• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Okul Öncesi Dönemde Konuşma Becerisi

Okunuyor :
Okul Öncesi Dönemde Konuşma Becerisi

Affrodit

Tecrübeli
Üye
İnsanlar arasında iletişimin en etkili yolu konuşmadır. Aslında konuşma doğal bir süreç gibi görünse de son derece karmaşık bir süreçtir. İlk seslerden ilk cümlelere giden yol hem çocuk için hem de aileler için oldukça heyecan vericidir.
Peki okul öncesi dönemde çocukların konuşma becerisi nasıl şekillenir?
İşte bu gelişmelere bir göz atalım…


2-3 yaş arasında konuşma becerisi...
Bu dönemde dil hızlı gelişir. Kelimelerin sıralanışı yanlış ya da söylemek istediğinden çok farklı olsa da çocuklar artık basit cümleler kurabilirler. Örneğin, dışarıda bir köpeği işaret eden bir çocuk “köpeğe bak” diyebilir. Zamanla bu kelimelere tıpkı bir bilmece gibi oynama yetisini kazanan çocuklar kendi özgüvenlerini yaratmaya başlarlar. Bunu yaparken de bazı dilbilgisi kurallarını kullanmaya başlarlar. Üç yaşına geldiklerinde karışıklık yaşasalar bile zaman kavramını kısmen ayırt edebilirler ve zamirleri anlamaya başlarlar. Bu dönemde “niçin” soruları artar. Bu hem merakın hem de kendisiyle ilgilenilme isteğinin bir göstergesidir.

4 yaş konuşma becerisi...
Bu yaşlarda çocuklar arkadaşlarına emirler vermeye başlarlar. “Buraya gel”, “onu bırak” gibi… Bunu yaparken bir yandan yetişkinleri taklit ederler bir yandan da kendi konumlarını sınamış olurlar.

5 yaş konuşma becerisi...Çocuğun bu dönemde kelime dağarcığı genişler ve daha anlamlı cümleler kurar.

Nasıl yardımcı olabilirsiniz?
- sesleri tekrar edebilirsiniz
- yüzyüze konuşabilirsiniz
- soru sorabilirsiniz
- kitap okuyabilirsiniz
- söylediklerini dinlemelisiniz
- düzgün konuşmaya çalışmalısınız
- konuşma hatalarını sıklıkla düzeltmemelisiniz

Konuşma sürecinde yaşanan sorunlar...

Geç konuşma:
Geç konuşma hemen tedirgin olunacak bir sorun değildir. Her çocuğun konuşma becerisi farklı hızda gelişebilir. Çocuğun geç konuşması pek çok neden bağlı olabilir.

1. kardeşi olan çocuklar kendilerine ilgi gösterilmediğini düşünerek tepki verebilir
2. erkek çocuklar kızlara göre daha yavaş konuşmaya geçerler
3. ailede iki dil kullanılıyor olabilir

Akıcı olma:
Bazı sözcükler akıcı söylenemeyebilir, bu dönemde sabırsız olmamalı ve çocuğa baskı uygulanmamalıdır.

Argo sözcükler:
Çocuklar bu kelimelerin kullanılmaması gerektiğini kısa bir sürede öğrenirler, ancak yasak olan şeyler onların ilgisini çeker ve bunları kullanırlar. Evde kullanılmamasına özen gösterin ve bu kelimeleri her kullandığında ona aynı tepkiyi gösterin.

Kekelemek:
Bu yaşlarda kekemelik sıklıkla görülür, çünkü çocuk kendini iyi biçimde ifade edemez ve aynı kelimeleri tekrarlar. Sabırlı olmalı, endişenizi çocuğa aktarmamalısınız. Bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Duyma sorunu:
Çocuğun konuşma problemi duyma sorunundan kaynaklanıyor olabilir, derhal önlemini almalı ve bir uzmanla çalışmaya başlamalısınız.

Alıntıdır...
 
Üst Alt