O bir çingene..

Sayin sevmekesas; kendimce yanlis buldugumda zaten budur sözlerinizde. Tipik kemalist agzi bunlar... Sizse islami versiyonusunuz anladigim. Bir baska baslik altinda, 'tipki sizin gibi' araplarin egemenlik mücadelesini kendince hakli nedenler sunarak araplar tukaka diyen Bursali ile aranizdaki fark ne oluyor simdi? Orda irksal farklilik mi konu oldu da karsi geldiniz irkcilik bu diye? Onun ahlaktan, erdemden anladigina ters olan durum icin karsi gelirken, sizin erdem ahlak saydiginiz seyler icin bir halki yok saymak, bunu anlamiyorumdur dogru. Bir topluma yiktiginiz olumsuz söylemlerle farkinda olmadan irkcilik yaptiginizi söylemek istiyorum.

Siz sünniler gibi, iktidara boyun egmediklerinden, sürüye uymadiklari, boyun egdiginiz iktidardan fazlasini calmadiklari icin mi ahlaksiz, hirsizlar? Alevileride hemen hemen bu sebeplerden sevmezsiniz, sünniler gibi boyun egmeyip, kör topalda olsa sürünün düzeni bozulmasin mantiginizdan...

Irkcilik ne ki? Biri kanindan dolayi nefret eder kimi inancindan, fark yok... Tanriniz size yahudileri hristiyanlari dost edinmeyin vs. derken, islam disinda tüm inanc sahiplerini sapiklayan dininizi düsününce, sizin yaptiginiz yaninda oldukca masumane kaliyor o ayri ;)

Ha, bir de icinizden bazilarini müslüman sayip, bazisini sapiklamaniz var ki, her müslüman benim gercek olan demez mi... Kutsadiginiz seylerin bahsettiginiz ahlakin erdeminde ne kadar saglikli oldugunu eleveriyor diye düsünüyorum. Kimse o islami yasayanlar.


Saygilar.
 
Arkadaş kusura bakma ama dağıtmışsın ve saçma saçma yazmışsın. Yok sunniler, yok islami versiyonlar, yok sizin tanrınız şöyle dedi böyle dedi gibi teraneler uydurmuşsun. Yazmışsın da yazmışsın. Nasıl olsa dilin kemiği yok. Uydur uydur söyle..

Bendenizin yazdıkları neden ırkçılık olsun ki? Ben insani değerlerden bahsediyorum. Irk veya kavmiyetçilik temelinden bakmıyorum konulara. İslamiyet asgari insaniyetlik özellikleri demektir. Tabii olandır. Onun insani olana ters bir söylemini bulamassınız ki. Çingene olsun başkası olsun o ilkelere uydukça daha bi insanileşir; uzaklaştıkça da aşağının aşağısına düşer(esfele safilin).Yani kimseyi sapıkladağımız falan yok bizim. Ama evrensel olana itiraz edeni de afişe ediyoruz ki bunlar insanlığa düşman bi defa. Bunun için yani.
 
Irksal farkliligi konu etmediginizi biliyorum galeyana gelmeyin. Irkciligin farkinda olmadiginizi üstüne basa basa vurgulamam bundan ve bir önceki mesajimda belirttigim, bir baska baslik altinda irksal farklilik nasil ki konu degildi ve siz altinda yatan irkciliga vurgu yapmissaniz (ki, hakliydiniz) burdaki durumda ondan farksiz degildir. O kisi de sizin gibi -temelde- ahlaki degerlerden söz etmekteydi. Demek istedigim tam olarak budur. Kimse cingene, türk, kürd vs. oldugu icin ahlakli ya da ahlaksiz degil malumunuz. Fakat cingenelere -yahut bir baska kavime- bu gibi olumsuzluklari yikmak etik olmamakla beraber -irkciliktir. Neyse ki, sapiklamamissiniz... Ilk mesajinizdan sonra bu sözünüz büyük anlam kazanmis. Ki, bizzat inanciniz, disinda kalan herkesi sapiklamakta. Bu ne kadar insani, hatta size göre 'evrensel' artik onu vicdaniniza birakmaktayim.
 
