• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Öğrencinin gözü önünde köpek öldüren öğretmen ceza almadı

Okunuyor :
Öğrencinin gözü önünde köpek öldüren öğretmen ceza almadı

kirmizielma05

Tecrübeli
Üye
Öğrencinin gözü önünde köpek öldüren öğretmen ceza almadı


Sevgili Feyza Hanım, ülkemizde hayvan katillerinin, hayvana şiddet uygulayanların sayısı hızla artıyor.

Geçtiğimiz aylarda da İzmir-Torbalı’daki Şehitler İlköğretim Okulu öğretmenlerinden biri, bir köpeği -hem de öğrencilerin gözü önünde- sopayla döve döve öldürdü. Haberi medyada gördükten hemen sonra resmi mercilere başvurduk ve söz konusu öğretmene kanun gereği sadece “uyarı” cezası verildiğini öğrenince büyük şaşkınlık yaşadık.
Bir eğitim yuvasına çocuklarını teslim eden velilerin bu durum karşısında takındıkları tavrı çok merak etmekteyiz. Öğrencilerine insan, doğa ve hayvan sevgisi aşılaması gereken eğitim kurumlarında böylesi kişilerin bulunması, ülkemizin geleceği açısından endişe vericidir.
Duyarlı hiçbir veli, içinde öldürme hissi barındıran bir öğretmene çocuğunu teslim etmek istemez sanırım.
Sevgili Feyza Hanım, yaşam hakkı tartışılmaz. ınsanoğlunun başka canlılar üzerinde hakimiyet kurması, başka canlılara eziyet etme hakkını kendinde görmesi gibi bir düşünce kabul edilemez. ınsanlara insanlığı öğretmekte zorlandığımıza göre, kanunların daha sıkı bir şekilde uygulanması için acil olarak Hayvanları Koruma Kanunu’nda olumlu yönde bir değişiklik yapılması gerekmektedir.
Hayvanları Koruma Kanunu’nun yaptırımdan uzak Kabahatler Kanunu çerçevesinde değerlendirdiği bu ve benzeri olaylar, her gün ülkemizin her yanında meydana gelmektedir. Ülke gündemi yoğun olabilir ancak unutulmamalıdır ki her birim kendi sorumluluğu altındaki sorunlara çözüm getirmek zorundadır.
Hayvanlar katlediliyor, zehirlenerek öldürülüyor, tecavüze uğruyor, şiddete maruz kalıyor, ancak kanun yapıcılar ve uygulayıcılar çoğunlukla bu tür olaylar karşısında gerekli önlemleri almakta duyarsız davranıyor. Mahkemeye yansıyan bu tür şiddet olaylarında, sadece duyarlı bazı hakimlerimiz sayesinde hayvanlar lehine az sayıda karar çıkabiliyor.
Şu bir gerçek ki, bugün hayvanlara yönelik vahşeti sıradan ve önemsenmeyecek bir olay olarak algılayan zihniyetin artması halinde, gün gelecek aynı duyarsızlık insanlara karşı işlenecek suçlarda da kendini gösterecektir.
Feyza Hanım, bu satırlarla sizi üzdüğümü biliyorum ama dertleşmek için düşüncelerimi yazıya dökme ihtiyacı duydum. İsyanımızı duyan yok. Bu nasıl bir adalet duygusu anlamıyorum. Hele bir eğitim yuvasında bile böyle korkunç olaylar yaşanabilirken...
Lütfen siz de anne-babalara seslenin, belki o zaman olayın vahametini anlarlar.
Bu tepkisizlik için benim yorumum, çoğu kişinin “alt tarafı hayvan” düşüncesine sahip olması maalesef... Ben olsam, çocuğum adına bu olay karşısında çok ciddi bir tepki gösterirdim.
Sevgiyle kalın.
Hülya Alpgiray Başkan
ASKOD Aliağa Sokak Hayvanlarını Koruyanlar Derneği
ASKOD Aliaga Sokak Hayvanlarini Koruyanlar Dernegi
T.C.İzmir Valiliği Yerel Hayvan Koruma Görevlisi

Yazıyoruz, çiziyoruz, çığlıklarımıza kimse ses vermiyor. Yetkililer çok meşguller... Hayvan hakları yasası zaten boşluğu doldurmak için alelacele hazırlanmıştı. Bu nedenle yetersizliği dikkatten kaçacak gibi değil.
Ancak insanoğlunun (özellikle son yıllarda) insan-hayvan tüm canlılara karşı korkunç bir acımasızlık içinde olduğunu görmek, bana ilkel çağları hatırlatıyor. Sanki toplum olarak ileriye değil de, hem ruhsal hem de insani yönden süratle geriye gidiyor gibiyiz!

Yabani hayvanları ihmal ediyoruz

Sevgili arkadaşlar, şehirlerdeki hayvanları koruyoruz ama yabani hayvanları ihmal ediyoruz diye düşündük. Ve Yaban Hayatı Veteriner Hekimi Nilay Tezsay’ın moderatörlüğünü üstlendiği www.yabanhayatinikoru.com sitemizi hayata geçirdik. Tezsay’a bu çalışması nedeniyle teşekkürlerimizi iletiyoruz.
Site hepimizin; bu nedenle eklenmesini istediklerinizi, eksik gördüklerinizi ve bilgilerinizi bizimle paylaşın, daha da büyütelim. Paylaşımlarınız için veteriner hekimimizin e-posta adresi: nilay@yasamhakkinasaygi.com
Katılımınızı Bekleriz...
Özgün Öztürk
www.yabanhayatinikoru.com
www.yasamhakkinasaygi.com

Şehirlerde, sokaklarda çaresiz dolaşan hayvanlarımız için bile pek fazla bir şey yapabildiğimiz söylenemese de, yaban hayvanlarına bugüne kadar hiçbir şekilde yardımcı olunmamıştı. Bu nedenle büyük bir eksiği doldurduğunuzu düşünüyorum... Teşekkürler.
Hürriyet Gazetesi
Kelebek Eki
 

kirmizielma05

Tecrübeli
Üye
Böyle öğretmen olamaz. Ayrıca insanda olamaz
insan yüreğinde hayvan ve doğa sevgisi yoksa
bu dünyaya yaşıyan ölü insandır ( canlı )
 
Üst Alt