Neden Sonsuzluk ve Neden Yokluk?

Yok olma fikri; insanın hayatta tecrübe ettiği -her türlü- hazların, onlara, sınırı olmadan-bitmeyen arzuları ile bağlı olduğunu düşününce akla gelebilecek son şey olduğu kesin... İnsanın maddi-manevi varlığı onu yaşama öylesi endekslemiştir ki, ölümün bilincinde olmasına rağmen onu yaşama sıkı sıkıya tutan tüm varlığı, ölüm ve sonrası için bu hazların devamı fikrine yönelten en önemli şeylerden biri (inançları dışında, inançlarından önce). Yokluk hakkında kabul edilebilir en doğru düşünce; zaten bundan belki de on-yirmi-otuz vs. sene evvel var olmadığımız gerçeği fakat bu da insan için neredeyse hiçbir şey ifade etmiyor -çünkü algılayamıyor yokluğu. Varlık bir hal ise, yokluk hali düşüncemizde bile zıttı kabul edebileceğimiz (zıttı değil bana göre) ''varlığa'' tekabül ediyor.

Gerçekten de, bu tatların ve haksızlıkların ''burada son bulacağı'' korkunç bir düşünce... Bilinemezliği de, insanın bu fikirden kaçınması için yeterli bir sebep olabilir. Fakat sonsuzluk kavramı insanı öylesi aciz durumda ve onun gizemi karşısında şaşkınlığa düşürüyor ki, yokluk karşısında -algı sorununu saymazsak- onun bahsettiğimiz bitmek tükenmek bilmeyen arzuların ağırlığı ve dayanılmaz acılarının (isteklerin gerçekleşememesi) hiç yaşanmayacağı, tekrarlanmayacağı düşüncesini neden daha önemli kılsın ki?

Sonsuz varoluş, sonsuzluğa mahkumiyetlik gibi; sonu olmayan düşüncenin/eylemin/mükafatın/cezanın/hazzın vs. yapılması, bitmemesi, tükenmemesi, hiç olmamaktan daha ürkütücü gibi... Bir sonu yok çünkü. Lakin insanın ilkel kabilelerden, dünya dışına (uzaya) kadar süren serüveni ve hep daha ötelere ulaşmaya olan iradesinide ''sonsuzlukla'' taçlanabilecek marifeti saymamak haksızlık olur. Her iki fikir de insanın kabullenebileceği, tatmin olacağı bir durumu yansıtmıyor gibi bana göre...

Peki sizce neden sonsuzluk ve ya yokluk?
 
Merhaba

Konunun;
Finaline gore biraz yuzeysel kaldigi hissine kapildim.

Ancak,soru sorulduguna gore;
Artik once sorudaki kavramlara yogunlasilmasi gerekiyor ki;
... sonsuzluk ve ya yokluk?...

Sonsuzluk ve yokluk acinimi adina
Once bir ortak payda bulunmali diye dusunuyorum.

Ve bu paydanin da Bos/Bosluk kavraminin irdelenmesiyle
Anlam kazanacagini zannediyorum.

Bunun da konuya devam edecekler icin
Felaket bir baslangic olacaginin farkindayim
Ama.......
 
Üst Alt