Ölünün peşinden helva yenir mi?

Biri ölünce neden helva yapılıp dağıtılıyor? Yada neden helva yapılıp yeniyor?
Böyle bir şey islam dininde var mı?Yoksa bu da eskiden beri süregelen bir adet mi?

Merhaba!

Cok sekerli olmazsa yerim.
En iyisi tarifi ben vereyim.

İrmik helvası malzemeleri
350 gram kalın irmik (2 su bardağı)
165 gram sade yağ (3/4 su bardağı)
420 gram toz şeker (1 + 3/4 su bardağı)
875 gram su ya da süt (3 + 1/2 su bardağı)
1/2 kahve fincanı çam fıstığı

İrmik helvası tarifi
Bir tencereye; üç çeyrek bardak tereyağı koyarak hafifçe kızdırmalı, sonra kızdırılmış bu yağa;
Yarım kahve fincanı çam fıstığı ile 2 bardak kalın irmik katarak, fıstıkları hafifçe pembeleşip de
Irmiğin meyanesi gelinceye kadar bunları ortadan daha az ısıdaki ateşte 40-50 dakika
Durmadan karıştırarak kavurmalıdır. Meyane demek irmiğin 40-50 dakika içinde yanmadan
Hatta fazla esmerleşmeden kıvamında pişmesi demektir.

İrmiğin meyanesi gelince buna 3.5 bardak kaynar bir halde su ya da süt katmalı ve
Iyice karıştırdıktan sonra bir 3 çeyrek bardak da toz şeker katarak tekrar karıştırmalı,
Sonra da tencerenin kapağını hafifçe kapatarak hafif bir ateşte 20 dakika kadar demlendirilmelidir.

Bundan sonra tencereyi ateşten alarak, yarım saat kadar ılınmaya bırakmalı ve
Helvayı iyice bir karıştırdıktan sonra tabağa almalı ve servis yapmalıdır.

Merhaba!

Cok sekerli olmazsa yerim.
En iyisi tarifi ben vereyim.

İrmik helvası malzemeleri
350 gram kalın irmik (2 su bardağı)
165 gram sade yağ (3/4 su bardağı)
420 gram toz şeker (1 + 3/4 su bardağı)
875 gram su ya da süt (3 + 1/2 su bardağı)
1/2 kahve fincanı çam fıstığı

İrmik helvası tarifi
Bir tencereye; üç çeyrek bardak tereyağı koyarak hafifçe kızdırmalı, sonra kızdırılmış bu yağa;
Yarım kahve fincanı çam fıstığı ile 2 bardak kalın irmik katarak, fıstıkları hafifçe pembeleşip de
Irmiğin meyanesi gelinceye kadar bunları ortadan daha az ısıdaki ateşte 40-50 dakika
Durmadan karıştırarak kavurmalıdır. Meyane demek irmiğin 40-50 dakika içinde yanmadan
Hatta fazla esmerleşmeden kıvamında pişmesi demektir.

İrmiğin meyanesi gelince buna 3.5 bardak kaynar bir halde su ya da süt katmalı ve
Iyice karıştırdıktan sonra bir 3 çeyrek bardak da toz şeker katarak tekrar karıştırmalı,
Sonra da tencerenin kapağını hafifçe kapatarak hafif bir ateşte 20 dakika kadar demlendirilmelidir.

Bundan sonra tencereyi ateşten alarak, yarım saat kadar ılınmaya bırakmalı ve
Helvayı iyice bir karıştırdıktan sonra tabağa almalı ve servis yapmalıdır.

Sayın mopsy, yemek tarifleri bölümüde var forumda neden tarifi bu konuya yazdınız?
Ben konuyu cidden merak ettiğim için açtım. Çünkü böyle bir şey neden yapılıyor
anlam veremiyorum? Ölen insan için neden helva yapılır ki? Öldü diye mi tatlı yeniliyor?

ölüm sadece kişinin ölmesi ile alakalı değildir bir törendir. insanları bir araya getiren.
Hinduu dinlerinde pirinç hediye edilir tanrılara. birşeyler yapmak vardır. öteki dünya inancında karşı tarafa giden biri vardır. Yanında kurbanlar da verilmeli kişi en iyi şekilde uğurlanmalıdır.

