önden siz buyurun

ÖNDEN SİZ BUYURUN
Mehmet Necati GÜNGÖR

Geçen Cuma hutbesinin konusu: İmanımızın ve insanlığımızın imtihanı mülteciler.

İmam şu sözlerle başladı hutbeye:

Aziz Müminler!

Medineli Ensar, imanları uğrunda evlerini, yurtlarını terk ederek kendilerine sığınan Mekkeli

Muhacir kardeşlerine gönülden kucak açmıştı. Onlara karşı hiçbir fedakârlıktan kaçınmamıştı. Öyle ki bir gün Ensardan biri Peygamberimiz (s.a.s)in misafir edilmesini istediği fakir bir muhaciri alıp evine götürmüştü. Evinde de sadece çocuklarına yetecek kadar yiyecek vardı. Bunun üzerine çocuklarını uyuttular. Evdeki o azıcık yemeği misafirlerine ikram ettiler. Hatta bir bahaneyle lambayı da söndürerek misafirle birlikte yemek yiyormuş gibi yaptılar. Karı koca o gece çocukları gibi aç uyudular.


Hutbenin sonunu da şöyle bağladı imam efendi:

Aziz Kardeşlerim!

Milletimizin varlığına ve değerlerine yönelik girişilen 15 Temmuz ihanetinin birinci yıldönümünü idrak edeceğiz. Bu vesileyle başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimizin ruhlarına ithafen ülkemiz genelinde hatm-i şerifler okunmaktadır. Aynı zamanda 14 Temmuz günü Cuma namazı öncesinde bütün camilerimizde şehitlerimizi anma programları düzenlenecek ve okunan hatimlerin duası yapılacaktır.


Bu hutbe büyük tartışmalara yol açtı. Diyanetin boğazına kadar

Siyesete battığının itirafı gibiydi

Bir kere, İslam dünyasında mit haline getirilen bu benzeri anlatımları aklına vuran kimse bunlara inanmıyor, aklıyla dalga geçildiğine inanıyor.

Bazı tepkiler şöyle dile getirilmişti sosyal medyada:

O an karar verip camiyi terk etmek istedim. Böyle imamların arkasında namaz kılıyoruz. Yaıklar olsun!

Evet, maalesef durum budur.

Şimdi başta Diyanet İşleri Başkanı Görmez olmak üzere bütün imamlara bir teklifimiz var:

Din adamları toplumun önderleri sayılırlar. Faydalı bir hareketi önce siz hayatınıza geçireceksiniz ki cemaat arkanızdan gelsin.

Şimdi;

O gün evinizde çok az yemek pişirin.

Çocuklarınızı susturabilirseniz aç yatırın uykuya.

Sizler de yeme numarasına yatacağınıza göre evi karanlığa gömmek için önce sigartaları attırın.

Nasıl olsa memleketimizde sık sık sigortalar atıyor.

Misafirlerinize sigorta attı dersiniz.

Yemeğe kaşık sallar gibi yapıp, siz de aç uyuyun.

Suriyeli misafirlerinizi böyle ağırlayın ki, biz de arkanızdan gelelim.

Öyle cemaate talkın verip salkımları siz yutmayın.

Önce talkını kendinize verin, olmaz mı?

15 Temmuza gelince:

Başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimizin ruhlarına ithafen ülkemiz genelinde hatm-i şerifler okunmaktadır.

Ne demek istiyorsunuz?

Şehitler arasında bir ayırım mı var?

Başta 15 Temmuz şehitleri.

Peki, öteki şehitlerimiz???

Çok yazık!

Utanın!
 
solcuların şöyle bir sorunu var: Bizim evliyalarımız hep örnek insanlar ve onlar örnek gösteriliyorlar. Ama solcularda böyle bir örnek olmadığı için örnek veremiyorlar.
Misafir için aç yatmak çok büyük bir mertebe büyük bir erdemdir. Ama bakın ki; solcular bu yüksek karakteri de yok etmek istiyorlar. Biz bu yüksek karakteri örnek alırız ve örnek gösteririz ama yapamayabiliriz. Zaten herkes örnek olsa örnek gösterilecek adam kalmaz. Onun için örnek her zaman verilmeli, uymasak bile.

Şimdi acaba solcular neyi örnek verir? Mesela Türkiyede kıtlık varken ismet inönü yunan milletine iki gemi fasulye yollamıştı. Türk insanı bulamazken Türkün düşmanı yunan milletine iki gemi fasulye.... Bravo alkış!!! Cİnsini sevdiğim cinsine çeker.

Neden önce 15 temmuz? Çünkü 15 temmuz daha dünkü mesele ve onlar için henüz hiç Kuran okunmadı. Ve de hala o günün sorunları devam etmekte....

Ve bu konular siyasetmiş diyanet girmemeliymiş. Eeee herşey siyaset? Hiç mi konuşmasın diyanet? Siz o zaman diyanetin konuşmasını istemediğiniz konuya siyaset bulaştırın susuversin diyanet. Onlar da memnun olur, oturdukları yerden maaş alırlar.

Siyaset de diğer tüm konular gibi ilmen hüküm verilemesi gereken bir meseledir. Dİn herşeye hüküm verir. Zaten herşeyin hükmü dine göre olmalıdır. İslamı gavur dinleri ile karıştırmayın!
 
Siyasi otoritenin uşağı olmuş bir diyanet...! Normaldir böyle konuşması...Tek bir inancın ahtapot gibi sardığı diyanet kurumu kaldırılmalı artık...!
 
Üst Alt