Newton'ın el yazısı internette

Evrensel çekim kanununu bulan ünlü İngiliz fizikçi, matematikçi, filozof ve mucit Isaac Newton'a ait defter ve notlar internet ort***** taşındı..

Klasik bilimin temelini oluşturan teorilerin mimarı olan Newton'ın binlerce sayfalık el yazısı notları ve defterleri, Cambridge Üniversitesi tarafından taranarak internete kondu.

Newton'ın en bilinen eserlerinden olan ve çekim ile hareket kanunlarını içeren ''Principia Mathematica''nın açıklamalı kopyasının da aralarında bulunduğu Latince ve Yunanca yazılmış yaklaşık 4 bin sayfadan oluşan notlar, Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi'nin koleksiyonunda yer alıyordu.

Kütüphane yetkilisi Grant Young, Newton'ın dijital tarama işlemini kaldıramayacak kadar hassas durumda olan bazı notlarının onarıldığını ve dikkatli bir seçim sürecinin ardından ''bilim tarihi açısından en fazla öneme sahip belgelerin'' internette yayımlandığını belirtti.

Young, bundan böyle her internet kullanıcısının Newton'ın teorilerini nasıl geliştirdiğine ve deneylerini nasıl yaptığına dair bilgilere kolaylıkla ulaşabileceğini kaydetti.

Cambridge Üniversitesi, yaşadığı dönemde eserlerini yayımlama konusunda gönülsüz davranan Newton'a ait koleksiyonun tam***** yakınını gelecek aylarda internet ort***** taşıyacağını da açıkladı.
haber7.com
 
Merhaba

Onu
"Kirecli patlican recelinde"
kullandiniz ya!


Aaaaaaaa!
sen daha elma ile patlıcanı birbirinden ayıramıyormuşsun...............demek tarifler ondan bu kadar kötü.
Bu arada Newton'un elmasını Pamuk prenses yedi gibi masallara inanmamızı beklemeyin sn.yetkileler,derhal bulun:)
 
Merhaba

Patlicani Kirece yatiran
Ustelik bundan recel yapan
Elmayi da ekler.

Kireci patlicana eklemeye inaniyorsunuz da
Elmaya mi inanmiyorsunuz?.....
 
mopsy,
sen hakikaten bişey bilmiyorsun,
patlıcanın kireçte nasıl közlendiğini bir görsen,benden özür üstüne özür dileyeceksin...ama,senin gerçeği görmeye cesaretin yok:)
 
mopsy,
sen hakikaten bişey bilmiyorsun,
patlıcanın kireçte nasıl közlendiğini bir görsen,benden özür üstüne özür dileyeceksin...ama,senin gerçeği görmeye cesaretin yok:)
Merhaba

Iste
O elma!

images


Iste
O patlican

sebze16.jpg


Iste
O kirec

images


not:
Hem de kaymak kirec....
 
Üst Alt