• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

O bir çingene..

• Konbuyu başlatan Guney
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 27
  • Görüntüleme 5K

Okunuyor :
O bir çingene..

Guney

Kıdemli
Üye
Ben Bir Çingeneyim

Bizanslılar 1000 yıl önce benim insanlarıma athinganoi adını verdiler. Bu dokunulmaz demekti. O kadar çok korkmuşlardı ki atalarımızdan böylesine bir isim taktılar bize. Kulaktan kulağa yaydılar bu ismi. Bundan sonra her gittiğimiz ülkede insanlar bizi böyle çağırdı. Herkes kendi dilinde tekrar etti adımızı. Zigeuner, Cigani veya Çingene...

Bizlere dokunulmaz dediler... Korktular bizden. Farklıydık. Daha yoksulduk. Daha özgürdük. Ama insandık. Tıpkı onlar gibi. Onlar bunun farkında değildi. Bizimle çalışmak, bizimle yaşamak, bizimle konuşmak istemediler. Biz yarattığımız göz nuru zanaatlerle onlara bir yaşam bahşederken onlar şehirlerinin unutulmuş köşelerine attılar bizi. Yoksulluk bitmeyen bir lanet gibi üstümüze çüktü. Çok acılar çektik.

Atalarım, bu haksızlıklardan kurtulmak için her yolu denediler... Haykırarak baktılar insanların gözlerine; bazen yalvararak! "Biz çingene değiliz insanız." Çingenelerin konuştuğu dillerden birinde insan Rom demekti. Onlar da insanlara biz Romanız dediler yani sizden bir farkımız yok. Bizi kabul edin. Lütfen!

Bugüne kadar kimse onları dinlemedi. Çaresizliklerinin karşısında gülümsediler. Yoksulluklarıyla alay ettiler. Umutsuzluk bir karabasan gibi çöktü insanlarımızın üzerine.

Ben atalarım gibi umutsuzca yalvarmayacağım. Biliyorum ki gerçekten de biz farklıyız! Özgür, hırçın, dayanıklı, güçlü, insancıl, ve yaratıcıyız. Tarihin en barışçı insanlarıyız. Bu yüzden utanmam gerekmiyor.

Evet ben bir dokunulmazım. Acılarımızın verdiği güçle; çirkinlikler, kalleşlikler ve aşağılayan bakışlar dokunamaz artık bana. Temiz yüreğimize değil aşınmış ayakkabılarımıza bakanlar incitemez artık kalbimi. Madem ki binlerce yıldır ölüm tadında yaşadık hayatı; bundan sonra hiçbir güç dokunamaz tertemiz insanlığımızla beslenmiş kutsal özgürlüğümüze. Ben bir dokunulmazım.

Olduğum şeyle gurur duyuyorum. Herkes bilsin! Ben Bir Çingeneyim

kaynak

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Alkışlarımı kabul et lütfen...İnsanlığı hatırlatmandan dolayı...

Sağlıcakla kalınız...

gordionum

Tecrübeli
Üye
bu coğrafyada gerçek vatanseverlerdir. eski Türk filmlerinde bile kapkaç, hırsızlık, çocuk kaçırma olaylarının daimi failleri olarak yargısız infaza uğrarlardı. tüm kötülüklerin anası olarak gösterilmelerine rağmen asla bu ülkeye sırt çevirmediler. ezgin yaşamı, eğlenceye çeviren ve zerre kadar ihanet taşımayan insanlardır çingeneler...

Guney

Kıdemli
Üye
Merhaba,

Alkışlarımı kabul et lütfen...İnsanlığı hatırlatmandan dolayı...

Sağlıcakla kalınız...
Ben çok teşekkür ederim..

Amacım sadece hatırlatmaktı evet..

Sömürülen itilen ve ötekileştirilen bu muhteşem insanların aslında sadece BİZ olduğunu hatırlatmak..

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
Çingeneler. Renkli bir topluluk. Ama yaşamlarının özenilecek bir tarafı yoktur. Özenilecek, insanî yaşam tarzı ancak İslamîlikle vasfedilebilir. Yani islamî ölçütler asgari insanî ölçütlerdir de aynı zamanda. Çingene toplumu vur patlasın çal oynasın, harala gürele yaşayan bir topluluktur. İçki içmek onlarda, kavgacılık onlarda, fuhuş onlarda, pislik onlarda, kirlilik pasaklılık onlarda, yankesicilik onlarda, uyuşturuculuk onlarda. Onların nasıl bir özenilecek yanı var ki? Faziletli hangi yönleri var ki? İnsana güzel ahlak yaraşır, temizlik yaraşır, yaratanını tanımak ve O'na şükran yakışır, doğruluk ve dürüstlük yaraşır, haya yaraşır, İslâmî namusluluk yaraşır, geçimlilik yaraşır, ayık kafa yaraşır. Eğer bir toplulukta bu güzel hasletler yok ise ''Efendim ben özgürüm; romanım; dokunulmazım, hayatın kendisiyim..'' gibi beylik sözler bir şey ifade etmez!! Çingeneler kendilerini halleriyle, hareketleriyle, yaşam tarzları ile toplumdan soyutlamışlarsa biraz da kendileri suçludur. Tabii ki de bu topluluğun tekrar topluma dahil edilmesi, standartlara girmesi sağlanmalıdır fakat direnen kendileridir. Direnmek güzeldir ama bozuk olanda, yanlış olanda, olumsuz olanda direnmek güzel değildir? Direnmek Hakk için olursa güzeldir. Yoksa batıl yolda olduktan sonra çingene olsan ne yazar, kürt olsan ne, türk olsan ne!!!!

Selamlar sunuyorum Sevgili Forumdaşlarım.
sevmekesas:eek:k:

orkuorkun

Kıdemli
Üye
hiçbir kitaba bakmadan gördüklerimi bildiklerimi yazacağım.

çingenelerin büyük bölümü gelenegini sürdürmekle birlikte o ülkenin dindarlığını alırlar çünkü dinin kendilerini ezeceğinin farkındadırlar. ispanyol cingeneleri ispanyol kökeninden daha dindardır. hatta flamenko dansı boğa güreşleri çingene kökenlidir dinsel sertlikten kaynaklanır. ispanyollarda kendi içlerinde ayrılma vardır sırf bu yüzden.
Eğer dikkat ederseniz Ramazan,bayram,şaban, gibi dinii isimler alırlar
-ispnya katoliklerinde de bu hristiyan kültürüne göre dinii isimler alırlar ramon,
Dinsiz çingene dünyada zor bulursunuz. Osmanlı nın avrupaya gimesi ile İslam kültürü almışlardır.Ve bulgaristandaki türklerden daha koyu islam kültürünü taşırlar.
şimdi ise ab girince bir kısmı protestan olmaya başladı bile. Bütün olay yüzyıllarca milliyetleri yuzunden din baskısından kurtulmak. Hayatta kalmaya çalışmak içgüdüsüdür. Yugoslav italyan rus çingeneleri çeşitleri çoktur.
Sanatın bir numaralı isimlerinden biri Şaban bayramoviç avrupanın gelmiş geçmiş bu yüzyılın en büyük sanatçısıdır.
Caz müzik ve birçok sanat dalı kökenini çingnelikte bulabilirsiniz. bizdeki hacivat kragöz gölge oyunu osmanlı malı değildir Hint kökenlidir. ama ondan önce shaman öz tür kültüründe de vardır. cingenelerle gelmiştir . Çengi erkeğin dansözü, kadın dansözlük bu kültürden geçmiştir.
erkeğin dansözü hint ve çin literatüründe kadın günah oldugu için kadınları kadın kılığında erkekler temsil ederdi. Bu hala daha çin kültüründe devam etmektedir.
Çingenelerin ana vatanı çin-ginesi dir. Göç ede ede böyle bir vatanalrı kalmamıştır.Hint filmlerini ferdi tayfurun tüm müziklerini severler.ince içli seslere bayılırlar. kültürleri acı ağlamak gülmek oynamak fakirlik zenginlik arasında geçer.

