• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Onlar da bakandı!

Okunuyor :
Onlar da bakandı!

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
ONLAR DA BAKANDI!
Mehmet Necati GÜNGÖR

Bürokrat dönemimde farklı bakanlarla çalıştım. Hepsiyle yakın çalışma içerisinde oldum. Hepsi, itina ve dürüstlük içerisinde bu yüce devlete hizmet ettiler. Arkalarında ne kirli bir iş, ne de en küçük bir şüphe uyandıracak şaibe bırakmadan çekildiler köşelerine.

Kimisi Rahmet-i Rahmana kavuştu, kimisi mütevazı emeklilik hayatlarını “nehir kenarı”ndan seyrediyorlar.
Nehir kenarı Ertuğrul Özkök ün deyimidir. Ben de ona nispeten bu deyimi kullanıyorum.
Şimdi size dürüstlük timsali bir bakandan daha söz edeceğim.
Bu bakanın adı Turhan Bilgin.
12 Mart Muhtırası verildiğinde Demirel Hükümetinde Devlet Bakanı idi ve ayrıca Hükümet Sözcülüğü görevini üstlenmişti.
Muhtıranın verildiği gün, o tarihi resimde Başbakan Demirel in yanında yiğitçe duran kişi.
Parayla pulla hiç işi olmadı. Size, sağken de, öldüğünde de bir dikili taşının olmadığını söyleyebilirim.
Çok yakından tanıdığım bir aile.
Eşi Nevver hanım benim teyzem mesabesindeydi. Kocasının ardından, kalan hayatını Ankara da, anıtkabir civarında kiralık bir evde geçirdi.
İki oğlu ve kızları benim amca çocuklarım gibidir. Büyük oğlu Nazmi, halen Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı dır. Küçük oğlu Prof. Lemi sanat camiası içinde yer aldı. Son döneme kadar Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. Başarılı hizmetlere imza attı. Tiyatroyu ülkenin her köşesine yaydı.
Çok sık görüşemesek de, görüştüğümüzde birbirimize içten sarılışlar içinde olacak kadar sevgimiz ve yakınlığımız var.
Turhan amcamız Erzurum milletvekiliydi.
Parti başkanı olan babamın çok sevip saygı duyduğu ağabeysi.
O nu en son İhtisas Hastanesindeki yatağında görmüştüm. Babamla birlikte ziyaret ettiğimde, böbrek rahatsızlığının son evresini yaşıyordu. Çok geçmeden hayata veda etti.
Rahmetle anıyorum.
Beni bürokratik hayata imzasıyla taşıyan eski Kültür ve Ulaştırma Bakanı Rıfkı Danışman ile, merhum Kültür ve Milli Eğitim Bakanı Avni Akyol u saygı ile anmadan geçmeyeceğim.
Bir de, birlikte çalıştığım son Bakan dan söz edeyim:
ANAP döneminin güçlü bakanlarından birisiydi. Halen hayattadır, İstanbul da yaşıyor. Kendisiyle ağabey-kardeş ilişkisi içinde olduğumu iftiharla ifade ederim.
Devlet Bakanı Kâzım Oksay.
Tam anlamıyla devlet adamıydı.
Üzerinde devletin en ağır yükleriyle çalıştı. 21 kalem işe bakıyordu.
Olağanüstü Hal Koordinasyon Kurulundan, Çalışma hayatını ilgilendiren konulara kadar.
Diyanet, Vakıflar, Vakıflar Bankası O nun sorumluluk alanındaydı.
O nun dönemindeki Diyanet İşleri Başkanlarından hiç birisi politikaya alet olmadı. Hepsi, görevlerinin ve dinin icapları neyse onu yaptılar.

Petrol Sektörü de kendisine bağlıydı.
Her yıl 24 milyon ton ham petrol alımı yapıldı. Ne O nun, ne de Tüpraşın, Petrol Ofisi nin, Türkiye Petrollarinin, BOTAŞ ın, DİTAŞ ın başına getirdiği genel müdürlerin tek kuruşluk yanlışlıkları olmadı.
TÜPRAŞ, Mehmet Savran ın Genel Müdürlüğü nde yıldızı parlayan bir kuruluş haline getirildi. Halen de öyle.
Petrol Ofisi, bir dönem benim de yönetim kurulunda bulunduğum o dönemde, Mehmet Gültekin in Genel Müdürlüğü nde parlak başarılarla mesafe aldı.

O döneme ait tek kuruşluk yolsuzluk iddiası gündeme getirilmedi.
Hepsiyle dostça ilişkilerimiz devam ediyor.
BOTAŞ ın efsane genel müdürü Nezihi Berkkam ı kaybettik.
Ölenlere rahmet, kalanlara sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyorum.

Üst Alt