Okul sütü programı projesi bozuk çıktı..

Okul Sütü Programı kapsamında, Türkiye genelinde okullara ilk parti süt dağıtımı yapıldı fakat ilköğretim okullarında bugün dağıtımına başlanan sütlerden içen 158 öğrenci rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı..
Dağıtılan sütlerin tarihi geçmiş ve bozuk olduğu iddialar arasında..
 
Bu sütler dağıtılmadan önce bir kağıt dolduruldu çocuğunuzun süte alerjisi var mı diye
yok denilenlere süt dağıtıldı ve durum bu.
sonra tekrar bir kağıt dağıtıldı ayrıntılı..
Sonuç bu sütleri istemiyoruz!..
 
Bu sütler dağıtılmadan önce bir kağıt dolduruldu çocuğunuzun süte alerjisi var mı diye
yok denilenlere süt dağıtıldı ve durum bu.
sonra tekrar bir kağıt dağıtıldı ayrıntılı..
Sonuç bu sütleri istemiyoruz!..

Nankör seni alerjidir o alerji ..
Bak nasılda hüpletiyorlar sütleri..:)
Çernobil faciasını anımsattı bana bu resim..=)

581240_372227986156802_139306172782319_1033083_799588967_n.jpg

Zehirlenme nedeniyle hastanede yatan öğrenci olmadığını belirten Akdağ, hassasiyeti olan öğrencilere okullarda süt yerine yoğurt veya ayran verilebileceğini söyledi.
 
cocuklara verilen bu sütü taha evvel uzmanlar tarafinda
kotrol edilmiyormu ,bence hükümet olarak bu cocuklari
üzerinde ellerini ceksinler , doguran anne baba cocugunuda
yetistermek zorundadir birilerine rat yaratmak icin cocuklari
hayatini rizikoya sokmaqsinlar.
 
selam ederim;

uzmanlara göre alerji olma ihtimali çok düşük. günü geçmiş olduğu fikrinde birleşiyorlar. gerekli araştırma yapılıp en kısa zamanda aydınlığa kavuşmalı bu mesele. kimlerse bu işte ihmal yapan hepsi gerçekten meslekden uzaklaştırıp gereken ceza verilmeli. böyle sorumsuzluk olmaz. bunlar benim fikirlerim birde profesörlerin yaklaşımları var.

"Bu durum hijyenik kalitesi"
Prof. Dr. Benal Büyükgebiz

Süt alerji yapar. İnek sütü alerjisi vardır. İnek sütü alerjisi, sütün içindeki proteine vücudun tepki göstermesidir. Ama özellikle 2 yaş altındaki çocuklarda görülür. 2 yaşındaki ve üstündeki çocuklarda çok çok nadirdir... Tıbbi olarak 2 türden şey olabilir. Birinci süt alerjisi ihtimal düşük, ikincisi lak toz intoleransı ihtimal düşük. Şimdi bu okullarda var, bazı okullarda yok. Diyelim ki: Diyarbakır'da bir okulda var diğerinde yok. Şimdi laktoz intoleransı olsa ya da protein alerjisi olsa biz bunu daha yaygın görürüz. Çünkü yaygındır toplumda. Şöyle görebiliriz laktoz intoleransı ya da protein alerjisi olan çocuklar o okullarda mı toplanmış! O nedenle alerjiyle olmaz, sütün bozuk olma ihtimali daha yüksek.
Laktoz intoleransı ise, ergenlik ve sonrası belirti göstermeye başlar. Sütün içindeki şekerin laktozun ince bağırsakta sindirilememesinden kaynaklanır. Çok da yaygındır. %70'in üzerinde görülür... Özellikle Asya toplumlarında. Bu laktoz eşiğinin düşük olmasıyla ilgili. Laktozun enzimi laktazdır. Laktoz ince bağırsakta sindirilmez. Gaz, şişkinlik, karın ağrısı olur. Genellikle ilk i ki yaşta çok yüksek, sonrasında düşüktür. Zaten 2 yaşından sonra çocuğun süte alerjisi varsa bunu aile bilir. Bu çocuk doğduğundan beri süt ve süt ürünlerine karşı korunmuş olmaz. Yani 7-8 yaşında süt içti diye alerji olmaz. Bu durum hijyenik kalitesi ile ilgili olmalı.

"O sütler bozuktur, süt alerjisi farklı bir şeydir"
Uzm. Dr. Kurtuluş Hallaç

Olmaz alerji, komik bir şey. Çocuk, hemen kusmaz öyle sütten. Alerji yapmaz. Sütte hemen böyle bir tepki olmaz. Alır almaz kusmazsın. Süt alerjisi farklı bir şeydir. Kusmazsın; Geçmeyen öksürüğün olur, ishal olur... Süt alerjisi uzun dönemde ve daha çok 0-2 yaş çocuklarda görülür. O sütler bozuktur. Bunun başka açıklaması yoktur. Ya süt bozuktu, ya beklerken bozuktu, ya hava aldı bozuldu, ya da sıcakta kaldı bozuldu... Ama bir şekilde bozulmuş. Sütü hemen içinde kusmazsınız. İlk gün ishaller olur. Öksürük, vücutta döküntü olur. Süt alerjisi birdenbire çıkmaz. onlarca çocuğun hepsi birden mi alerji olur? Öyle bir şey olmaz.
Laktaz enzimi eksikliğinden kaynaklanan laktoz intoleransında da süt içildikten sonra ishal, şişkinlik ve aşırı gaz ile birlikte sancılanma olur. Bu intoleransın aynı ortamda bulunan birden çok k işide aynı anda görülmesi pek muhtemel değildir. Toplu halde kusma şikâyetini açıklamaz. İnek sütü alerjisinde de yine süt ürünleri alındıktan sonra kusma, ishal, ciltte kızarıklık-kaşıntı gibi belirtiler olur.

"Bu kadar çok çocukta olduysa alerji olamaz"
Prof. Dr. Haluk Çokuğraş

Süt en çok alerji yapan besinlerden biridir. Ama çok küçük çocuklarda yapar. 5 yaşının üzerindeki çocuklarda nadir görülür... Bu kadar çok çocukta olduysa alerji olamaz. Mikrobik bir şey bulaşmış olabilir. Hemen alerji olmaz.
7-8 yaşlarındaki çocuklarda nadiren görülür. Zaten o çocuklar sütün kendilerine dokunduğunu bilir, içmezler. Kusma, mide bulantısı, vücut döküntüsü, ishal olur. Ama bunlar 8 yaşındaki çocukta olmaz. LaktOz eşiği diye bir şey vardır. Ama bu alerjiden çok farklı bir şeydir. Bazen bu doğuştan gelir, bazen de uzun süren ishallerden sonra görülür.. Ama bunun Türkler'e özgü olduğunu sanmıyorum.

"Çiğ süt çok çabuk bozulan bir üründür"
Petek Ataman / TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Başkanı

Çiğ süt çok çabuk bozulan bir üründür ve içinde sağlığa zararlı mikroorganizmaları barındırma ihtimali yüksektir. O nedenle de mutlaka ısıl işleme tabi tutulur. Bu amaçla iki türlü işlem uygulanır. Biri pastörizasyon dediğimiz, tüketicilerin günlük süt olarak nitelendirdiği sütlerin üretiminde uygulanan teknoloji. Bu sütler 2-3 gün içinde tüketilirler.

Diğeri ise, UHT teknolojisi ile üretilen uzun ömürlü sütler. Bu sütlere uygulanan ısıl işlemle ortamdaki tüm mikroorganizmalar yok ediliyor. Yani sütü bozacak veya sağlığı riske atacak mikroorganizma içermeleri mümkün değildir. Ambalajları açıldığında buzdolabında muhafaza edilemeleri gerekir ama ambalaj açılmadan oda sıcaklığında bulunmaları sorun yaratmaz.

HABERTÜRK
 
selam ederim;

aslında bir ibrettir bu olay. çünkü iyi niyet ile girişilen bir işin, gereğinin doğru yapılmadığında sonuçları üzücüdür. iyi bir niyet yetmez tek başına, doğru olmakta gerekir. hatta doğru olmak iyi olmakdan daha kıymetlidir. iyilik zaten doğrunun içersinde her zaman saklı durur. iyilik özgür irade ile fedakarlık yaparak icra edilir. fakat doğruda fedakarlığa yer yoktur o insan olmanın zaten gereğidir. kimse bu sütleri çocukların zehirlenmesi için dağıtmadı ya? niyet çok yerinde ve güzeldi. fakat doğru uygulanmayan denetim iyi bir niyetin sonucunu ne kadar üzücü bir noktaya getirdi.

rabbe ve ümmete “et” deye
ne rağbet ettiniz ibrahimin ettiğine!
ehh-
o kolay..da
ne dersidi size bizden o olayda
ne dersiniz? ona "duuur!
işte bu o işin doğrusu budur”
deye yere koydugumuz o koyun?
yine kesin onu ama onu biz melekler
oynadı idik kula..ki
kesin…o “yine bir akıla doğru uyar!” deye…
uyarmaya idi kulu..ki ona uykulu bir ögüt idi o oyun!..
Bir....
işte! “iyi ve doğru kul” da…
girişeceği bir işte...
doğru kullanamazsa o aklı..
kılınan… namazsa da sayılamaz
o işin sonunda haklı….
 
Üst Alt