• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Neden Sivilce Çıkar?

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 2K

Okunuyor :
Neden Sivilce Çıkar?

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Burun, çene, alın hatta yanaklar üzerine toplanmış, güzelliğimize gölge düşüren sivilceler neden oluşur, nasıl önlemler alınması gerekir

Cildin esnekliğini sağlayan sebum maddesi hava değişimleri, sağlıksız beslenme, hormonal problemler, yetersiz temizlik gibi faktörlere bağlı olarak gereğinden fazla salgılanır. Cilt gözeneklerinde bulunan yağ kanalları tıkanmaya başlar, bakteriler ve mikroplar yağ kanalı etrafında çoğalır ve sivilcelerin oluşmasına sebebiyet verir.

Hormonların çalışmaya başladığı ergenlik döneminde cilt yağlandığı için sivilce sorunu sıklıkla görülür. Güven eksikliğine yol açabilen sivilceli cilt; uzman doktor tarafından izlenmeli ve tedavi edilmelidir.

Ergenlik döneminde yaşanan sivilce sorunu tedavisinde kolaylık sağlamak için hem cilt hem de vücut temizliğine dikkat edilmelidir. Özellikle yüze yakın saç diplerinde biriken yağlar; sivilce ve akne oluşumuna zemin hazırlamaktadır. Temizlik için sivilceli ciltlere özel ürünler tercih edilmelidir. Elbette ki temizlik sayısında bir sınır olmalıdır. Cilde zarar vermeden, günde iki kez sabah ve akşam olmak üzere cildi temizlemek yeterli olacaktır.

Yetişkinlerde görülen sivilceli ciltlerde kullanılan bakım ve kozmetik ürünleri yüksek önem taşımaktadır. Cildiniz yağlı olsa bile mutlaka nemlendiriciye ihtiyacı vardır ancak nemlendirici kremin mutlaka yağsız olmasına dikkat etmelisiniz. Makyaj malzemeleri seçiminde kaliteli ve sivilce kontrolü yapan ürünler tercih etmelisiniz. Özellikle yağlı ciltlerde sıklıkla karşılaşılan durumlardan biri olan cilt parlaması sorunu; sivilce kontrollü pudra ve fondöten sayesinde önlenebilir.

Sivilcenin sıkılmaması gerektiğini biliriz ancak genellikle sıkarız. Sonucunda sivilcenin iyileşmediğini hatta yakında bölgelerde yeni sivilcelerin çıktığını görürüz. Sivilceyi sıkmak hem cilt dokusunun zarar görerek iz kalmasına hem de sivilce içinde mikropların cilde yayılarak daha fazla sivilce sıkmasına neden olur.

Yaşam kalitemizi düşüren stres; sivilce sorununu tetikleyen nedenlerden biridir. Stresli anlarda, vücudumuzda salgılanan hormonlar değişir ve yağ üretimini artırır. İhtiyaçtan fazla salgılanan yağ, sivilce oluşumuna neden olur.

MSN Kadın - Güzellik
 
Üst Alt