kurucularından olan İtalyan bilim adamı.
*Kör (Yazdığı "İki Kainat Sistemi Üzerine Konuşmalar" adlı eserin,n yasaklanması sonrasında yetmiş yaşında hapsedilen Galileo kör oldu)


hastadeha12.jpg


CHARLES DARWIN
Charles Darwin kimdir?
İngiliz doğa tarihçisi. İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sundu.
*Kekeme
*Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)


hastadeha13.jpg


HOMEROS
Homeros kimdir?
Batı Edebiyatı'nın ilk büyük eserleri sayılan İlyada ve Odysseia Destanları'nın yaratıcısı veya derleyicisi olduğu kabul edilir.
*Kör


hastadeha14.jpg


LEO TOLSTOY
Tolstoy kimdir?
Büyük bir Rus yazarı; fikir, eğitim, sanat dünyasının en ünlü kişilerinden biridir. Eserlerinden en kuvvetli iki romanı 'Savaş ve Barış' ile 'Anna Karenina'dır.İslam'a olan merakı sebebiyle bir gece trene binip İstanbul'a gitmeye karar verdi, ancak tren istasyonunda fenalaşan ünlü yazar oradaki görevlilerden birinin evinde geceyi geçirdi, ertesi gün hayata gözlerini yumdu.
*Şizofren (Tolstoy hastalığından ötürü sürekli intiharı düşündüğü söylenir.)hastadeha15.jpg


CHRISTY BROWN
Christy Brown kimdir?
İrlanda asıllı yazar, ressam olan Brown Beyin felci ile dünyaya gelmiş ve uzun süre hareket ve konuşma yetileri olmadan yaşamıştır. Christy Brown sol ayağını kullanarak yazmayı ve resim yapmayı başardı.)
*Epilepsi


hastadeha16.jpg


CLAUDE MONET
Claude Monet kimdir?
Fransız empresyonist (izlenimci) ressam. İzlenimcilik terimi, Monet'nin İzlenim: Gün Doğumu adlı resminden gelmektedir. İzlenimcilik, modern resim sanatındaki ilk büyük devrimci harekettir. Monet, resimlerinde fırça darbeleriyle oluşturduğu değişik renklerde noktalarla istediği izlenimi uyandıracak renk ve ışık etkisini yaratmayı başarmıştır.
*Kör (Ünlü ressam 80 yaşında katarakttan kör oldu. Geçirdiği katarakt ameliyatının ardından bir gözü açıldı. Görme yetisi biraz olsun düzeldi. Depresyon ve üzüntü içinde büyük boyutlu Nilüferler serisi projesine devam etti.)
*Migrenhastadeha17.jpgDANTE ALIGHIERI
Dante kimidr?
İtalyan ozan ve politikacı. En bilinen eseri, Ahirete yapılan bir yolculuğu anlattığı 'İlahi Komedya'dır.
*Epilepsi

hastadeha18.jpg


AGATHA CHRISTIE
Agatha Christie kimdir?
İngiliz yazar, popüler edebiyatın en önemli isimlerinden biri ve dedektif Hercule Poirot tipinin yaratıcısıdır. Mary Westmacott takma adıyla aşk romanları da yazmıştır. Ancak asıl ününü, yazdığı 80 dedektif romanına ve West End tiyatrolarında başarıyla sahnelenen oyunlarına borçludur.
*Epilepsihastadeha19.jpg


SALVADOR DALI
Salvador Dalí kimdir?
İspanyol sürrealist ressam. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlendi. En iyi bilinen eseri olan Belleğin Azmi,ni 1931'de bitirdi. Dalí, ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş, Amerikalı animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003'te "en iyi kısa animasyon filmi" dalında Oscar adayı oldu.
*Parkinson
*Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu


hastadeha20.jpg


ARISTOTALES
Aristoteles kimdir?
Antik Yunan filozof. Platon ile Batı düşüncesinin en önemli iki filozofundan biri sayılır. Fizik, astronomi, ilk felsefe, zooloji, mantık, politika ve biyoloji gibi konularda pek çok eser verdi.
*Kekeme


 
hastadeha21.jpg


JULES VERNE
Jules Verne kimdir?
Bilimkurgu türünün “babası”olarak tanınan Fransız yazar Jules Verne, 19. yüzyılın ikinci yarısında, bilimsel gelişmelerin ve buluşların hız kazandığı bir dönemde yaşadı. 'Deniz Altında Yirmi Bin Fersah' en bilinen romanlarındandır.
*Disleksi