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Çingeneler. Renkli bir topluluk. Ama yaşamlarının özenilecek bir tarafı yoktur. Özenilecek, insanî yaşam tarzı ancak İslamîlikle vasfedilebilir. Yani islamî ölçütler asgari insanî ölçütlerdir de aynı zamanda. Çingene toplumu vur patlasın çal oynasın, harala gürele yaşayan bir topluluktur. İçki içmek onlarda, kavgacılık onlarda, fuhuş onlarda, pislik onlarda, kirlilik pasaklılık onlarda, yankesicilik onlarda, uyuşturuculuk onlarda. Onların nasıl bir özenilecek yanı var ki? Faziletli hangi yönleri var ki? İnsana güzel ahlak yaraşır, temizlik yaraşır, yaratanını tanımak ve O'na şükran yakışır, doğruluk ve dürüstlük yaraşır, haya yaraşır, İslâmî namusluluk yaraşır, geçimlilik yaraşır, ayık kafa yaraşır. Eğer bir toplulukta bu güzel hasletler yok ise ''Efendim ben özgürüm; romanım; dokunulmazım, hayatın kendisiyim..'' gibi beylik sözler bir şey ifade etmez!! Çingeneler kendilerini halleriyle, hareketleriyle, yaşam tarzları ile toplumdan soyutlamışlarsa biraz da kendileri suçludur. Tabii ki de bu topluluğun tekrar topluma dahil edilmesi, standartlara girmesi sağlanmalıdır fakat direnen kendileridir. Direnmek güzeldir ama bozuk olanda, yanlış olanda, olumsuz olanda direnmek güzel değildir? Direnmek Hakk için olursa güzeldir. Yoksa batıl yolda olduktan sonra çingene olsan ne yazar, kürt olsan ne, türk olsan ne!!!!

Bir başka başlık altında ırkçılıktan şikayet ederek şimdi ''bütün pislik çingenelerde'' demek ne kadar etik? İnsanlar ırkçı olduklarının dahi farkında değil! Sizin gibi otoritelere, yarattığınız yüce (!) ahlaki değerlere, boyun eğdiğiniz toplumsal hiyerarşiyi reddettiklerinden hepsi sizde çok iyi biliyorsunuz...

Bugün özenilecek islami yaşam tarzına bakalım... Ben mi göremiyorum etrafta yoksa gerçekten böyle birşey yok mu? Nerede müslüman var oralara bakalım. Ne kadar özenilecek yerleri var göreceğiz ;)

sevmekesas

Tecrübeli
Üye
Alıntı:
sevmekesas´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster

sevmekesas
Bir başka başlık altında ırkçılıktan şikayet ederek şimdi ''bütün pislik çingenelerde'' demek ne kadar etik? İnsanlar ırkçı olduklarının dahi farkında değil! Sizin gibi otoritelere, yarattığınız yüce (!) ahlaki değerlere, boyun eğdiğiniz toplumsal hiyerarşiyi reddettiklerinden hepsi sizde çok iyi biliyorsunuz...

Bugün özenilecek islami yaşam tarzına bakalım... Ben mi göremiyorum etrafta yoksa gerçekten böyle birşey yok mu? Nerede müslüman var oralara bakalım. Ne kadar özenilecek yerleri var göreceğiz ;)
Bakınız anlamadan, düşünmeden çalakalem yazmaktasınız. Irkçılık değil ki bendeki. Bir değerliği, bir erdemliliği savunmak; güzellikleri desteklemektir. Pislikte, gayrimeşrulukta, necasette, ahlaksızlıkta direnmenin neresi güzel demişim. Bu anlamda toplumun diğer kesimleri de aynı değerlendirmeye muhatabdır. Farketmez yani. Önemli olan keyfiyyettir bize göre kemmiyyet değil. Fakat şu konumuzda/ özelinde çingene topluluğuna övgüler dizilmeye çalışıldığı için yazımız da çingeneler özelinde yazılmıştır. Yoksa önemli molan zihniyet ve niteliklerdir, ırk vs gibi kemmî özellikler değil yani.

İslamî yaşam tarzına bakabilirsiniz tabii ki de. Eğer İslami ise bu tarza saygı duymaktan başka yapacak bir şeyiniz yoktur. Zaten farklı ise İslamî değildir zaten. Bunu da İslamî örneklik diye alamassınız..

Anlatabildim mi, selamlar..

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Sömürülen itilen ve ötekileştirilen bu muhteşem insanların aslında sadece BİZ olduğunu hatırlatmak..

Üst Alt