Öğlen tatilinde veya Haftasonu EFT Yapılır mı?

Öğle arasında EFT yapılır. Ancak bu işlem öğle saatinin bitimi sonrasında işleme alınır. Yani öğle saatleri içinde para gönderirseniz, bankanın öğleden sonra işleme başlama saatinde paranız gönderilir. Benzer şekilde gün bitimi sonrasında gönderilen para da sonraki gün hesaba aktarılır. Örneğin; Garanti Bankası EFT saatleri sabah 09.00’da başlar. Akşam 17.00’da sonlanır. Eğer işlemini bu saat aralığında yaparsanız hesaptan hesaba para aktarımı olur. Ama 17.00 sonrasında gönderirseniz ertesi gün 09.00’da paranız gönderilir.

EFT haftasonu yapılabilir. Ancak pazartesi günü işleme tabi olur. Eğer pazartesi resmi tatil ilan edilmişse Salı günü işleme konulur. Örneğin; 23 Nisan 2018’de pazartesiye denk gelmişti. Hafta sonu EFT yapan vatandaşların bu talimatları Salı sabahı bankaların çalışma saatleri başlama zamanında işleme konuldu.
 
EFT Havale ile çok karıştırılır. Hiçbir bankanın hem hafta sonları hem de resmi tatillerde bu işlemi gerçekleşmez. Hafta sonları ve resmi tatillerde verilen para gönderim talimatı iş gününe kadar bekletilmektedir. Banka mesai saatlerinin başlaması ile beraber de talimatınız anında işleme alınır.
 
Pazar günü EFT olur mu?

Hayır, pazar günü EFT işlemi yapamazsınız fakat pazar gününde EFT talimatı vererek ilk iş günü para transfer işleminizin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Yani hafta sonu cumartesi ve pazar günlerinde yapılan EFt işlemleri, pazartesi gününe ertelenmekte ve pazartesi saat 09:00'dan itibaren işleme alınacaktır.
 
Üst Alt