hastadeha22.jpg


JOHN MILTON

John Milton kimdir?
İngiliz şair. İngiliz edebiyatında “Paradise Lost” isimli destansı şiirleriyle bilinmektedir. John Milton, sansürü uygunsuz bulan Areopagitica teziyle bilinmektedir.
*Kör


hastadeha23.jpg


CHARLES DICKENS
Charles Dickens kimdir?
İngiliz yazar olan Dickens, Mister Pickvoick gibi garip ve ilgi çekici bir kişi yarattı, Oliver Twist'in ve Nicholas Nickleby'nin serüvenlerini anlattı, daha sonra da duygulu başeserini, David Copperfield'i kaleme aldı.
*Astım
*Epilepsi


hastadeha24.jpg


BENJAMIN FRANKLIN
Benjamin Franklin kimdir?
Philadelphia ABD'li yayımcı, yazar, mucit, felsefeci, bilim adamı, siyasetçi ve diplomat. Franklin, elektrik yüklerindeki artı ve eksi uçlarını keşfetti ve elektriğin korunumu ilkesini ortaya attı. Şimşeğin elektriksel bir olay olduğunu keşfetti. Elektrikten etkilenmeleri sebebiyle kendisinin kurtulmasına rağmen iki yardımcısının öldüğü bu deneyden yola çıkarak paratoner'i keşfetti, güneş ışığından daha fazla yararlanmak için saat uygulamasını başlattı.
*Asperger bozukluğu


hastadeha25.jpg


ALEXANDER GRAHAM BELL
Graham Bell kimdir?
İskoçya asıllı ABD'li bilimadamı, mucit ve sanayici. Telefonu icat eden kişi olarak tanınır.
*Disleksi


hastadeha26.jpg


FYODOR FYODOR DOSTOYEVSKY
Dostoyevski kimdir?
Rus roman yazarı. Polisiyelerden söz açıldığında, pek çok incelemeci ve eleştirmen, türün yüksek edebiyata giren ürünlerine örnek olarak Dostovyevski’nin
“Suç ve Ceza” romanını gösterir.
*Epilepsi


hastadeha27.jpg


ALFRED NOBEL
Alfred Nobel kimdir?
San Remo, İtalya), İsveçli kimyager ve mühendis, dinamitin mucidi. Vasiyetiyle Nobel Ödülleri'ni başlatmıştır.
*Epilepsi


hastadeha28.jpg


ADOLF HITLER
*Parkinson
*Manik depresif


hastadeha29.jpg


MICHELANGELO
*Disleksi

hastadeha30.jpg


GOETHE
*Asperger bozukluğuhastadeha31.jpg


NAPOLYON BONAPART
*Asperger bozukluğu
*Migren


hastadeha32.jpg


ISAAC ASIMOV
Isaac Asimov kimdir?
Pek çok konuda yapıtları olmasına karşın, bilim kurgu eserleri ve popüler bilim kitapları ile tanınmış Rus asıllı yazar.
*Asperger bozukluğu


hastadeha33.jpg


ERNEST HEMINGWAY
*Şizofren


hastadeha34.jpg


SOCRATES
*Asperger bozukluğu
*Epilepsi


hastadeha35.jpg


POE
*Epilepsi


hastadeha36.jpg


HANS CHRISTIAN ANDERSEN

*Disleksi


hastadeha37.jpg


JOHN NASH

John Nash kimdir?
Amerikalı dâhi bir matematikçi.
*Şizofren


hastadeha38.jpg


LOUIS WAIN
Louis Wain kimdir?
Yaptığı sıradışı kedi resimleriyle tanınan dünyaca ünlü bir ressam.
*Şizofren


hastadeha39.jpg


CLARK GABLE


*Asperger bozukluğu


hastadeha40.jpg


JOHN LENNON

*Disleksi


hastadeha41.jpg


VINCENT PRICE

*Parkinson

hastadeha42.jpg


VIVIEN LEIGH
Vivien Leigh kimdir?
Rüzgâr Gibi Geçti filmindeki güneyli güzel Scarlett O'Hara (1939) ve A Streetcar Named Desire filmindeki Blanche DuBois rolleri ile (1951) iki Oscar kazanan ünlü İngiliz aktrist.
*Şizofren


hastadeha43.jpg


KURT COBAIN

*Şizofren (Hastalığının etkisiyle intihar etti)


hastadeha44.jpg


ELVIS PRESLEY

*Asperger bozukluğu
*Migren


hastadeha46.jpg


MICHAEL JACKSON

*Disleksi

hastadeha47.jpg


BILL GATES

*Asperger bozukluğu
 
hastadeha48.jpg


WALT DISNEY

*Disleksi

hastadeha49.jpg


NAT KING COLE

*Kekeme (Çocukluğunda kekeme olan "Kadife sesli şarkıcı" olarak taninan ABD'li cazcı Nat King Cole, tedevi sonrası hastalığından kurtuldu.)


