Nişanyan yine çizmeyi aşan sözler sarfetti

CNN Türk'te yayınlanan Aykırı Sorular'da Enver Aysever'in sorularını yanıtlayan Sevan Nişanyan, İslam Peygamberi Hazreti Muhammed'e yönelik ağır sözlerini savundu.

İslamiyeti diğer tek tanrılı dinler gibi gerçeğe dayanmayan bir din olarak gören Nişanyan, İslamiyeti çağı geçmiş, gerçeğe tekabül etmeyen hurafeler üzerine kurulu bir inanç sistemi şeklinde tanımladı.

Hz. Muhammed ve inanç kavramı üzerine aykırı fikirlerini canlı yayında tekrar eden Nişanyan "Ben bu kişinin Tanrı'yla gerçekten temas kurduğuna, mesaj aldığına inanmıyorum. Hatta bu iddiayı saçma ve anlamsız buluyorum. Peygamberliğin tarihin çok ilkel bir döneminde ortaya çıkmış bir meslek olduğunu düşünüyorum." dedi.

Nişanyan, Aysever'in "Peygamber ve İslam üzerine sözleriniz kıyameti koparttı. Bu sözleri ilginç olmak için mi ettiniz yoksa İslamiyet'ten nefret ettiğiniz için mi ettiniz?" sorusuna ise şu cevabı verdi:

"Her ikisi de değil. Öncelikle İslamiyetten nefret etmem sözkonunusu değil. Hayır öyle bir şey katiyen yok. Bu ve buna benzer sözleri kırk yıldır çeşitli ortamlarda sık sık söylemişimdir, yazılarımda yazmışımdır. Yani bu kez de farklı bir şey söylemedim. Oradaki film 3 bin dolarlık bir bütçeyle yapılmış gülünç saçma üzerinde durmaya değilmez, ilkel bir film. İsa'nın hayatı hakkında bundan çok daha hakaretamiz filmler bilirim. Çok daha sert ve alaya alan filmler

Sevan Nişanyan: İslamiyet hurafedir - Televizyon Haberleri
 
Üst Alt