Nihat Hatipoğlu - Cehennemin yaratılış sebebi

selam ederim;

10 milyon ile on trilyon arasında ne fark var konu insan canı olduğunda? kimse kimseden önde görmesin kendisini geride sanılanlar öyle çalım atarlarki insana neye uğradığını şaşırır insan. yol el ele alınır. şunu sormak istiyorum madem cehennem bu katiller için yaratılmış, biz neden acı çekiyoruz bu haberleri duyuncada içimiz parçalanıyor? çünkü suçlu hepimiziz! eğitimsizlik! ve adaletsizlik! adaleti kanunlar kitaplardan önce vicdanlar sağlar toplumlarda, eğerki toplum vicdanına yüz çevirirse (ruhuna) işte o vakit oda insana yüz çevirir! buna benzer birçok olay yaşanır yarın sana öbürgün bana. işte dokunmaya başladı sana bana, duyunca haberleri insan şüphe ediyor insanmıyız yoksa vahşi yaratıklarmıyız?

mevzu din değil eğitim! çocukların eline bıcak verip kurban kestirenler bunu din adına sevap diye yapmıyorlarmı? peki doğru iş nerede? doğruyu icra edecek öğretecek insan nerede? onlar çok ileride orda burda yatlarda tatil yapıyorlar. fakat bilmiyorlar bugün olmazsa yarın o yanlış ile mücadele etmeyen kendini akıllı mantıklı zanneden aydınlar o yanlış döner dolaşır bulur onuda hiç ummadığı anda yanıbaşında.

Allahdan kork demek ile olacak iş değildir bu eğitim ve el ele doğrulma olmadığı vakit alır başını gider bu cehalet. adamın inancı yoksa ne olacak? insan tanımadığı bilmediği şeyden nasıl olurda korkar? o adama 100 yıl hapis versen ölen çocuk geri gelirmi? benim çocuğum senin çocuğun fark etmez, bugün sana yarın bana! cehaletten dualar korumaz insanı ulu Allah akıl mantık düşünce ve idrak vermiştir. kullanmayana yoktur faydası. bu meselelerden alimler öğretmenler devlet sorumludur. ne verdiniz gençlere? de büyüdükleri vakit ne bekliyorsunuz? sadece para ve ekonomik özgürlük hayalinde koşan maneviyattan uzak bir gençlik bugün oldu kocaman insanlar. onlarmı eğitecek şimdi gençleri? yoksundur kendini bilmekten uyuyan insan. cumhuriyet dediğimiz şey bizlere büyük bir özgürlük vermiştir bu doğrudur ama malesef yanlış anlaşılma veya gaflet ilede pek çok değerimizi elimizden almıştır. doğrudan yüz çevirmiştir artık insan. doğrulması uyanması gerçekten çok zordur. cumhuriyet ve vicdan yani (ruhunun bilincinde olan ve sahibini bilen, her davranışında ona karşı kendini sorumlu hisseden) olabilirdik bunun ne zarari vardi bizlere? ataturk bu cumhuriyeti bu sebeple kurmadıki. neden bukadar uzaklaştık birbirimizden? bütün bizi biz yapan değerler yok olup gittikden sonra neye yarar cumhuriyet? basın özgürlüğü var ama basında bu sorumlulugu algılayabilecek kapasite yok anlaşılan. bu cumhuriyet bize cok geldi anlayıp uygulayamadık malesef 80 yılımız darbe ve ic cekismeler ile gecti, en sonunda cumhuriyet adına ezanlara göz dikildi. o gunde saygı sevgi anlayış yoktu bugünde yok. cumhuriyet imece demektir, karıncalar gibi herkez birbirinden sorumludur bu sistemde, cunku buyuk bir anlayış vardir ortada, düşünce özgürlügü. bir grup insan sürekli bel altı haber yaparken diğerleride daha fazla para kazanmak uğruna sürekli saçmalıklar sergileme pesinde. bugun padisahlık sistemi olsaydı bu mümkunmüydü? özgürlüğümüz olmazdı bukadar fakat bukadar saçmalıkda inanın birarada yaşanmazdı. bizler bu ileri anlayışda sınıfda kaldık. cumhuriyet rejimi oldu gemisini kurtaran kaptanlık rejimi. eline üç kuruş para geçen veya biraz ilimde bilimde ileri gidenler terkettiler bu ülkeyi. simdi neye yarar cumhuriyet?

"hayatta en hakiki murşit ilimdir" cok dogru bir sözdür, fakat gel gelelim insana ilimi öğretende yine bir başka insandır. ilimlerin en başı insanlıktır. din dediğimiz şey bize bu ilimin icrasında ögretici yol göstericidir. hicbir dine mensup olmayan kiside elbette bu ilimi cok guzel icra edebilir. ama din der kenara atarsak işte buna benzer insanlık dışı haberleri çok duyarız. insanlık ilminin icrası islamiyette gizlidir. ulu Allahın sevgisini kazanabilenler ancak bu insanlık ilmini icra edenlerdir. hic bir yerde cok namaz kılıp oruc tutanı sever diye bir söz yok iken pek cok yerde bir insanı memnun edeni memnun edecegini bildirmistir ulu Allah. din dediğimiz şey bundan ibarettir, bizim buradaki birbirimiz ile olan ilişkilerimizden. insanın ilk murşidi kendisidir! kendisini bilmesidir. kendini bilmeyen fizikde fende biyolojide ileri gitse ne yazar? ilimde önce insanlık sonra bilim gelir. ama cok azını tenzih ederim ne dindarlar nede cumhuriyetciler bu bilgi orta yerde durduğu halde bunu fark edememişlerdir. eğer biz içimizdeki yanlış giden işlere el birliği ile müdahele etseydik şuncu buncu demeden, ulu Allahın bize bahşettiği bu güzel ülkemiz bize cennet olurdu. ama hergün okudugumuz korkunç haberlerle malesef cehenneme çevirdik ortalığı. insanda birbirine sevgi yok saygı yok hoşgörü yok cumhuriyet olsa ne olur şeriyat olsa ne olur? amaç bizim mutluluğumuz değilmi? put olsa gerek bu düşünmeden tutunulan inanışlar. ister din diyin ister cumhuriyet.

ulu Allah zor işleri kolay edendir. niyet ve dileklerimiz yeterki içten ve samimi olsun. el birliği ile doğrulalım. bunu isteyelimki başarabilelim. yoksa bu haberlerin sonu gelmeyecek gittikçe kötüye gidecektir. bu meselelerde medyanın büyük sorumsuzluğu vardır. bunlar benim şahsi fikirlerimdir.
 
Son düzenleme:
Üst Alt