• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Nişanın bozulması nedeniyle maddi,manevi tazminat davası dilekçesi örneği

Okunuyor :
Nişanın bozulması nedeniyle maddi,manevi tazminat davası dilekçesi örneği

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
haksız fiil nedeniyle manevi tazminat davası dilekçe örneği , tazminat dilekçesi örneği , maddi tazminat dilekçe örneği , boşanma maddi manevi tazminat davası dilekçe örneği , manevi tazminat davası şartları

Nişanın bozulması nedeniyle maddi,manevi tazminat davası dilekçesi örneği

....... MAHKEMESİNEDAVACI :

VEKİLİ :

DAVALI :

KONU : … TL. Maddi Tazminat İstemi.

AÇIKLAMALAR :

1-) Müvekkilim ile davalı …/…/… tarihinde nişanlanmıştır. Müvekkilimin amacı evlenmek ve mutlu bir yuva kurmaktı.

2-) Müvekkilim nişanlandığı sırada … TL. maaş ile … firmasında çalışmaktaydı. Müvekkilimin ayrıca … Bankası’nda … TL. parası vardı. Müvekkilim davalını isteği üzerine işten ayrılmış ve yine davalının isteği üzerine bir daire kiralamış ve ev eşyalarını satın almıştır. Müvekkilim bunlar için … TL. harcamıştır.

3-) Müvekkilim davalının hareketlerinde şüphelenmiş ve başka bir kadınla aldatıldığını öğrenmiş. Müvekkilim bu durumu olgunlukla karşılamış fakat davalı hiçbir açıklama yapmadan nişanı bozmuştur. Bu nedenle dava açılma zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER : 4721 S. K. m. 120 ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Kira sözleşmesi, kira makbuzları, faturalar, bilirkişi incelemesi, tanık beyanları ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, … TL. tazminatın ödenmesine, yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesine, karar verilmesini Yüce Mahkemenizden saygıyla talep ederim. …/…/…

Davacı Vekili
Av.​
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Nişanın bozulması nedeniyle manevi tazminat davası dilekçesi


....... MAHKEMESİNE
DAVACI :

VEKİLİ :

DAVALI :

KONU : … TL. Manevi Tazminat İstemi.

AÇIKLAMALAR :

1-) Müvekkilim … ile davalı … bundan … yıl önce …/…/… tarihinde nişanlanmışlardır. Nişanlılık dönemlerindeki ilişkileri gayet iyi olmasına karşılık davalı … ortada hiçbir neden yokken ve hiçbir gerekçe göstermeksizin yaklaşık … ay önce nişanı bozduğunu müvekkilim …’e bildirmiş bulunmaktadır.

2-) Nişanın aileler arasında da resmen bozulmasından sonra, davalı gerek nişan töreni yapılırken gerekse nişanlılık döneminde müvekkilim tarafından kendisine nişan hediyesi olarak verilen hediyeleri iade etmiştir. Ancak, söz konusu nişanın bozulmasından dolayı, müvekkilim, büyük bir psikolojik bunalıma girmiş, arkadaşları ve komşuları arasında küçük düşmüş, toplum içine çıkamaz hale gelmiştir.

3-) Diğer taraftan davalı, müvekkilimle nişanı bozduktan kısa bir süre sonra bir başkası ile nişanlanmış ve bu durum müvekkilimi psikolojik yönden daha da etkilemiştir. Bu nedenle müvekkilim işlerine de devam edemez hale gelmiş, toplum içinde rencide olmuştur. Ortada hiçbir neden yokken ve tamamen davalının kusur nedeniyle bozulan nişan nedeniyle uğramış olduğu psikolojik bunalımları ve toplumda hissettiği baskıları hafifletebilmek amacıyla manevi tazminat davasının açılması zorunlu hale gelmiştir.

HUKUKİ NEDENLER : 4721 S. K. m. 121 ve ilgili mevzuat.

HUKUKİ DELİLLER : Tanık beyanları, tarafların sosyal ve ekonomik durumlarının araştırılması, müvekkilime ait doktor raporları, tanık beyanları ve diğer deliller.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıkladığımız nedenlerle, davalının ortada hiçbir neden yokken nişanı bozmasından dolayı müvekkilimin uğramış olduğu manevi zararların karşılığı olarak … TL. manevi tazminatın dava tarihinden işleyecek kanuni faizi ile birlikte davalıdan tahsiline, yargılama giderlerinin davalıya yükletilmesine, karar verilmesini Yüce Mahkemenizden saygıyla talep ederim. …/…/…


Davacı Vekili
Av.​
 
Üst Alt