Ölen Kişinin Ardından Yapılacak Yasal İşlemler Nelerdir?

Ölen Kişinin Ardından Yapılacak Resmi İşlemler Nelerdir?, Veraset ve Vefatta Yapılacaklar, Ölüm sonrası Yasal işlemler Nelerdir ?

Bir kimsenin vefatının ardından yapılması gereken yasal prosedürler nelerdir?
-İlk olarak cenaze işlemleri için 188 aranabilir.
-Vefat raporu, vefat edenin bağlı bulunduğu sağlık ocağından alınabilir.
-Ölüm belgesi almak için vefat eden kimsenin nüfus cüzdanı ile beraber İl Halk Sağlık Müdürlüğüne müracaat etmek gerekmektedir.
-Cenazenin başka bir şehre nakli gerekiyorsa, İlçe Sağlık İşleri Müdürlüğünden yol nakli belgesi alınması gerekmektedir.

Defin işlemleri bitmesinin ardından tüm hukuksal işlemler için ilk olarak yakınınızın nüfus kaydının güncellenmesi gerekmektedir. İlçe Nüfus Müdürlüğüne ölüm belgesi ile müracaat ederek, yakınınızın nüfustan düşülmesi için gerekli bildirimi yapabilirsiniz. Yetkili makam tarafından düzenlenmiş olan ölüm tutanağını vefat eden yakınınızın nüfus cüzdanına ekleyerek ilçe nüfus müdürlüğüne iletebilirsiniz.

-Bu işlemler bittikten sonra veraset ilamının alınması için Sulh Hukuk Mahkemesi veya Mirasçılık Belgesi için notere başvuruda bulunabilirsiniz.
-Veraset ve İntikal Vergi Dairesine 4 ay içinde başvuruda bulunarak veraset beyannamesi veriniz.
-Veraset intikal vergisi işlemleri tamamlandıktan sonra intikal eden mal varlığının devir işlemleri için ilgili kurumlara başvuruda bulunun.

Bu işlemlerin ardından merhumun;
-Gayrimenkul işlemleri için varsa İl Tapu Sicil Müdürlüğü’ne,
-Maaşı için bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na,
-Arabası varsa il/ilçe Trafik Tescil Müdürlüğü’ne,
-Bankadaki menkul değerleri için bankasına başvurunuz.

Kocası ölen kadın yeniden evlenmedikçe ölen kocasının aile kütüğünde kalır ve kocasının soyadını taşımaya devam eder. Yazılı talebi halinde dilerse bekarlık hanesine dönerek bekarlık soyadını alıp kapanmış olan nüfus kaydını canlandırabilir.
 
  • Etiketler
    ölüm sonrası işlemler
  • Üst Alt