Normal Doğum Nedir?

Normal Doğum Nedir?​

Normal doğum doğumun doğal şeklidir. Term (miad) doğum 36-41 hafta arsında yapılan doğumlardır. Preterm (erken) doğum 20-36 hafta arsındaki gebelerin doğumlarına denir. Gebenin başka sıkıntısı (amnion mayisinin azalması,preeklampsi gibi) yoksa doğum miada ne kadar yakınsa çocuğun küvöze girme ihtimali o kadar az olur. Kadın-doğum uzmanının en önemli görevlerinden biri çocuğun küvöze girmesini engellemek için erken doğumu önlemeye çalışmasıdır.

Normal Doğum Belirteçleri Şunlardır:​

Adet sancısına benzeyen düzenli arlıklarla gelen kasılmaların oluşması. Bu kasılmalar başlayınca eğer bebek hareketleri normalse bu ağrıların sıklaşmasını beklemek ve 10 dakikada 2 adet ağrıyla doktorunuza başvurmanız uygundur.
Çocuğun suyunun gelmesi durumunda ağrınız olmasa bile acilen doktorunuzu aramanız gerekmektedir. Amnion suyu çoğunlukla birden sanki çişini istemeden yapıyormuş gibi gelir ama bazen azar azar da gelmektedir böyle şüpheniz olursa doktorunuza başvurmalısınız Su genelde berrak beyaz renklidir ama bazen yeşil renklide olabilir.
Kanamanız olursa mutlaka doktorunuzu aramalısınız. Bu bazen rahim ağzının açıldığını gösterir ama bazen de plasenta previa (plasentanın önde olması), plasenta dekolmanı (plasentanın erken ayrılması) gibi acil durumlarda da olabilir.Bu nedenle acilen doktorunuzu armalısınız.
Çocuğun hareketlerinde azalma olursa doğum yapacağınız hastaneye gitmelisiniz.
Normal doğum bebek ve anne açısından en iyi doğum şeklidir .Gittiğiniz doktorun normal doğum açısından sizi yönlendirmesi ve teşvik etmesi gereklidir.Genel olarak hastalar doğumdan ağrı duyacaklarını düşündükleri için korkmaktadırlar. Ancak artık epidural ile ağrısız doğum gibi çeşitli ağrıyı azaltan yöntemler var. Bunu tercih etmeyen hastalar içinde doğum sırasında çeşitli ağrı kesici yöntemler uygulanmaktadır.
Kaynak : linakadinsagligi.com
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt