Nesli Tükenmiş Hayvanlar Hayata Dönüyor

Nesli Tükenmiş Hayvanlar Hayata Dönüyor​

Soyu Tükenen Türleri Yeniden Yaratma Konusunda İlk Başarı!

New South Wales Üniversitesinden bilim insanları 30 yıl önce nesli tükenmiş bir hayvanın canlı embriyosunu oluşturmayı başardıklarını açıkladılar. Bu yöntem nesli tükenmiş diğer canlıları tekrar hayata döndürmekte de kullanılabilir.

Klonlanan koyun Dollyde kullanılan yönteme benzer şekilde, 1980lerin ortasında nesli tükenen Platypus kurbağası nın canlı olmayan genetik materyali, DNAsı yakın bir cins kurbağadan alınan yumurtaya aşılandı. Ve birkaç gün sonra 30 yıl aradan sonra bir Platypus Kurbağa embriyosu ilk defa yaşama dönmüş oldu.

Araştırmacı Mike Archer, ilk bakışta yumurtanın hareketsiz göründüğünü, ancak birden hücrelerden birinin bölündüğünü sonra tekrar ve tekrar bölündüğünü belirtti.

Koruma Biyoloğu, Sydney Morning Heralddan Michael Mahony: Bu teknik ilk kez nesli tükenen bir türde başarıya ulaştı.

Embriyo iribaşa dönüşmeyi başaramamış olsa da bilim insanlarına göre, bu yöntemin, yani somatik hücre nükleus transferi yönteminin olgun bireyler meydana getirmesi an meselesi.

Archer, Bu kurbağa türünü tekrar zıplar hale getirmeyi bekliyoruz dedi.

Yakın zamana kadar canlı olmayan hayvan türlerini hayata döndürmek bilim kurgu gibi görülmekteyken gelişen hücre transfer yöntemleri, nesli tükenmek üzere olan ve uzun yıllar önce nesli tükenmiş türleri hayata döndürme umudu sunuyor.

Hazırlayan: Duvardaki Tuğla (Evrim Ağacı Okuru)
Kaynak: Bilime Dair Her Şey
Ana Kaynak: Treehugger
İleri Okuma: smh.com.au
evrimagaci.org
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt