• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

New York Times: Türkiye’nin küresel gücü teyit ediliyor

Okunuyor :
New York Times: Türkiye’nin küresel gücü teyit ediliyor

ahmetsecer

Amatör
Üye
Yazılarımda sürekli Türkiye’nin hem Ortadoğu’da hem de tüm dünyada gücünü giderek arttıracağından bahsetmiştim. Şimdi Türkiye İran’la yaptığı yeni uranyum takasıyla gündemde.Wall Street Journal ve New York Times, İran'ın uranyum takasıyla ilgili olarak Türkiye, İran ve Brezilya arasında imzalanan anlaşmaya geniş yer verdi. WSJ gazetesinin internet sayfasında yer alan haberde, "İran'ın nükleer yakıt değiş tokuşunu kabul ettiği ve 1200 kilogram düşük düzeyde zenginleştirilmiş uranyumu Türkiye'ye göndereceği" belirtildi.

NYT'nin haberinde, anlaşmanın başarılı olması halinde, bunun Türkiye ve Brezilya'nın küresel güç olarak yükselen gücünü teyid edeceği belirtildi. Washington Post gazetesinin "İran ve Türkiye, zenginleştirilmiş uranyum konusunda beklenmedik anlaşmaya vardı" başlıklı haberinde de "İran, Türkiye ve Brezilya arasında varılan sürpriz nükleer anlaşmanın, Obama yönetiminin İran'ın nükleer arzularına set çekme çabalarını ve daha geniş boyutta Amerikan diplomatik stratejisini zayıflatmakla tehdit ettiği" ifadesine yer verildi.

Sürekli yazdığım yazılarda İran’ın nükleer silah kullanamayacağını, bunun Kuran’a göre haram olduğunu yazıyorum. Nükleer silah kullanıldığı taktirde bu binlerce masum kadının ve çocuğun şehit olmasına yol açacaktır. Kuran’a göre bir Müslüman haksız yere bir insanın canını hiçbir şekilde alamaz, Allah terk bir kişiyi suçsuz yere öldürenin tüm dünyayı öldürmüş gibi olacağını bildirmiştir.

Bu nedenle, İsrailoğullarına şunu yazdık: Kim bir nefsi, bir başka nefse ya da yeryüzündeki bir fesada karşılık olmaksızın (haksız yere) öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de onu (öldürülmesine engel olarak) diriltirse, bütün insanları diriltmiş gibi olur. Andolsun, elçilerimiz onlara apaçık belgelerle gelmişlerdir. Sonra bunun ardından onlardan birçoğu yeryüzünde ölçüyü taşıranlardır. (Maide Suresi, 32)

Bu yüzyıl Hz. Mehdi’nin ve Hz. İsa’nın geldiği tüm dünyanın İslam’a yöneldiği barış yüzyılı olacak. Türkiye bu yüzyılda Türk İslam Birliği’ni kurarak Osmanlı’dan devraldığı çok önemli bir görevi yerine getirecek. İran’da Hz. Mehdi’ye ilk tabii olan ülkelerin başında gelecek. Hep birlikte bu çok güzel gelişmeleri görecek ve hayret verici olaylara şahit olacağız.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Üst Alt