OGS, KGS ,HGS Hakkında herşey

Yeni sisteme giren Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ise 17 Eylülde uygulanmaya başlayacak.
Peki ama nedir bu OGS, KGS ve HGS. Hangisi daha ucuzdur? Almak için nerelere başvurulur? KGS tamamen kalkacak mı?

1- OGS Nedir?

Kısaca OGS olarak ifade edilen Otomatik Geçiş Sistemi, araç içine yerleştirilen elektronik etiket sayesinde köprü ve otoyol gişelerinden duraksamadan hızlı ve ucuz geçiş imkanı sağlıyor.

2- OGS Nereden Alınır?
OGSye üye olmak için Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Denizbank ve Garanti Bankasının yetkili şubelerine ya da internet bankacılığı üzerinden başvuruda bulunmak gerekir.

3- OGS almanın maliyeti nedir?
OGS cihazları bankalar tarafından belirlenen, 40-60 TL bedel karşılığında satılıyor. Cihazların garanti süreleri yine bankalar tarafından belirleniyor. Garanti süresinin sonunda yeniden OGS cihazı almak gerekiyor. Ziraat Bankası ve Garanti Bankası OGS elektronik etiketleri 3 yıl; İş Bankası 4 yıl; Vakıfbank ve Denizbank ise 5 yıl garanti kapsamında bulunuyor.

4- OGS geçişlerinde indirim oluyor mu?
OGS geçişleri, KGSye göre daha ucuz. Örneğin İstanbul Boğaz Köprüsünden geçen bir otomobilde OGS kartı var ise geçişini 4 lira 25 kuruş yerine; 3 lira 40 kuruşa yapıyor.

5- OGS Hesabında yeterli kredi olması gerekir mi?
OGS hesabında geçiş ücretini karşılayacak kredi bulundurulması zorunlu. Bu nedenle OGS hesaplarına Kredi Kartlarından otomatik ödeme talimatı verilmesi gerekiyor.

6- Yeterli kredi yoksa ne olur?
OGS hesabında geçiş için yeterli bakiye bulunmadığı durumda sıfır bakiyenin altındaki hesaplar banka tarafından iptal edilip Kara Listeye alınıyor. Hesap iptalinden sonra yapılacak geçişler ise 11 kat cezalı oluyor. Örneğin 3 liralık bir geçiş için 33 lira ceza ödemek gerekiyor.

7- KGS Nedir?

Kısaca KGS olarak ifade edilen Kartlı Geçiş Sisteminin en büyük avantajı kolay alınabilir olması. Alımı kolay olduğu kadar da ucuz olan bu kartlara kredi yüklemesi ise benzin istasyonlarından, otoyol üzerindeki hizmet noktalarından bile yapılabilmekte. En büyük dezavantajı ise gişede kart okutmak için yapılan duraklama, hem zaman kaybına hem de trafiğin yoğun olduğu gün ve saatlerde uzun beklemelere neden olmasıdır.

8- KGSde indirim var mı?
OGS ve HGSdeki indirim KGSde yok. Dolayısıyla İstanbul Köprüsünden geçecek olan bir otomobil OGS ile 3 lira 40 kuruşa geçerken; KGS ile 4 lira 25 kuruşa geçmekte. İndirim konusunda tek istisna motosiklet kullanıcıları. KGSde bile olsa motosikletler yüzde 20lik indirimden yararlanabiliyor. Ancak bunun için 6. Sınıf motosiklet KGS kartı almaları gerekiyor.

9- KGS nasıl alınır?
Ziraat Bankası, Vakıfbank, İş Bankası, Finansbank, Bank Asya, Halk Bankası ve Garanti bankası şube veya internet bankacığılından alınabilir. Kart ücreti için 1 ila 5 liralık ödeme bir kereye mahsus yapılabiliyor. Bankalar bunun yanısıra kredi kartlarından da KGS hizmeti tanımlayabiliyorlar.

10- HGSye geçildiğinde KGS kartları çöpe mi gidecek?
Hayır. Karayolları Genel Müdürlüğü KGS gişelerinin bazılarını HGS gişesi yapacak. Ancak vatandaş, daha ucuz olan HGSyi tercih ettiğinde yani KGS kullanımı çok azaldığında KGS kullanımdan kaldırılacak. O günden de daha önceden ilan edileceği için vatandaş mağduriyeti yaratılmayacak

11- HGS nedir?

Hızlı Geçiş Sistemi adı verilen yeni sistem 17 Eylülde uygulamaya başlanacak. Ancak 1 Ocak 2013 itibariyle KGSnin yerini tamamen HGSnin alması hedefleniyor. Yapışkan tipli HGSler 5 liraya; Kart tipli olanlar ise 15 liraya satılacak. PTT müşterilerine bu kartlar ücretsiz verilecek. Ancak bu karta en az 60 liralık yükleme yapılması gerekecek ve bakiyesi 30 liranın altına düşenler kara listeye alınacak. Yükleme miktarının bu kadar yüksek belirlenmesinin vatandaşı KGS kullanımından vazgeçiremeyeceği yorumlarına neden oluyor. Bir başka tahmin ise vatandaşın baskı yaparak yükleme miktarının düşürülmesini sağlayacağı yönünde. Bu değişiklik yapılırsa kısa sürede HGSnin KGSnin yerini alabileceği söyleniyor.

12- Nereden Alınacak?
Tüm PTT şubeleri ile otoyol ve köprü girişlerine kurulan 29 PTT gişesinin yanı sıra yollar üzerindeki dinlenme tesisleri ve benzin istasyonlarından alınabilecek. Yine PTT Şubeleri başta olmak üzere kart satışı yapılan tüm noktalardan yükleme yapılabilecek. Ayrıca telefonlar aracılığıyla SMS yoluyla da yükleme mümkün olacak.

13- Geçişler indirimli mi olacak? HGS ile geçişler de OGSde olduğu gibi yüzde 20 indirimli olacak. Böylece İstanbul Boğaz Köprüsü geçişi 4 lira 25 kuruş yerine 3 lira 40 kuruş olacak. 14- Ne zaman başlayacak?

17 Eylülde ilk olarak İzmir Çeşme, İzmir Aydın Otoyolu ve İstanbul Boğaz Köprüsünde başlayacak. Türkiye genelinde geçiş ise bu yılın sonunda gerçekleşmiş olacak.

14- Ne zaman başlayacak? 17 Eylülde ilk olarak İzmir Çeşme, İzmir Aydın Otoyolu ve İstanbul Boğaz Köprüsünde başlayacak. Türkiye genelinde geçiş ise bu yılın sonunda gerçekleşmiş olacak.

15- OGS; KGS ve HGS arasındaki avantaj ve dezavantajlar nelerdir? OGS; otoyol ve köprülerden duraklamadan, yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlar. Ancak alması zahmetli ve pahalıdır. 40 ila 60 lira bedelle alınır. Banka hesabında sürekli para bulundurmak gerekir. KGS; gişelerde durmak gerekir. OGS ve HGSye göre yüzde 20 daha pahalıdır. Ancak kartını almak 1 lira ile 5 liraya mal olur. Hesapta para bulundurmak gerekmez. Yükleme yapmak son derece kolaydır. HGS; hızlı ve yüzde 20 indirimli geçiş imkanı sağlar. OGSye göre almak daha kolay ve ucuzdur. 5 ve 15 lira olmak üzere iki türü vardır. Yükleme yapmak çok kolaydır. En büyük sıkıntısı asgari 60 liralık yüklemeler gerektirir; bakiyesi 30 liranın altına düşen kara listeye girer.
hurriyet.com.tr
 
Üst Alt