Sanıyorum çok farklı düşünmemekteyiz.

Yani ırklar veya topluluklar veyahut kavimler özelinde bakmamak gerektiği konusunda yani.

Fakat İslamiyet inancının başka inanışları sapık gördüğü fikriniz ise açıklanmaya muhtac bir öngörü. Diğer inanışlardaki şirk özelliklerinin, gayriinsani yaklaşımların doğru ve Hakk olarak görülmesini mi arzulamaktasınız?
İslamiyet Dini(Türkçesi teslimiyet Dini) özgün bir din olduğuna göre söylemlerini de bu bağlamda ele almak gerekmiyor mu? O kendi içinde mantıklıdır. Tutarlıdır. Tam ve kâmil bir dindir. Kuvveden fiile geçirilmiş ve devletler, toplumlar ve cemaatler özelinde de tarih boyunca yaşamış, vücud bulmuş bir inanıştır.

Aslında Hz. Muhammed(AS)'ın ortaya koyduğu ilkeler tüm insanlık için akla uygun asgari müştereklerdir. Yani İslam'ın ortaya koyduğu prensipler insanca, insana uygun, insan olanın sahib olması ve yaşaması gereken tabii prensiblerdir.

Bu prensibleri çiğnemek bi bakıma insaniyetliğe de aykırıdır. Nasıl ki bir sistem kendi kurallarına uymayanlara anarşist gözüyle bakmakta ise; İslam'ın ortaya koyduğu prensibler de bi anlamda böyledir. Eşyanın tabiatı icabıdır.

Bunları reddetmek, karşı çıkmak, kaldırmaya ve yasaklamaya çalışmak bi anlamda tabiiliği bozmak, evrensel olana itiraz etmek, doğal olanı bozmak a n l a m ı n a da gelir. Bu da bi bakıma akılsızlık, sapıklık gibidir.

Yani Allah u Teala'nın uluhiyetine isyan eden delidir, akılsızdır, sapıktır. Şeytanın işbirlikçisidir, şeytanın izindedir, şeytanın sünnetine uymaktadır. Halbuki Adem(AS) tevbe etmiş ve AllahCC'In rengine boyanmıştır. Torunlarının da AdemAS'ı takib etmesi yaraşır; İblis'in izinde yürümesi değil. Çünkü İblis insanın en büyük düşmanı olduğunu kendisi deklare etmektedir...

Dediğimiz budur bizim. Selamlar.

sevmekesas:eek:k:
 
İslami diye nitelediğiniz değerlerin kısmen insani (ya da doğru, ahlaki, erdemli) yanlarını konu ederek islamın insani olduğunu sanmaktaysanız yanılmaktasınızdır. İslami oldukları için değil, insani oldukları içindir bunların kabulü, ki, dininizden çok öncesi, kültürden, toplumdan, düşünceden, dürüstlükten kazanılmış şeylerdir bunlar. Ve hatta dininiz öncesi var olup, dininiz sonrası dönem içinde gelişime açık kalmış, çağa göre değişim göstermiştir... Konu ''değerler alanına'' tekabül ettiği için bu konuda kendi düşüncelerinizi evrensel sayıp aksi düşünceleri sapıkladığınızda görüşünüzün yanlış olmakla beraber, çok tehlikeli olduğunuda söylemekteyim.

