Neden Yanılırız?

İ

İNCİ

Ziyaretci
"Yanılgılarımızın çoğu, düşüneceğimiz yerde duygulanmak ve duygulanacağımız yerde düşünmekten doğar.."

Bu sözde haklılık payı var mı?

Çok doğru bir söylem, katılıyorum.

İnsan aklı, mantık ve bilimsellik duyguların gölgesinde, etkisinde kalmamalı..

kalbi doğru yere bağlayamamaktan yanılırız.Yanlış yerlere bağlanan kalbin aklı fikri o yanlış doğrultusunda fikir üretir,eli ayağı o yanlış doğrultusunda işler.
insan önce bir şeye kalbiyle meyleder,fikir ve aksiyon peşinden gelir yani kısacası efenim.

"Yanılgılarımızın çoğu, düşüneceğimiz yerde duygulanmak ve duygulanacağımız yerde düşünmekten doğar.."

Bu sözde haklılık payı var mı?

selam ederim;

yanılmak insana özgüdür. yanılabilen insan yaşıyor ve bu hayatta demektir. muhim olan yanılmadan yaşamak değildir. önemli olan yanılgılardan ders çıkarmak ve daha doğru bir şekilde hayata devam etmektir. yanılan insanı yadırgamak ayıplamak küçümsemek büyük gaflettir. çünkü bu iş sırayladır.

bilemiyorum sayın @İNCİ son tartışmamızdan sonra bir daha sizi göremedim forumda. ayrılmanıza veya olumsuz bir karar almanıza vesile olduysam sizden özür dilerim. peygamberimizin güzel bir sözü vardır ikili ilişkiler ile ilgili "insanlara akıllarının ölçüsünde söz söyleyiniz". belkide yazıp çizdiğim elimden geldiğince öğrendiğim şeyleri sizler ile paylaşırken, normal olan sizlerin akıl ölçüsünden çıkıp, bunca yıldır kendi yaşadığım ve artık bana normal ve anlaşılır gelen şeyleri birden bire sizler ile paylaşmam hata olmuştur. beni anlayıp idrak edebilecek olanlar başından beri yazdıklarıma önem verip sonuna kadar okuyanlardır. açmış olduğum konuları ortasından veya sonundan bir iki kelime ile okuyup huküm vermek isteyenler için ben ne yapabilirim onuda bilmiyorum doğrusu. bu konuda eminim yakın gelecekte aynı yaklaşımlar ile oldukça fazla sıkıntı yaşayacağız. her ne sebep ile olursa olsun size karşı kırıcı veya aşırıya gittiysem lütfen taşımış olduğum heyecanıma verin. size candan selam eder yakın zamanda tekrar foruma dönmenizi ümit ederim.

Neden yanılırız çünkü benciyizidir ... Ben bilirim , ben yanılmam , benim ki doğru v.b. şeyler ile objektiflikten uzaklaşıp at gözlüğü takarız bu yüzden de hep yanılırız ... ne zaman karşımızdakini dinlemeye başlarsak işte ozaman düşünüp , irdelemeye başlarız ve hakkın bize lütuf ettiği doğruya kavuşuruz... saygılar..

Üst Alt