Nüfus Cüzdanımı Kaybettim? Ne Yapmalıyım?

Nüfus Cüzdanımı Kaybettim? Ne Yapmalıyım?, Nüfus Cüzdanını kaybettim. Yenisini nasıl çıkabilirim?, nüfus cüzdanımı kaybettim 2016

Kimliğinizi kaybettiğiniz yada çaldırdığınız zaman ilk olarak il ve ilçelerde bulunan bağlı bulunduğumuz en yakın karakola yada nüfus müdürlüklerine “Nüfus Cüzdanımı Kaybettim.” diyerek başvurmak . Yenisini çıkartmak için bağlı olunan muhtarlıktan alınan nüfus cüzdanı talep formu ve 2 adet vesikalık fotoğraf . Bu form nüfus cüzdanı kayıp başvurusunda bulunan kişi tarafından doldurulur ve muhtar tarafından onaylanır.

Nüfus cüzdanının yeniden çıkarılma işlemleri nüfus müdürlüklerinde yapılmaktadır. Nüfus cüzdanının kayıp edilmesi durumunda işlemlerini gerçekleştirirken pasaport, ehliyet, aile cüzdanı, Avukat Kimlik Kartı, Basın Kartı gibi kimliği kanıtlayan belgelerin ibraz edilmesi istenebilir. Bu belgeler kimlik tespitinin doğru ve kolay yapılması açısından önem arz etmektedir.

Nüfus Cüzdanını kaybedenlere 50 TL idari para cezası uygulanır. Nüfus Cüzdanının gasp, hırsızlık, terör, yangın ve doğal afet sebebiyle kaybolması ve bu durumun belgelendirilmesi halinde idari para cezası uygulanmaz.

• Etiketler
    nüfus cüzdanımı kaybettim
  • Üst Alt