Nükleer Santrallerde Buharsız Enerji Dönüştürme

merhaba!

‘Daha ekonomik enerji üretimi’, nükleer enerjinin en fazla araştırılan konularından birisi olmuştur. Missouri Üniversitesi’nden (MÜ) bir grup araştırmacı, bugünlerde nükleer enerjide ucuz ve daha emniyetli enerji üretimini netice verecek farklı bir uygulamanın heyecanı içinde… Bilindiği gibi, mevcut nükleer enerji tesislerinde nükleer reaksiyonlardan açığa çıkan ısı enerjisi, suyu buharlaştırmakta kullanılıyor. Buhar, dönmeyi sağlayacak şekilde türbinlere basınçlı olarak püskürtülüyor. Dönme hareketi ise, elektrik üretmekte kullanılıyor. Araştırmacıların lideri Mark Parleas, mevcut teknolojinin verimindeki düşüklüğe dikkat çekiyor. Zîrâ nükleer reaksiyonun ortalama ısı enerjisi elde etme (termalizasyon) fazı ile enerjinin elektriğe dönüştürülmesi esnasında kayıplar kaçınılmazdır.

MÜ araştırmacıları, Radyoizotop Enerji Dönüştürme Sistemi (REDS) adını verdikleri bir süreç geliştirdiler: İlk adımda, radyoizotoplardan elde edilen iyon enerjisi, ‘floresker’ (fluorescer) denen foton üretecine taşınır ve fotonlar üretilir. İkinci adımda, fotonlar, fotovoltaik (ışıktan elektrik üreten) hücrelere taşınır. Bu hücreler, foton enerjisini, elektrik enerjisine yüksek verimde çevirir. Bu çalışmaya benzer çalışmalar, 1980′li yıllardan beri yapılmaktaydı. Bu çalışmalar, ucuz enerji elde etmenin yanında, maliyet avantajları ve üretim miktarında artış da vaat ediyordu. REDS, sözkonusu çalışmalarda önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Zîrâ sistem; mekanik olarak çok daha basit, kompakt, verimli, düşük maliyetli ve uygulanabilir. Nükleer enerjide önümüzdeki yıllarda bu farklı teknolojiyi kullanan tesislerin yaygınlaşmasını bekleyebiliriz.
Sağlık-Bilim-Teknoloji / Prof.Dr. İ. Hakkı İHSANOĞLU | Aile | Eğitim-Sağlık-Yaşam-Ailem-Evlilik | Sezgiler.Com Ailem Sitesi

Üst Alt