Ön yargı

Atomu parçalamaktan da zor bu iş:)

onyargi.jpg
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
Son örneği; Cumhurbaşkanı eşinin elini sıkmayan Komutan pasif göreve atandı.

Cumhurbaşkanının eşinin elini sıkmayan Komutan, kötü komutandır!!! Öyleyse marş marş kızağa....
 
Son örneği; Cumhurbaşkanı eşinin elini sıkmayan Komutan pasif göreve atandı.

Cumhurbaşkanının eşinin elini sıkmayan Komutan, kötü komutandır!!! Öyleyse marş marş kızağa....

Ön yargiyi anlatmak icin verdiginiz örnekte aslinda baska bir önyargi dir...

Evet , Bir cumhurbaskani esinin elini SIKMAYAN tokalasmayan üst rütbeli bir askerin iyi yada kötü komutan olup olmadiginin bir verisi yada belgesi asla degildir, burada haklisiniz... Ama devlet erkani terbiyesi ,protokol ve görgü kurallari söz konusu olunca bir bayan ile tokalasmadan teget gecmek o seviyeye kadar gelmis bir askeri erkan in cokta centilmen oldugu söylenemez...
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü kazanan Hayrunnisa Gül, 8 Eylül 1998'de kayıt yaptırmak istediğinde türban engeli ile karşılaşmıştır. Üniversite kaydı için türbanlı fotoğrafını kullandığı için engellenen Hayrünisa Gül Türk yargısına ve AİHM' e başvurmuştur. Başvurunun genel hatları; "Demokratik hak ve özgürlüklerin ihlali, İnanç özgürlüğünün hiçe sayılması, Dinin gereği olan türbana yasak konulması ile dini görevlerini yerine getirmesine engel olunduğu bunun önlenmesi ile birlikte, T.C'den 100 bin EURO manevi tazminat istemli" dava açılmasıdır.

Kader Hayrünisa hanım'ı Erdoğan'ın yasaklı olması nedeniyle, AKP'nin başına geçen eşi ile birlikte Başbakanlık Konutuna taşımıştır. Hayrunnisa Gül, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ndeki (AİHM) 'türban davası' için, ''Türkiye o kadar demokrat bir ülke ki, başbakanın eşi bile dava açıp, eşine karşı hakkını arayabiliyor. Türkiye bunu dışarıda prestiji için kullanabilir'' demiş ve davadan vazgeçmeyeceğini söylemişti.

Ancak 2004 yılında Dışişleri Bakanı eşi olan Hayrünisa Hanım; Türkiye aleyhine AİHM'de açtığı davayı geri çektiğini açıklamıştı.

Bu gün ise, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı eşidir.

Enpati yapalım hemde ÖNYARGISIZ!!! Geçmişte "Dinin gereği olan türbana yasak konulması ile dini görevlerini yerine getirmesine engel olunduğu " sebebiyle dava açan kişinin eli sıkılmaz. Saçını "Na mahremlik" çerçevesinde görünmesini istemeyen hassas bir kişinin değil elini sıkmak, buna teşebbüs dahi edilmez. İnançlara saygı, centilmenlik ve ileri demokrasi bunu gerektirir...
 
Son düzenleme:

tunakan

Uzaklaştırıldı
Ananıda al git, ne diyon lan sen, ben şimdi bu kadınla ne konuşacağım, şeref siz vs vs. bunlar devlet terbiyesine uygun ve Devlet Başkanına serbest... laflardır.
 
Tunakan dedigim gibi , konu basligina uygun yazilar yaziyorsunuz... Önyargisiz (! )

Demekki siyasi taassup devreye girdigi an, önyargisizlik oradan kaciyor...

$unuda hemen belirteyim bu sadece size ,bize özgü birsey degil, alayimiz böyle... yeterki devreye siyaset yada din girsin..hicbirimiz önyargisiz konuya bakamayiz, Ben bakiyorum..! diyen cikarsa anca bizi degil o kisi kendini kandirir...
 

tunakan

Uzaklaştırıldı
siyaset söz konusu olduğunda HASSASİYET devreye girer. Bu gün böyle işine gelirse! yarın siyasi gelişimine göre böyle demek ve ona inanmak hoş değildir.
 
Üst Alt