Kabul edilebilir değerleri konu edindiğimiz vakit, aksine tutum sergileyenler için üstünde durmamız gereken şey EN FAZLA eğitim, şiddet, yoksulluk, yoksunluk, vs.dir. Eğer bu konu hakkında etnik kökenle ilgili bir bulgu varsa paylaşmanız lazımdır. Doğru demekteyseniz; Çingenelerin pislik bir toplum olduklarını kabul edeceğimi, sizin gibi onlardan nefret edeceğimi (!) belirtirim. Ha, yoksa sizin bu yanlışınızdan dönüp çingeneler hakkındaki olumsuz düşüncelerinizin nedenini etnik kökenden çıkarmanız gereklidir.

İnancınız dışında kalanları sapıklamanıza gelince; İnanç açısından dahi insanlığa büyük bir ihanet söz konusudur ki, kimsenin inancını Hakk görmeniz beklenemez, inancınız hatta inançlar bunlara karşı gelişmiştir zaten ama lanetlemeniz, düşmanlık etmeniz insani değildir. Şöyle ki; en büyük lanet ettiğiniz şirk meselesini konu etsek; Japon (japonların dini olduğundan, yoksa başkalarıda inanmaktaysa onlarıda dahil edebilirsiniz) şintoistlerin inançları, insanlığa aykırı tutumları, müslümanlardan fazla mıdır eksik mi? Kaldı ki, günümüzde müslümanların özellikle insani değerlere inatla karşı duruşunu göz önünde bulundurursak, şintoistlerle kıyaslamamız bile mümkün değildir.

Onu da geçin, peygamberinizden yüzyıllar önce yaşamış TANRISIZ BUDHA, felsefesinin temelini DÜRÜSTLÜK olarak belirlemiştir.

Gördüğünüz üzere, elbette Budha'nın da, ondan önceki ve sonraki tüm insanlığında üstüne inşa ettiği değerlerin ortak kazanımlardan oluşması, islami olduklarından değildir. Yoksa bu dünyada yaşayan milyarlarca islam dışındaki insanın bir kısmını en fazla insani değerlere aykırı tutumlarından sorgulamamız gerek, islami değerlere değil.

Elbette inançlar, gerçeklere, insanlığa vs. karşı direttiklerinden ötürü iddia ettiğiniz anlama tekabül edebiliir. Taraf olduğunuzdan farkına varamayabilirsiniz ama Yahudilik, Hristiyanlık, İslam başta olmak üzere en büyük örneklerdir buna... Farklı bir açıdan faşistler de. Irkından ötürü değildir! düşüncelerinden ötürüdür insanlığa karşıtları...
 
İslami oldukları için değil, insani oldukları içindir bunların kabulü
Burası muhakkak. islami ilkelerin kabulü, insanî olduğundan dolayı daha kolaydır. İslami ilkelere bu insanilik özelliğinden dolayı gönüller daha rahatça olumlanmaktadır.

Budha sözleriyle ne ifade ediyor ki? İzinden gidenler açık bir putatapıcılık üzerinde değiller mi?

Kend, düşüncemi değil tüm evrenin sahibi Allah tarafından inzal edilen ilkelerin evrensel olmasından daha tabii ne olabilir ki? Di mi efendim!!!

sevmekesas:eek:k:
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Hayatımın bir kesitinde,bir kaç gün içerisinde " Çingenelerle " ilgili iki farklı dünya dünya gözlemim oldu.

Ankara'da öğretmen okulu dönemlerimde çingenelere de misafir oldum.İlk misafir oluşum sabaha karşı 04.00 / 04.30 sularıydı ve Eskişehir'deydi.Sabaha kadar gözüme uyku girmedi,sabahı dar ettim.Sabah erkenden kalkıp kendime yiyecek bir şeyler buldum,yedim ve kimse görmeden döndüm yattım...Bunu yaparkenki düşüncem ; sabah kahvaltı koyacakları ve benim o kahvaltıyı yiyemeyeceğimdi...

İkinci kalışım ise 1 gün sonrasında Ankara'daydı.Ancak burada durum çok farklıydı,yatacağım yatağa dahi özel hiç kullanılmamış çarşafları serdiler,yemekte ise kendi yedikleri,her zaman kullandıkları tabaklar ile değil,özel günlerde...belki de hiç kullanmadıkları tabaklar ile yemek sundular.Ve özellikle o gece yemeği dışarıdan getirttiler....