Bir tören hazırlanmalıdır. Dinlerin hemen hemen çoğunda Ölümün ardından tören yapılır. En gösterşi az olan islam dinidir. Öldükten sonra da ilk yıllar çok ziyaret edilirken zaman aşımına uğrar ihtiyarladıkça mezarlık ziyaretleri unutulur.

İnanışların çoğunda ölüler neredeyse ömür boyu ziyaret edilir. Aksatılmaz

Helva ve lokma dağıtma Eski Türklerde (çakma olmayan) kansız kurban vermedir. Helva kokutma derler balkanlarda da ölenlerden sonra helva yapılır. Macarlarda, Bulgaristan ,Romanya,Kırım Türkleri,tatarlarda Hun türklerinde hala aynı gelenek sürmektedir.
Kandillerde arefe günlerinde lokma peksimet hamur dağıtma,Kandil simidi dağıtmanın altında Arap kültürü yatmaz. Öz türk kültürü yatar. Ama bu geleneği ortodokslar ve islam ülkeleri dahi paylaşmaya başlamıştır. Paskalya çöreği düşüncesindeki orijin Türklerden alınmadır. Bunlar avrupanın içine kadar işlemiş bilinmeyen Türk gelenekleridir.

ben bu kadar biliyorum konu hakkında. belki yanlışım vardır.

MERHABA!

Sn. Eflamor bu sorunun TAM cevabi bu.
Bu konuya benim bilgilerimin isiginda daha uygun acikliyacak bir cevab yok!
Allah cc asci midir ki,dinin emrimi diye soruyorsunuz?

Verilen cevap TAM yerinde bir cevaptir.

Orkuorkun çok teşekkür ederim. Demek ki gelenek olarak görüldüğü için hala yapılıyor.
Ama ben yine de çok saçma buluyorum ölenin peşinden bu helva pişirme geleneğini...

MERHABA!

Sn. Eflamor bu sorunun TAM cevabi bu.
Bu konuya benim bilgilerimin isiginda daha uygun acikliyacak bir cevab yok!
Allah cc asci midir ki,dinin emrimi diye soruyorsunuz?

Verilen cevap TAM yerinde bir cevaptir.

Böyle bir şey islam dininde var mı?

Sayın mopsy, islam dininin emri mi diye bir soru sormadım.Emri mi diye sormakla,
böyle bir şey var mı diye sormak aynı şeyi ifade etmiyor.

Emir; Buyruk, Talimat

Var; Bulunabilen, Mevcut

Ben sorduğum sorunun anlamını bilerek sordum.

eski şaman inancında ölen insanın ruhunun kuş gibi özgürleşerek göklere çıkacağına inanılır. Bunun için gök tanrının rızası alınmalı idi. Eskiden ölenler için kurbanlar verilirdi. (birçok kral öldüğü zaman yanında kurbanlar verilirdi) Helva Kokutma kişinin ruhuna verilen kurban niyetine yapılmakta.

Herşey belki Kültürün içinde varlığı ile güzeldir. İyi ki Türk gelenegi olduğunu kimse farketmeyip helva yapmak günah ilan edilmedi.

''Helvanı yerim '' esprisi olsun diye helvaya ihtiyacımız var. yoksa yunanlılar helva bizimdir deyip patent alıcak :Winlk_Tongue:

eski şaman inancında ölen insanın ruhunun kuş gibi özgürleşerek göklere çıkacağına inanılır. Bunun için gök tanrının rızası alınmalı idi. Eskiden ölenler için kurbanlar verilirdi. (birçok kral öldüğü zaman yanında kurbanlar verilirdi) Helva Kokutma kişinin ruhuna verilen kurban niyetine yapılmakta.

Herşey belki Kültürün içinde varlığı ile güzeldir. İyi ki Türk gelenegi olduğunu kimse farketmeyip helva yapmak günah ilan edilmedi.

''Helvanı yerim '' esprisi olsun diye helvaya ihtiyacımız var. yoksa yunanlılar helva bizimdir deyip patent alıcak :Winlk_Tongue:

Gerçekten ilginç bilgiler verdiniz.:) Çok teşekkür ederim.

Bence yoktur ya islamda ölüye helva yapmak. Bir kaç islami geleneğimiz var biz Türklerin örneğin mevlüt sünnet düğünü gibi. Hiç bir müslüman ülkede yoktur bunlar, helvada dahil bu gruba gibi geliyor.