• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Nöroloji Nedir?

Okunuyor :
Nöroloji Nedir?

İnci

Kıdemli
Üye
Nöroloji Nedir?

Sinir sistemininanatomi,fizyoloji ve hastalıkları ile ilgilenentıp dalı. Nörologlar,beyin,omurilik ve çevre sinirlerin rahatsızlıklarının tedâvisi ile ilgilenirler. Sinir sistemi vücudun idaresinde rol alan, yapısı ve işleyişiyle çok karışık olan bir sistemdir. Bu sistemin incelenmesi, fonksiyonlarının aydınlatılması daha çok son yüzyılda olmuştur. Elektroensefalografi metodunun, bilgisayarlı beyin tomografisinin ve manyetik rezonans cihazının tıp alanında kullanılmaya başlanması bu ilmin erken teşhis ve yerinde tedâvi imkânlarını arttırmıştır. Beyni, omuriliği ve etraf sinirlerini ilgilendiren hastalıklar, (tümör, iltihap, kazalar vb.), umûmiyetle aynı şeylerdir. Ancak bu yapıların görevine göre vücuttaki aksaklığın şekli ve genişliği değişir. Etraftaki sinirlerin rahatsızlıklarında görülen, o sinirin gittiği bölgede kuvvet ve his azalmasıdır. Yine sinirsel etkiyle bu bölgelerde terleme ve kanlanma da bozulur.

Bunun sebebi bitkisel sinir sistemi liflerinin de etraf sinirleri içinde taşınmış olmalarıdır. Omurilik, organlardan beyne hissi, beyinden etrafa motor (hareketle ilgili) uyarılar ulaştıran bir ana yoldur. Buranın rahatsızlığında kuvvet kaybı, his kaybı ve bitkisel fonksiyonların yapılamaması ortaya çıkar. Ayrıca omuriliği zedelenen kişi, idrar ve dışkı kontrolünü de kaybeder. Beynin hastalıkları genel veya lokal olabilir. Bir tümör veya travma (zedeleme, yaralama) lokal etkiyle çeşitli belirtiler ortaya çıkarırken, beyin iltihabı (ensefalit) veya zehirlenme bütün vücudu etkileyen belirtilere sebep olacaktır. Yakın zamana kadar sinir sistemiyle ilgili bir rahatsızlıkta nörologun yapacağı pek bir şey yoktu. Hâlen de ilerlemiş bir beyin tümörünün tedâvi açısından pek de yüzgüldürücü olduğu söylenememektedir. Belirtilerin iyi değerlendirilmesi ve teşhis metodlarının yerinde kullanılması erken teşhisi sağlar. Nöroşirürji (beyin ve sinir cerrahisi) alanındaki ilerlemeler, tedâvisi imkânsız olarak ele alınan birçok nörolojik hastalığı tedâvi edilebilenler arasına sokmuştur.

Nörolojinin ilgilendiği hastalıklara misal olarak; multipl skleroz, sinir felçleri, konuşma bozuklukları, parkinson hastalığı gibi hastalıklar sayılabilir. Baş Ağrısı Toplumda en sık rastlanan şikayetlerin başında gelen baş ağrılarının önemli bir kısmını kendi başına bir hastalık grubunu olarak tanımlanan (migren, gerilim tipi baş ağrısı gibi) birincil baş ağrıları oluşturur. Geriye kalan düşük oran merkezi sinir sistemi veya diğer sistemleri ilgilendiren bir hastalığın başlangıcı veya seyri sırasında ortaya çıkan baş ağrılarıdır. Bu grup ikincil baş ağrıları olarak adlandırır. Baş ağrısı olan hastanın değerlendirilmesinde ilk aşama dikkatli bir nörolojik muayene ve ağrının nitelikleri ( başlangıç yaşı, sıklığı, yeri gibi ) ile ilgili hastadan doğru ve yeterli temel bilgilerin alınmasıdır. Migren Nedir? Migren iyi huylu tekrarlayıcı ataklarla seyreden bir hastalıktır. Başlıca semptomu genellikle 4-72 saat süren baş ağrısıdır; Baş ağrısına kişinin atak sırasında normal işlevlerini zorlaştıran bulantı, kusma, ışık, ses ve kokudan rahatsız olma gibi semptomlar eşlik eder. Ataklar arasında hasta bütünüyle semptomsuzdur, yani günlük baş ağrıları migren değildir.
canim.net
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Nöroloji nedir? Nöroloji;beyin ve sinir hastalığı demektir.Beyin ve vücuttaki tüm sinirlerin hastalıklarıyla ve bu sistemlerin hastalığı sonucu bozulan vücudun diğer organlarının hastalıkları ile uğraşır.Bu hastalıların başlıcalarını aşağıda özetlemek istiyorum.

1) Baş ağrıları :Başağrılarının en sık sebebi olan migren ve gerilim tip (depresyon ve sıkıntı sonucu olan) başağrıları..vs.

2) Baş dönmeleri

3) Felçler : Felçlerin günümüzde en sık nedeni pıhtı (emboli) atması ve hipertansiyondur.Aynı zamanda;nöroloji pıhtıya neden olan etkenlerle ve bu etkenlerle mücadeleyle uğraşır.

4) Sara yani epilepsi hastalığı

5) Parkinson hastalığı,MS (multipl skleroz) denen hastalık ve nöropati denen periferik yani vücudu yöneten sinirlerin hastalıkları ,kas hastalıkları

6) Beynin ve sinirlerin enfeksiyon hastalıkları: Örneğin; menenjit, ensefalit, miyelit... vs.

7) Doğumda veya doğum sonrasında oluşan beyin ve sinir hastalıkların tedavileri ve beyin tümörleri ve tedavisi

8) Bel ve boyun ağrıları

9) Kaza sonucu oluşan kafa travması,omirlik travması..vs.

Bu hastalık sayısının sayfalarca arttırabiliriz.Tabi ki bu hastalıkların bazılarına başka branşlarda bakabilir,örneğin bel ağrısına ortopedi veya beyin cerrahisi de bakabilir.Hastaların bilinçli olup gerekirse bir aile hekiminden görüş alıp,bu doğrultuda hastalığına uygun doktor seçmesi gerekir.Uygun seçim,doğru teşhis ve tedavi yaşam kalitesini arttırdığı gibi,lüzumsuz masraflardan hastalarımızı korur.
 

beyreli37

Acemi
Üye
iyi günler.ben foruma yeni üye oldum.3 yıldır epilepsi hastasıyım.bayılma sıklığı hala azalmadı.bazen ayda 8-10 defanın üzerine bile çıktığı oluyor.kullandığım ilaçlar ise sabah convulex 500 1,5 adet ve topamax 25 1 adet..akşamda bunun gibi alıyorum ilaçları.lütfen ilgilenenirseniz çok teşekkür ederim.......
 

irecepp

Acemi
Üye
bio enerji ile tedavi edildiğini duydum denizlide bio enerji ile bu tü hastalıkları tedavi ettiğini söyleyen bir adam var siz de duydunuzmu ilgilendinizmi bilmiyorum bir araştırın isterseniz
 
Üst Alt