• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

oglum simdi anlat bakalım kapitalizm nedir?

Okunuyor :

atmaca34

Kıdemli
Üye
Kapitalizm İşçi Sınıfı Hükümet
bir gün cocuk babasına kapitalizm ne diye sorar.babasıda anlatmaya baslar.
-ben kapitalim,para kazanıp getiriyorum;annen hükümet,kazandıgım paraları harcıyor;deden devlet,bizleri denetliyor;evdeki hizmetci isci;sen halk ve kardesinde gelecek.Simdi anladın mı söyle bakalım der.

cocgunu kafası karsır ve gece düsünüp sabah cvp verecegini söyler.cocuk yatmaya gider ve uyur.gece kardesinin aglaması ile uyanır.kardesine bakmaya gider.kardesi altına yaptıgı icin aglamaktadır.yatak odasına gider anne uyuyor ama baba yoktur.babasını ararken hizmetciyle yatıyor oldugunu görür.dedesine bakar.dedesi ise babası ve hizmetciyi seyrediyordur.sonra sesini cıkarmadan yatagına gider ve uyur.

sabah olunca baba cocuga sorar

-oglum simdi anlat bakalım kapitalizm nedir?

-kapital isciyi kullanıyor,hükümet uyuyor,devlet seyirci kalıp göz yumuyor,halk sesini cıkarmıyor,gelecek ise pislik icinde yatıyor

Gül@y

Kıdemli
Üye
-kapital isciyi kullanıyor,hükümet uyuyor,devlet seyirci kalıp göz yumuyor,halk sesini cıkarmıyor,gelecek ise pislik icinde yatıyor
ayy atmaca nerden buldun bunu ya çok güldüm çocukta ne yapsın en uygun cevapta bu olsa gerek :) :)

novek

Acemi
Üye
hayır devlet uyumuyor devleti yonetenler zaten zenginler oldugu için işlerine geldigi gibi yasa çıkartıyorlar.
zenginlerin çıkarlarına göre yasa çıkartılıyor.
geçenlerde bir grup işçi sırf sendikalı oldukları için işten atıldı.

atmaca34

Kıdemli
Üye
hayır devlet uyumuyor devleti yonetenler zaten zenginler oldugu için işlerine geldigi gibi yasa çıkartıyorlar.
zenginlerin çıkarlarına göre yasa çıkartılıyor.
geçenlerde bir grup işçi sırf sendikalı oldukları için işten atıldı.
Sendikalı olmak bence akıllı işi değil.

atmaca34

Kıdemli
Üye
İş vereninde elemanı işten çıkartmak gibi bir hakkı var sanıyorum.
Ben şimdi bir elemanı işten çıkarsam sendika bunu engelleyebilirmi...

Üst Alt