hastadeha51.jpg


ELIZABETH TAYLOR

*Astım


hastadeha52.jpg


RAY CHARLES

*Kör
*Manik depresif


hastadeha53.jpg


STEVIE WONDER

*Kör


hastadeha54.jpg


MARTIN SCORSESE

*Astım
*Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)


hastadeha55.jpg


TIM BURTON


*Manik depresif bozukluk


hastadeha56.jpg


BRUCE WILLIS

*Kekeme (Gençlik yıllarında uzun süre kekemelikten kurtulmak için tedavi gördü)


hastadeha57.jpg


STANLEY KUBRIC

*Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)


hastadeha58.jpg


TOM CRUISE

*Disleksi


hastadeha59.jpg


HARRISON FORD

*Disleksi


hastadeha45.jpg


MARILYN MONROE

*Asperger bozukluğu

*Kekemehastadeha60.jpg


LEONARDO DI CAPRIO

*Disleksi


hastadeha61.jpg


TOM HANKS

*Asperger bozukluğu


hastadeha62.jpg


CAMERON DIAZ

*Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)

hastadeha63.jpg


JESICA ALBA


Takıntı hastalığı (Obsesif kompulsif bozukluk)


hastadeha6.jpg


ROWAN ATKINSON

*Kekeme


hastadeha65.jpg


CHARLIE SHEEN

*Disleksi


hastadeha66.jpg


CHER

*Disleksi


hastadeha67.jpg


JAY LENO

*Disleksi


hastadeha68.jpg


WHOOPI GOLDBERG

*Disleksi


hastadeha69.jpg


JULIA ROBERTS

*Kekeme (Gençlik yıllarında uzun süre kekemelikten kurtulmak için tedavi gördü)


hastadeha70.jpg


MICHAEL J FOX

*Parkinson

mynet.com
 
Eksik bilgi vermişsin mopsy...:freakedout:

19.. doğumlu Süpermeydan forum admini,kalemi güçlü bir edebiyatçı,öğretmen,psikolog ve benim güzin ablam,arkadaşım,dostum vs.vs...

Klasik ve çağdaş edebiyatın, en üretken ve en etkili yazarlarından biridir. Yapıtları, edebi yazıları, konçertoları,arada imalı laf sokan değerli eserleri vardır..
.. ..yıllık ömrüne bir sürü eser sığdırmıştır ben saymakla uğraşamam bir zahmet kendiniz sayın..
Günümüzde Süpermeydanda edebiyat tarihinin en büyük dehalarından biri olarak kabul görmüştür.Ben öyle görüyorum şahsen görmeyenide benim gözüm görmesin dermişim..:))

Hastalıkları bildiğim kadarıyla benim nefesimle,nefes sorunumla dalga geçsede birtanecik dostum kendindede aynı sorun var...
Başka hastalığı yok aksine tedavi edici bir tarafı vardır hanımın biraz pahalıya patlıyor ama olsun değer onun sesini duyup terapi görücem diye kontör falan kalmıyor bende...:))
 
Ben neymişim ya.:))
bunların hepsi ben miyim çok utandım...
Mopsy görmeden kapatalım bu konuyu şimde "tefe" koyar bizi vallahi..:))

teşekkür edeyim sessiz sessiz..... duymasın Mopsy
 
Ben neymişim ya.:))
bunların hepsi ben miyim çok utandım...
Mopsy görmeden kapatalım bu konuyu şimde "tefe" koyar bizi vallahi..:))

teşekkür edeyim sessiz sessiz..... duymasın Mopsy

Merhaba!

Baslik neydi?
Onlar dehaydı ama hepsi hastaydı.
Bende sizi dahi kabul
ederek listeye dahil etmistim.
Sn.Dogangunes pekistirdi.
Bu yaz tatilini Adana da gecirecek anlasilan....

Benim anlamadigim;
" Neden msn den bedava konusmak yerine
Kontur telef ediliyor? "

dogangunes -onun sesini duyup terapi görücem diye kontör falan kalmıyor bende...:))
 
Saygı sevgi ve bütün misafirperverliğimle sizi de misafir etmekten mutluluk duyacağım sevgili Mopsy..

Köntöre gelince sesimle terapi sürecini pekiştiriyoruz ..:))
Aslında laf aramızda kendileri bu aralar "nefes" problemi yaşıyor ve bu problemine ortaklık eden birinin sesini duymak iyi geliyor efendim..
Sakın nedir bu "NEFES" demeyin...:))
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt