oku kim attı?

selam ederim;

savaşta attığı ok ile övünen müslümanlara sevgili nebi oku siz atmadınız Allah attı demiştir. bu bilinen gerçek hikayeyi hiç düşündünüzmü?

peki müslümanların okunu Allah attıysa karşı tarafın okunu kim attı?

selam ederim;

savaşta attığı ok ile övünen müslümanlara sevgili nebi oku siz atmadınız Allah attı demiştir. bu bilinen gerçek hikayeyi hiç düşündünüzmü?

peki müslümanların okunu Allah attıysa karşı tarafın okunu kim attı?

Hakikate bakılırsa Allah attı ,
Sebebe bakılırsa aduvullah attı,
Zahire bakılırsa yay attı...

İşin sırrı ;
" Atmak" fiiline yükletilen anlamlar manzumesin'de...

selam ederim;

teşekkürler yerinde ve güzel yorumunuz için.

herkezin anlayabileceği dilde yazmak gerekirse, insanda yayda okta atomlardan oluşur. hepsi birdir. oku atan hep aynı kudrettir. amele göre verir kudreti. ok, yay ve insan hep aynıdır. günümüzde füzeler yerini almıştır ok ve yayın yerini, insan yine aynıdır.

fakat bir ince hesap vardır ortada. o kudreti dilemenin amelin yani niyetin hesabı vardır. bedeli vardır. onun kudret ile dileyen dilediği yere ok atabilir. ama o kudret bunun nedenini niçinini elbet hesap soracaktır.

bu fani dünya yalnızca niyet amel yani düşünceden ibarettir. bilmek için sormak gerek, sormak içinde düşünmek gerek evvela. o oku ben niçin attım? niçin atıyorum? niçin atıcam? uyanık olmak budur işte. o sana sormadan sen kendine sormalısın herşeyde..

kendini bilen rabbini bilir, ne büyük bir anlam taşır. doğruluk için adalet icin insanlık için..

şimdi bombalar yağıyor dünyada peki atan kim? işte bunun cevabı insanlığa ağır gelir, atanda o atılanda odur. bu boşvermişliğin bedelidir insanlığa.

şeytan da tirtir titrer korkudan onun huzurunda. şeytana uyan (yanlışa) insan ne cesurdur her an onun huzurda. zatında varım dediği insan göklerde tahtında oturur sanır yüce yaradanı. aslında onun gözünden görür onun kudretinden icraat eder onun tasından onun suyunu içer. dua sırası gelince göklerde onu arar ona yakarır. kul kendince uzaklaştırır yüce yaradanı ki, egosu benliği rahatça yanlışa bulaşsın. ki bunu hepsi iyi bilir o insana şah damarından yakın..

gerçekte ben yok yanlızca o vardır, ve insanın amelleri. insan kimki? bir düşüncesiyle saniyeden kısa sürede 500 milyar hücresini aynı anda uyumla kaldırıp 1 metre uzağa taşıyacak? hücreler insana değil ulu Allaha itaat eder. öyleki daha ana rahmindeyken taşıdığımız milyonlarca hücre sadece parmaklarımızın oluşumu için kendisini yok etti. ve parmak aralarımız meydana geldi.

en ufacık hareketimizin bedeli var dostlarım. bu dünya her ne kadar eğlenceli görünsede oldukça tehlikeli bir yer. tehlike asla ölüm değil, tehlike kendini bilmemek rabbini bilmemektir. dışarıyla ilgilenmek yerine kendimize gelişimimize ( manen) zaman ayırmalıyız. bu sonsuz geleceğimiz için çok muhim bir yatırımdır. ibadetten daha önemlisi idrak etmektir. idrak ile yaşanan her saniye ibadettir.

sadece fikir ve öneridir yazdıklarım. insan herşeyden önce kendisini tanımalı o hac ziyaretini kendi içine ruhuna muhammedine yapmalıdır. o yol geçmişte parikaydı bugün Allahın ilmi bilim sayesinde 5 şeritli otoban olmuştur. yolun sonu aynıdır. geçmişteki anlatım çöl, sıcak, ateş, iyilik, sevap, inanmak, bugün ise cihazlarla görülebilen notron, proton, hücre, dna, rna ve idrak etmek, adalet doğruluktur.

Son düzenleme:
selam ederim;

konuyu bilimsel olarakta açıklamak gerekirki taşlar yerine otursun;

1400 yıl önce henüz bilim ortada yokken sevgili öğretmenin insanlara bildirdiği "oku sen atmadın Allah attı" sözünü günümüz bilimi ışığında incelersek mevzuyu inanmak yerine idrak etmişde oluruz.

tüm kainattaki varlıkların ( canlı cansız) temelinde en küçük parçası atomlar nörönlar eksi ve artı ışık parçacıkları oluşturur. tüm kainatın özü birdir. ve her an canlı cansız tüm yaratılan herşey birbiri ile iletişim içersindedir. bunun için ne telefona nede televizyona gerek yoktur. bedenimizi oluşturan hücrelerimizde bizden bağımsız görevlerini icra ederler. ne kalbimiz nede nefes alışımızın kontrolu dahi bizim elimizde değildir..

insanın elinde olan tek şey beyin vasıtası ile edindiklerini yorumlamak manaya kavuşturmaktır. insan denilen o muhteşem yaradılış mucizesi aslında kendi kendine çalışan sinirler vasıtası ile ihtiyaçlarını beyine bildiren, doğru ve yanlış arasında her alanda seçim yapmak zorunda olan, dünyevi ihtiyacları olan varlıktır. gayb alemine götürebildiği tek şey duygu ve düşünceleridir. bu sebeple düşünce kur'an da defalarca tekrar edilmiştir.

1400 yıl önceki donelerle bunu sevgili muhammedimiz anlatmaya çalışmıştır. yaptığımız hiçbirşey ulu Allah'a negatif yada pozitif gitmez. o negatifinde pozitifinde sonsuzluğunu içine alır. yapılan herşey ibadette dahil insanın kendisi içindir.

bu bilgilerin bilincine varan ile buna sadece inanan arasında fark vardır. bu zamanda artık inanmak inanmamak değil insana anlamak idrak etmek yaraşır. idrak için soru sormak düşünmek araştırmak, boş işlerle uğraşmamak gerekir. yolda olmak hiç yola çıkmamaktan iyidir. hiç olmazsa yolda olmayı Ulu Allah hepimize nasip etsin dileğim.

insan ömrü öyle kısadırki güneş yılına oranla ortalama insan ömrü sadece 7-8 saniyedir. milyarlarca yıl var olan dünyada insan ömrü ortalama 70 yıl olsa belkide bunun 50 yılını kendisine ruhuna zaman ayırmak için kullanabilir. günde 1 saat ayırsa düsünmek için oldukça kıymete değer bir zaman çıkar ortaya. bu zaman sizin gelecek sonsuz yaşamınıza ışık tutacaktır. ya rabbinden uzak azap ile yada ona yakın mutluluk ile bir sonsuzluk.

Allah hepimize sonsuz mutluluğu nasip etsin. sevelim sayalım doğru olalım demeye gerek bile yok, sadece idrak edelim hepsi kendinden yerine ulaşacaktır.

insanoglu küçücük bir menfaati olsa birbirine el pence saygıda duruyor, bir derece üstüne önünü ilikliyor, çok sevdiğini anarken saygı duruşu yapıyorda, rabbine namaz'a (selam saygı duruşunda) gelince malesef bir neden arıyor malesef. iki rekat bile olsa günde bir selam saygı duruşu yerine ulaşır elbette. malesef bilgiyi edinmektende zor olanı uygulamaktır bunu çok iyi biliriz. Allah hepimize yardım etsinde el ele düzelelim inşallah.

Son düzenleme:
selam ederim;

Onların çoğu ancak ortak koşarak Allah'a inanırlar. ( Yusuf 106 )

rica ediyorum düşünerek okuyun. hocalar şeyhler imamlar alimler vs hepsini bir kenara bırakın.

Allah bir kısmına hidayet verdi ve bir kısmına da sapıklık inip yerleşti. Çünkü, Allah’ı bırakıp şeytanları dostlar edindiler. Bir de zannederler ki, kendileri hidayettedirler. ( Araf 30 )

kendi aklınız idrakınız muhakemenizle okuyun. anlamak için okuyun, gelecekteki sonsuzluğunuz için okuyun. boş vaazlardan uzak durun. herşey cok acık bir şekilde bildirilmiştir. ve bugün bütün inananlar malesef bu hataya düşmüşlerdir. bu ayete tabiyizdir. kur'an ezberleyip paylaşmak yada kopyala yapıştır yapmak, veya arapça biliyor olmak bizlere bu manayı idrak ettirmez. çok rica ederim düşünün.

"oku sen değil Allah attı" sözü üzerine, şirk koşmanın manası tekrar aydınlığa kavuşturulmalıdır. sevgili ebu bekir cennetle mujdelenip ulu Allahın selamını aldığında neden kendi etrafında üç kere dönmüştür? bu konular tartışılmalıdır. insan artık sen, ben, o kavramlarını iyice tartıp düşünmelidir. Allahdan gayri yok ve icraatı yapmaya muktedir yalnızca Allahdır, cümleleri öylesine okunup geçilmemelidir. insanında icralarınında bir tek sahibi ve faili vardır oda yüce Allahdır. oda bizden ayrı değil bizimle bir olandır. ben yoktur biz vardır. kur'an da zaman zaman gecen "ben" yüce Allahın zatını, zaman zaman geçen "biz" kelimeside yarattıklarında tecelisini bildirir bizlere. onu yukarılarda bizlerden ayrı düşünmek ikiliktir. şirkin manasıda ortaklık demektir. insan ben dediği vakit ortaklık etmiş olur. ben yaptım! ben aldım! ben verdim! ben buldum! hepsi ulu Allahın kudretine ortaklıktır.

Şayet kullarım Beni senden sorarlarsa gerçekten Ben çok yakınım. Bana dua edince duacının duasını kabul ederim; O halde onlar da Benim davetime koşsunlar ve Bana layıkiyle iman etsinler ki, doğru yola gidebilsinler. ( Bakara 186 )

Andolsun, insanı biz yarattık. Nefsinin, kendisine fısıldadıklarını, kötülüğe teşvik telkinlerini biliriz. Biz ona şah damarından daha yakınız. ( Kaf suresi 16. ayet )

bilinçlenme ve aydınlanma bunu idrak ile başlayacaktır.

Son düzenleme:
selam ederim;

Hatırla ki, Rabbin meleklere: ‘Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım’ dedi. Onlar: ‘Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek birini mi yaratacaksın?’ dediler. Allah da onlara: ‘Sizin bilemeyeceğinizi herhalde ben bilirim’ dedi.”(Bakara/30)

Fe lem taktulûhum ve lâkinnallâhe katelehum, ve mâ rameyte iz rameyte ve lâkinnallâhe ramâ, ve li yubliyel mu’minîne minhu belâen hasenâ(hasenen), innallâhe semîun alîm(alîmun).

Siz öldürmediniz onları, öldüren Allâh'tı! (Oku) attığında sen atmadın, atan Allâh'tı! İman edenlere, kendinden (rahmetinden) güzel bir tecrübe yaşatmak için! Muhakkak ki Allâh Semi'dir, Aliym'dir.

Son düzenleme:
selam ederim;

Size, düşünecek kimsenin düşünebileceği kadar bir ömür vermedik mi? [fatr suresi 37]

boşa zaman harcamayalım dostlarım. düşünmek farzdır. ne için yaratıldık? bizi kim yarattı? ben kimim? kimin kudreti ve kuvveti ile yaşıyorum? sahibim kim? kendimize sorular soralım araştırıp öğrenmeye çalışalım. yaşamın manası nedir? ne kadar kıymetlidir değer verdiğimiz şeyler? aceba tek bir göz kadar kıymetlimidir?

çocukken insan büyüyünce ne olacağını merak eder durur, orta yaşlarına gelince yaşlanınca ne olacağını merak eder durur, fakat yaşlanınca anlarki ölüm yakındır ölünce ne olacağını düşünüp durmaya başlar. genç yaşta kurbanınızı verin, ne genç nede kart olmamalıdır verilecek kurban, tamda yaşında idrak muhakeme ve bedenin en dinamik çağında 20li yaşlarda verin aklınızı bu sorulara. istenilen koyun değil akıl dır. çünkü sevgili ibrahimden en değerli şeyi istendiğinde çocuğunu vermeye karar vermiştir. oysa akıl olmasa ne çocuğunu tanır insan nede rabbini. insana ömrü, düşünüp gerçekleri görebilecek, keşfedip bulabileceği kadar bir zaman vermiştir yüce Allah. boşa vakit geçirmeyelim. gelecek sonsuzluğumuzdan daha kıymetli değildir bu dünyada alacağımız hiçbir zevk.

Son düzenleme: