• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Öğretmen de böyle yaparsa!

Okunuyor :
Öğretmen de böyle yaparsa!

KİRMİZİELMA.05

Tecrübeli
Üye
MİLLİ Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, bazı okullarda öğrencilerin yıl sonu başarı puanlarının usulsüz olarak yükseltildiği iddiaları üzerine bir genelge yayımladı.

Buna göre yıl soru başarı puanı ile seviye belirleme sınavı arasında 20 puan fark olursa, durum incelenecek ve suçlu bulunan öğretmen ve yöneticiler hakkında soruşturma açılacak.

Bakanlık, böyle bir genelge yayımlama ihtiyacı duyduğuna göre, iddialarda doğruluk payı olmalı.

Eğitim sistemimizin, ne durumda olduğunu gösteren çarpıcı bir durum.

Öğretmenlerden tek beklenen iş çocuklarımıza dersleri öğretmeleri değildir.

Aynı zamanda onlar için iyi rol modelleri olmalarını da bekleriz. Onların iyi ahlaklarını, dürüstlüklerini kendilerine örnek almalarını isteriz.

Öğretmeni tarafından başka çocukların aleyhine kollanıp, başarı notu yükseltilen bir öğrencinin, büyüdüğü zaman benzer kayırmaları beklemesinden, başkalarına da aynı şekilde davranmasından daha normal ne olabilir ki?

Benzeri bir durum lise son sınıfa gelen öğrencilerin ikinci yarıyılda “rapor” almaya teşvik edilmeleri şeklinde de ortaya çıkıyordu. Hâlâ öyle midir bilmiyorum. Hasta olmadığı halde, bu herkes tarafından bilindiği halde rapor almalarına göz yumulan öğrencilerin, bundan ileriki yaşamları boyunca etkilenmeyeceklerini söyleyebilir miyiz?

Demek ki eğitim sistemimiz en başından itibaren en önemli meseleyi, öğretmenlerin eğitimi konusunu da göz ardı ediyor.

Bu durum genelgelerle ve ceza tehdidiyle düzeltilebilecek bir mesele de değil.

Sistemin en başından itibaren yeniden kurulması gerekiyor, ciddi bir eğitim reformu şart.

Mehmet Yakup Yılmaz
 
B

beklenen

Ziyaretci
?

bizde eksik olan konuların hatta ilerlememizin önünü kesen en büyük engellerden birinin eğitim sisteminde ki çarpıklık olduğu su götürmez bir gerçek.Üstüne bir de adam kayırma,insanımızın kendini geliştirmesi,ülkesinin düzeyini yükseltmesi için gerekli temel şart olan eğitime tamamen maddi bir boyut verilmesinin karşısındayım...
 
Üst Alt