Kısacası sonrasında iki farklı günü düşününce şöye düşündüm ; " Acaba çingeneleri böyle yapan bizler miydik "...Soruya galiba EVET yanıtı verdim ki bu yüzden,utandım,sıkıldım,kendi kendime kızdım...Onlar da insan ve insan gibi davranılmayı,insan gibi bizlerin de çalıştığı yerlerde çalışabilmeyi,aynı ortamlara girmeyi....Biz ne kadar hakediyorsak bu toprakları onlarda hak ediyorlar...

Sağlıcakla kalınız...
 
haklılık payınız var. Bunda biraz da çingenelerin kapalı toplumlukta ısrarcı olmaları da etkendir. Mesela okullaşmaya bilinçli muhalefetleri var. istanbul gibi bir yerde okula yollamıyorlar hocam çocuklarını. İşte Sarıgöl ortada. Valla öğretmen arkadaşlar kahrolmakta. Sonra yaşam şekillerini hiç değiştirmiyorlar. Aynı tarz-ı hayatta berdevamlar. Yani şehirli bunlar. Kentli çingeneler.

Ama mesela Sulukule'de tarikatçıların el attığı ve müslümanlığa yönelenleri bi görmelisiniz. Bi temizlik, bi ahlak, bi yumuşama var ki. Zaten bu insanlarda benim farkettiğim çok belirgin bi kalp yumuşaklığı mevcut. Muhatablarına ve komşularına karşı çok yumuşaklar. İyiler. Çabuk ağlayabilen bi yapıları var. Güleryüz yaygın bir haslet bunlarda. Acı ve sıkıntılara boşvermiş bi halleri var. Bir de tarikatlerin yaklaşımı olunca süper dindar oluverdi bi kısmısı. Ve de samimi yani.

Allahcc hidayet versin. Kimin ne olacağı belli değil. Tabi biz şu anki genel durumlarını konuşmaktayız. içki ve sarhoşluk bunlarda, edebsiz konuşmalar, argo bunlarda. Uyuşturucu yaygın, fuhuş yaygın, kirlilik yaygın yani. kavgacılık aralarında yaygın. Böyle bi yapıları var yani. Ama yavaş da olsa bi yontulma durumu var. İster istemez toplumsal ivme bunları da etkilemekte.

Selamlar..
sevmekesas:eek:k:
 
B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Sn.sevmekesas,kapalı olmaları da bizlerden kaynaklanıyor,içimize almıyoruz ki onları,onlar " LANETLENMİŞ TOPLULUK " olarak yıllarca addedildi...Bunun sonucu da kendi kabuklarına çekilmedir doğal olarak.Kendilerine " el " uzanınca hayır demeyen insanlaronlar...

Gençliğimde teyzemin bana söylediği ve gırtlak gırtlağa geldiğimiz söylemi (sadece teyzemden de değil bir çok yaşı büyük insandan aynı söylemi dutdum işittim );

Çingeneler caminin minaresinin ucunda ayağının altında tuğla varken boy abdesti alacak ve tuğla erirse " Müslüman olabilir,laneti kalkar "...ba ba ba ba ...Bağnazlığa bak !!!Kendileri hakkında böyle düşünüldüğünü bilecek kapasitede o insanlar.

İş bulamıyorlar,aş bulamıyorlar ve bir çok yasal olmayan yollardan hayatlarını sağlamak durumunda bırakılıyorlar...Onların hırsızlığından bizlerin suçu yok mu,onların fuhuşa girmelerinde bizlerde hiç mi sorumluluğumuz yok...Onlar sadece piyon...Oy deposu,hazır asker...

Sağlıcakla kalınız.
 
Üst Alt