Ölüm döşeğinde ''ben'' dersi

Halife Ömer’in, ölüm döşeğinde yanına yanaşıp yerine oğlu Abdullah’ı veliaht tayin etmesini teklif edenlere, aldığı ağır hançer yaralarına rağmen diklenerek verdiği cevap manidardır:

“Bu nasıl bir teklif! Ben hilafet işi bana verildiği için sevinip hamd etmedim ki, bu yolda bir başkasını kurban edeyim. Bu sorumluluk, hayırlı bir iş ise, o zaman zaten ailemden biri buna soyunmuş oldu. Yok eğer şerri daha ağırsa, bu durumda da Allah bu yükü bizden uzaklaştırmış olsun, Ömer’in ailesinden bu iş için bir kurban verilmiş zaten. Allah’ın, ümmetin hesabını bizden tek bir kişiye sorması yeter. Bu yükün altında ben ve nefsim zora girdi, ailem de birçok şeyden mahrum oldu. Şayet bu yükü, günahsız ve ecirsiz bir şekilde devredebilirsem, ne mutlu bana!”


Dr. Nihal Şahin Utku'nun yazısından alıntılanmıştır.
 
Sunnilerin Omer hakkinda anlattiklarinin cogu uydurulmustur. Ebu Bekr hakkinda da ayrica. Tipki bunun gibi... Hazretleri, acaba Ali'den halifeligi gasp ettiginde neden boyle dusunmuyordu. Muhammedin öldüğünü bile bir gun sonra ogrendiler. Neden? Cunku kaptirmamasi gereken bir iktidar soz konusu idi. Koskoca bir peygamberin cenazesinde bir avuc insan -Ali de iclerinde- vardi. Ama Omer ve tayfasindan kimse yoktu...
 
Üst Alt