• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Nuh as'in Dua'sinin dusundurdukleri.

• Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Nuh as'in Dua'sinin dusundurdukleri.

mopsy

Emektar
Üye
Selam!

Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
71.28."Rabbim!
Beni, anne-babamı,
inanmış olarak evime gireni,
tüm inanmış erkekleri ve inanmış kadınları affet!
Zalimlerin de sadece helâk ve perişanlığını artır!"
SADAKALLAH!

Duayi irdelemeden bazi on bilgileri hatirliyalim.

a-) Nuh as. 950 yil insanlari Islama(slm) cagirdi.

29.14.Yemin olsun, biz Nûh'u toplumuna gönderdik de o onların arasında bin yıldan elli yıl eksik kaldı. Sonunda onları tufan yakaladı. Çünkü zalimlerdi onlar.
71.5. Nûh şöyle yakardı: "Ey Rabbim! Ben toplumuma gece ve gündüz çağrıda bulundum."
71.6. "Fakat çağrım, onların kaçışlarını artırmaktan başka bir işe yaramadı."

Gemi Halki Kurtuldu
11.44.Ve denildi: "Ey yer! Suyunu yut ve ey gök, sen de tut." Ve su çekidi. İş bitirilmişti. Gemi, Cûdi üzerine oturdu ve haykırıldı: "O zalimler topluluğu geri gelmez olsun!"
inanmış olarak evime gireni,
tüm inanmış erkekleri ve inanmış kadınları affet!
Ve gemide Nuh as'in Karisi Yok!
66.10.Allah, küfre sapanlarla ilgili olarak Nûh'un karısı ile Lût'un karısını örnek verdi. Bu ikisi, kullarımızdan iki barışçı kulun nikâhı altında idiler, onlara hıyanet ettiler de eşleri, Allah'tan onlara gelecek olanı hiçbir şeyle geri çeviremediler. Şöyle dendi onlara: "Girin ateşe diğer gireceklerle birlikte!"

51.46.Daha önce de Nûh kavmini batırmıştık. Çünkü onlar da doğruluktan ayrılmış bir topluluktu.
... Nûh kavmini batırmıştık.....
...Nûh'un karısı ile Lût'un karısını... Girin ateşe diğer gireceklerle birlikte!....
....inanmış olarak evime gireni,affet!...
Nuh as'in dikkatle olcerek yaptigi duaya donelim.

1- Beni, anne-babamı: Yani anne ve babasi IMAN EDENLERDEN!
(Ibrahim as ve Muhammed as'a bakilinca Nuh as. ebeveynleri tarafindan oldukca sansli.)
2-inanmış olarak evime gireni: Ev halkindan inanmayanlar var
11.40.Nihayet emrimiz gelip de tandır kaynayınca şöyle seslendik: "Yükle içine her birinden ikişer çift ve aleyhinde hüküm verilen hariç olmak üzere aileni, bir de iman etmiş olanları." Ama Nûh'la birlikte çok az bir kısmı iman etmişti.
...aleyhinde hüküm verilen hariç olmak üzere aileni...
3-tüm inanmış erkekleri ve inanmış kadınları affet!:Ev halki disindaki kavim erkek ve kadinlari ki cok azlardi.
...iman etmiş olanları." Ama Nûh'la birlikte çok az bir kısmı iman etmişti...
4-Zalimlerin de sadece helâk ve perişanlığını artır!:Islamin kurali olarak;mumin tanidigi musrik'in kurtulusunu dileyemez..

Nuh as'in duasinin bize anlattigi gercekler....
Babaniz Peygamber olsa
Kocaniz Peygamber olsa
Nafile....

Islama gore kurtulus yalniz kendi ellerinizle onden gonderdiklerinize goredir.

3.182.Bu, kendi, ellerinizin üretip önden gönderdiği yüzündendir. Allah, kullara asla zulmedici değildir.
Sadakallah!

Yani:
Kendi amelleriniz KADERINIZ OLACAKTIR.

Üst Alt