Ölümsüz Denizanası

Ölümsüz Denizanası

Bildiğiniz üzere bir süredir bilim sayfalarında sürekli olarak ölümsüz bir denizanasının keşfedildiğinden bahsediliyor. Her ne kadar bu hayvan hakkında fazla açıklama yapılmasa da (Türkçe bilim sayfalarında), şimdiden oldukça meşhur oldu bu hayvan. Biz, Evrim Ağacı olarak size bu hayvan hakkında biraz bilgi vermek istiyoruz. Böylece bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamış olacaksınız diye ümit ediyoruz.

Şimdi, ilk olarak denizanalarının Cnidaria (Sölenterler) şubesinden olduğunu belirtmek gerekiyor. Burada da bahsedildiği üzere, Cnidaria şubesinin temel özelliği, hayat döngülerinin iki aşamadan oluşmasıdır: Polip Dönem ve Medusa Dönemi.

Polip Dönem'de Cnidarian şubesindei hayvanlar, hayvandan çok bir bitkiyi andırır bir şekilde, su dibinde, kendilerini bir "kök" ile sabitleyerek, hareket etmeden yaşarlar. Tutundukları yerden, sabit bir şekilde, ağızlarında bulunan dokungaçlarla avlanırlar ve bu şekilde yaşarlar. Polip devrede hayvanlar ""tomurcuklanma" ile eşeysiz olarak ürerler. Polip dönemdeki Cnidarianlar, aşağıdaki gibi gözükürler:

Daha sonra, gelişmeyle birlikte, hayatının ilerleyen dönemlerinde Cnidarianlar, medusa dönemine geçerler. Medusa Dönemi'nde vücutları çan ya da daha tipik olarak "şemsiye" şeklini alır. Denizanalarından aşina olduğumuz uzun dokungaçlara sahiptirler ve diledikleri gibi hareket edebilirler. Sabit bir yaşam sürmezler, normal bir hayvan gibi avlanırlar. Medusa Dönemi'nde Cnidarianlar eşeyli olarak ürerler. Medusa dönemindeki bir Cnidarian, aşağıdaki gibidir:

Normal olarak, denizanalarında daima polip olarak hayata başlanır, medusa dönemine girilir, eşeyli üreme ile yavrular üretilir ve ölünür. Yavrular polip dönemden geçerek büyürler ve döngü bu şekilde, normal bir hayvandaki gibi sürer.

Şimdi, burada bizim yeni denizanası türümüz olan Turritopsis nutricula'yı tanıtmakta fayda var: Diğer tüm denizanalarından farklı olarak, bu tür, ilk defa polip döneme geri dönebilme özelliğine sahiptir. Yani yukarıda bahsettiğiiz hayat döngüsü, bir noktada tersine döner: Yavrular polip dönemi yaşarlar, gelişip medusa dönemine girerler. Burada eşeyli olarak üreyip yavru polipler üretirler. Ancak, daha sonra, yaşlanıp ölmeleri gerekirken, kendilerini polip döneme döndürebilirler. Bu sayede, yaşlanma sonucu ölüm gerçekleşmez ve bir birey, sürekli olarak, yaşlanıp ölmek yerine kendisini yavru (polip) hale döndürerek yaşamını sürdürür. Turritopsis nutricula aşağıdaki görünümdedir:

38292431_turritopsis-nutricul.jpg


İşte bu, Turritopsis nutricula'nın teorik olarak ölümsüz olması demektir.

Öte yandan, elbette her canlı gibi, Turritopsis de avlanma ya da hastalanma sonucu ölebilir. Ölümsüzlükten kasıt, ölüme direnmek değil, yaşlılık sonucu ölüme engel olabilmedir.

Bu özellik, yine de, küçümsenmemelidir. Çünkü bu hayvanın genetik yapısı incelenerek pek çok sentetik yapı üretilebilir ve gelecekte yaşlılık ile çok daha başarılı bir şekilde savaşılabilir.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta şudur: Henüz, bu canlı üzerinde uzun süreli deneyler yapılmamıştır, bu sebeple tek bir bireyin, kaç defa ya da ne kadar sağlıklı bir şekilde üreyebildiği ve polip hale geri dönebildiği bilinmemektedir. Şimdilik yaşayan bireylerin kaç yaşında olduğu bilinmemekle birlikte, gelecek dönemlerde, yapılacak araştırmaların sonuçlarına göre, bu sorulara cevaplar verilebilecektir.

Umarız faydalı olmuştur.
Saygılarımızla.
Yazan: ÇMB (Evrim Ağacı)
 

Ölümsüz" Canlılara Bir Diğer Örnek

Platyhelminthes (Yassısolucanlar) ve Ölümsüzlük Hakkında Açıklamalar
Belki bileceğiniz üzere Şubat 2012 ayı içerisinde, Nottingham Üniversitesi'nden bilim insanları, yassısolucanlar üzerine yaptıkları araştırmalar sonucunda, bu canlıların bireysel olarak sonsuza kadar yaşayabildiklerini, çünkü her seferinde kendilerinin yeni kopyalarını üretip, bu kopyaların doğal bir ölüm ile karşılaşmayacak şekilde telomer dediğimiz gen yapılarını yenilediğini gösterdiler.

38071204_392055picture1png.png


YAZININ TAMAMI: "Ölümsüz" Canlılara Bir Diğer Örnek: Platyhelminthes (Yassısolucanlar) ve Ölümsüzlük Hakkında Açıklamalar ? Evrim Ağacı
 
SOSYALİST' Alıntı:
yitirdiği hafızasını gerti getirmeyi başarıyor
galu belayı da hatırlar o. Bi sorsanıza? Madem hiç ölmemiş hem de herşeyi hatırlıyor sorun bakalım ne diicek? Yoksa namazdan felan bahseder diye mi korkuyorsunuz?
Bu hiç ölmemişse, bu kadar zaman konuşmayı niye sökememiş? sizin tanrınızı da çözemedik gitti... dünkü çocuk konuşuyor yüzyıllık canlı susuyor...
 
SOSYALİST' Alıntı:
ama sadece tanrısıyla..
yavvv: vahiy alıyor o zaman o?? n'olcek şimdi? lenin stalin hoplamaz mı peygamber benim diye? O zaman şöyle deyin:"o sadece vahiy alıyor konuşmayı bilmiyor. vahyi o alır siz(lenin-stalin) konuşur söylersiniz."
namaz da kılıyorlarmış
şimdi kafamız karıştı. Konuşmadan mı kılıyorlar namazı? Yani o mu doğru kılıyor biz mi?
 
SOSYALİST' Alıntı:
Vahiy alanlardan pek farklı olduklarını sanmıyorum
adam size evrimi ispatlasın siz onu satın iki dakkada...! Hem de evrimle konuşup vahiy alan birini sen düşmanına benzet.. evrim seni geri saracak Sosyalist. evirdi insan yaptı ya şimdi geri çevirip başka bi şe yapcek. Neye çevircek seni? O kadar ortak atadan geldik dersin şimdi evrim seni ortak ataya çevircek desem kızarsın!
 
ölümsüz kurbaaadan bahsediyoduk. N'oldu? Neden sattınız evrimi ispatlayan kurbaayı? vahiy mahiy alıyordu, namaz kılıyordu? He? Bak adam namaza başlamış ne güzel?
adnan oktar şeytanlık yaparsa bil ki yaptığı şeytanlıktır solculuktur. şeytanın suçunu sağcıların üstüne atma. Ayrıca kimin kim olduğunu nasıl anlıyacaksın? Sağın hakimiyetinde başını bile açamayan kadınları komple açanlar sağcılık yapmış olabilir mi? Kim açtı saçtı kadınları? Eyüp Sultan mı?
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt