• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Ney :

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 4
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Ney :

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Sümerce’den (Sanı: M.Ö. 5000) Farsça’ya geçen nâ veya nay, kamış, kargı anlamlarına da gelen bu çalgının en eski adıdır.
Arap toplumunda üflemeli çalgıların hemen tümü için kullanılan mizmâr sözcüğü, (nefes borusu, ses organı anlamında) ney için de kullanılmıştır.
Türkçe’de ise hemen her zaman ney olarak anılmıştır.
Çeşitli Avrupa ülkelerinde de benzer adlarla (örneğin Romanya’da naiu adıyla) adlandırılmıştır.
Günümüzde ney, Türk sazı olarak anılmaktadır ve tasavvuf müziğinin bir sembolü haline gelmiştir.
Bir müzik aleti için kullanılan çalmak yerine, Ney için üflemek tabiri kullanılır.
Burada üflemenin mecazi bir anlamı vardır.
Kaynağını İslam'da Allah'ın insanı yaratırken ruhu üflemiş olmasından alır.
Hz. Mevlana’nın Mesnevi Şerif’e ney ile başlaması da rastlantı değildir.
Çorapçızade’nin ünlü Uşşak şarkısının güftesi bu sözlerle başlar:
“Ney nevâ eyler..”
Neyin vasfı, özelliği bu: Nevâ eylemek. Nevâ kelimesinin bir çok anlamının yanında bir anlamı da figân, feryat..
 

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim;

ney hakkında çok detaylı bilgi veren harika bir sayfa. ney'e ilgi duyanların saatlerce günlerce gezeceği, ney hakkında çok bilgi alabilecekleri, dilerse dilediği tür makamı bulabileceği bir site. Ney retim, Ney ve Ney'in Dnyas, Online Ney Kursu, Nota Arivi, Ney Sesleri, Mevlana ve Sufi Mzii

çalışmaya vaktiniz varsa, 100tl de paranız varsa, hayat boyu içinizi dökmeye bir arkadaş ihtiyacınız varsa, ney'e üfleyebilirsiniz. ona üflemek ruhunuzla konuşmak gibidir. dinlerken başka, üflerken başka duygular verir. ilk başta ney'e üflemek oldukça zordur, ama üfledikden sonra hayat çok boştur.

“ Kamışların üzerinden geçerken, Kuşları uyandırmaya korkan tatlı bir meltemin kanat çırpınışları” Assomption rahiplerinden Thibaut’ bu şiiri ney için yazmış.
 
Son düzenleme:

görünmezadam

Amatör
Üye
Sn.mopsy güzel bir konu açmışsınız insanlarımız batıya yöneldikçe kendi kültürlerine ait herşeyi malesef ki unutmaktalar. Her yeni nesil bir önceki nesili küçümseyerek görmektedir bunun sebebi miraslarımıza sahip çıkamadığımız içindir. Nasıl ki bir zamanlar severek dinlediğimiz cümbüşler tanburlar artık gözükmüyorsa bir zaman sonra ney de sadece hatıralarda kalacaktır.

Bütün çalgılar içinde neyin benim içimde ayrı bir yeri var. Neyzen sanki neye değilde benim ruhuma üflüyor. Günümüzde insanlar rahatlamak , stres atmak için yoga yapıyorlar ancak bilmiyorlar ki neyin ezgileri ruha masaj yapıyor, insanı bu diyardan alıp huzur dolu yerlere götürüyor.
Toplumumuzda bir laf vardır nefesin kuvvetli olacak diye. İşte bu alett tam tersi ,ne kadar hafif yürekten üflersen o kadar güzel ses verir.Yüreğinde hissetmek önemli olan. Ve neyzen olabilmek için en önemli özellik; sabretmeyi bilmektir. Karakter olarak sabırsızsanız, hiç merak etmeyin, neyiniz sizi öyle bir yoğururki, ister istemez sabır taşı olursunuz...
 
Son düzenleme:

görünmezadam

Amatör
Üye
''Ney'' in hikayesi...

İslam geleneğinde neyin doğuşu ile ilgili bir çok rivayet vardır. Bunların en meşhuru şöyledir: “Peygamberimiz ilahi aşk sırrını Hz.Ali”ye söylemiş. Bu sırrın yükü altında ezilen Hz.Ali gidip Medine dışında kör bir kuyuya bu sırrı anlatmış. Kör kuyu bu sır ile coşup köpürmüş ve taşmış. Su her yeri kaplayınca kenarlarında kamışlar yetişmiş. Oralardaki bir çoban bu kamışlardan birini kesip muhtelif yerlerinden delmiş ve üflemeye başlamış. Çıkan ses kalplere coşku ve heyecan verip ilahi sırrı anlatır olmuş. Peygamberimiz tesadüfen bu çobanın ney sesini işitince bu durumu anlamış. O günden sonra ney,bir ilham kaynağı olmuştur.”

Bugünkü manada neye ruhunu veren Mevlana Celaleddin-i Rumi Hazretleridir. “Türk olsun ,Acem olsun; musiki aşıkların ortak gıdasıdır.” Görüşündeki Mevlana Mesnevî’ sine şu sözlerle başlamıştır:

“ Bişnev ez ney çün hikâyet mî küned

Ez cüdâyîhâ şikâyet mî küned

Gez neyistân tâ merâ bübrîde end

Ez nefîrem merd ü zen nâlîde end

Sîne hâhem şerha şerha ez firâk

Tâ begûyem şerh-i derd-i iştiyâk ”

“ Dinle neyden, zirâ o birşeyler anlatmada

Ayrılıklardan şikâyet etmededir.

Ney der ki: Beni kamışlıktan kopardıklarından beri,

İniltim kadın - erkek herkesi ağlattı.

Ayrılık bağrımı delik deşik eylesin,

Tâ ki aşk derdini anlatabileyim.”
 

tansxx

Kıdemli
Üye
selam ederim,

sağolun fakat ben açmadım sayın mopsy'nin hakkıdır konuya açan için yaptığınız yorum. umarım birgün sizinle birlikte üfleriz neye. en sevdiğim özelliği hayatta başımızı eğemiyoruz fakat ney'e üflerken herkez başını eğiyor, başını eğemeyen çalamaz bu ney'i.
 
Üst Alt