• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

ölüm üzerine yazılar

eray yucel

Amatör
Üye
ölümle ilgili olarak çok zaman önce bir yere seyahat ederken önümüzdeki bir kamyonun arkasında şöyle bir yazı görmüştüm.
insanlar öldükleri zaman değil unutuldukları zaman ölürler.
bu sözün birçok anlama gebe olduğu açık. ancak ben şöyle düşünmüştüm. bizim bildiğimiz ölüm nihayi bir ölüm değildi. yani insan düşüncelerde yaşamı boyunca ortaya koyduğu tüm yapıp etmeleri ile yaşamaya devam etmekte idi. taki artık bunları düşünen kalmayıncaya kadar.
bu ölüme kamyonda olan sözü söyleyen insanın bakışı, sizin ne acaba.
 

RABİA

Bağımlı
Üye
ölümle ilgili olarak çok zaman önce bir yere seyahat ederken önümüzdeki bir kamyonun arkasında şöyle bir yazı görmüştüm.
insanlar öldükleri zaman değil unutuldukları zaman ölürler.
bu sözün birçok anlama gebe olduğu açık. ancak ben şöyle düşünmüştüm. bizim bildiğimiz ölüm nihayi bir ölüm değildi. yani insan düşüncelerde yaşamı boyunca ortaya koyduğu tüm yapıp etmeleri yaşamaya devam etmekte idi. taki artık bunları düşünen kalmayıncaya kadar.
bu ölüme kamyonda olan sözü söyleyen insanın bakışı, sizin ne acaba.

Kamyoncunun sözünde, iki türlü ölümden bahsedilmiş.Birinci ölüm, gerçek anlamda iken, ikinci ölüm mecazi anlam yüklenmiştir.

insanlar öldükleri zaman değil unutuldukları zaman ölürler.

Ölüm gerçekte yok olma, değil mekan değiştirmedir.Bir diyardan başka bir diyara geçişin adıdır.Başka bir ifadeyle aynanın karşısında değil, aynanın içinde olmaktır.

Unutuldukları zaman ölürler, cümlesinde ölüm, yokolup gitmek manasını taşımaktadır.

Sözü şu şekilde de açabilirz : İnsanlar öldüklerinde yok olmazlar, unutulduklarında yok olurlar.
 

M ü e l l i f...

Kıdemli
Üye
ancak ben şöyle düşünmüştüm. bizim bildiğimiz ölüm nihayi bir ölüm değildi.
Evet düşüncenize katılıyorum bittabihi buraya kadar.
Ölüm mekanın değişmesinden ibaret olduğu için, bedenin fiziki işlevi sadece sonbuluyor...
Beden ruha hizmetci olarak verilmiş biliyoruz. Bu bilmekliğimiz hayatın merhalelerinden ibarettir... Yani buraya kadar beden ölür Ruh Bakidir.
yani insan düşüncelerde yaşamı boyunca ortaya koyduğu tüm yapıp etmeleri yaşamaya devam etmekte idi. taki artık bunları düşünen kalmayıncaya kadar.
İnsanı yaşantısı boyunca bazı eserler bırakır yaşadığı yerlerda... tıpkı miras gibi.
Bırakılan eserin insanlığa faide nisbetinde , beden itibari ile ölen şahsın eserler ciheti ile anımsaması söz konusu. Buna da bir yaşam şekli demekte mahsur olmasa gerek...
Ondan dolayıdırki,
''Ahirette seni kurtaracak bir eser bırakmadığın takdırde, Fani dünyada bıraktığın eserlere de kıymet verme '' der R.N.K
Not: Sonra dan dirilme ile ilgili sıkıntı yaşayan bir misafirim vardı saat 14 sıralarında. Tatlı paylaşımlarımız neticesinde,,,, Kardeşim haklısınız dedi '' İnsanın mayesinde var olan EBEDİ yaşama duygusu karşısında...''
İsterseni
Kendi nefsinizden sorabilir ve onu hakem tayın edebilirsiniz.....
 
Z

Ziyaretci

Ziyaretci
İnsanlar sadece unutuldukları zaman ölmüş olurlar, sözüne bütün içtenliğimle katılıyorum. Şu anda içinde yaşamakta olduğumuz, ve çoğu insanın, geçici olduğunu bilmediği bu dünya, bu hayat, hakikaten de; gelip geçici. Ve bizler de, Allah'ımızın kulları olarak, hayat denilen bu sınavdan geçiyoruz. Şunu bütün kalbimle diliyorum ki: İnşallah: Allah'ımızın takdirini kazanmaya, cennetine ulaşmaya, ve cennette güzelliklerle karşılaşıp, sevdiğimiz ve bizi seven herkesle güzel bir şekilde (mutlulukla) karşılaşmayı hak edecek şekilde hayatlarımızı sürdürürüz, ve ahiret hayatımızda, cennetteki huzurlu yerimize, sevdiklerimize, iyilik meleklerimize ve Allah'ımıza, nice nice güzelliklere kavuşuruz.
 
Üst Alt