• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Neden hicbir seyin yoklugu yerine birsey var?

Okunuyor :
Neden hicbir seyin yoklugu yerine birsey var?

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Dünkü gazetelerde Stephen Hawking ile yapilan bir röportaj yayinlamis... Okuduysan eger bu adamin kafasini mesgul eden, hatta cözmek istedigi en büyük gizemin 'evrenin neden var oldugu, neden hicbir seyden daha büyük birsey vardir' imis malumun.

Ondan esinlenerek birlikte düsünelim diyorum;

Neden hiclik degil de varlik?
Söz konusu yalnizca varlik midir?


Yokluk yok mudur? Ki, yoklugu bile düsünürken varlik ötesinde yine bir yoklugun kapladigi alan -bosluk- dolayisiyla varlik kaliyor gibi. Fakat bunu düsünenin bir varlik oldugunu düsününcede daha karmasik oluyor sanki? Yanlis hatirlamiyorsam Platon'da yoklugun düsünülemeyecegini, yahut, var olmayan seylerin düsünülemeyecegini, düsünebildiklerimizin sadece nesnel dünyanin zihnimizdeki tezahürü oldugunu söylüyordu.

Öyle ve ya böyle varlik var... Bu varlik yok olamayacagina göre yokluk hicbir zaman söz konusu olamayacak gibi. Biraz idealistce gelmeye basladi bana.
 

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Var olan nesnelerin ufak ufak yok olduğu, evrenin ötelerinde yokluğa doğru genişlemesi kanıtlandı.

Yoklukda var, varlıkda. Yokluğa etki eden şey ise yine sanırım varlık.
 

ümmi

Kıdemli
Üye
sn spartaküs efenim bu hamur çok su götürür.
Cevabı var.Ama kalbe direk Allahın öğrettiği bir bilgi bu.
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Sevgili Ashenarsi;
Dogrusu sözünü ettiklerinizin nasil kanitlandigini merak ediyorum...

Maddenin ufak ufak yok olmasi dediginiz yoksa yine maddenin bir baska bicimine dönüsmesi mi? Gaz ya da sivi vs. hal gibi?

Ve evren nasil oluyorda var olmayan birseye genisliyor? Eger bir yerlere tasiyorsa uzay oraya nasil var olmayan bir sey deriz? Yoksa sizde yoklugu hicbir seyin 'boslugu' gibi mi düsünüyorsunuz?

Sevgili ümmi;
Sizi tekrardan görmek sevindirici. Özlendiginizi bilesiniz.

Su cevabida paylassaydiniz keske? Fakat burada bahsettigim mutlak yokluktur. Varlik alemine her neyi dahil ediyorsaniz... Neden hicbir seyin yoklugu yerine varlik var? Yahut önce yoklugun ne oldugu üstünde mi durmali?
 

ümmi

Kıdemli
Üye
sn spartaküs teşekkürler efenim.
cevabı hem çok kolay hem çok zor efenim.Bizzat tecrübe etmeniz lazım.
yok zaten yok. adı üstünde.
Biz vardan bahsedelim.
Hakiki varlık yalnızca Allahtır.Ondan başkasının varlığı izafidir,Adeta yok hükmündedir.
Zihinle değil kalple idrak edilecek içsel bir bilgi bu.Ve kalbin bu bilgiyi alıcı hale gelmesi içinde çeşitli temrinlere ihtiyaç var.Örneğin;Allah'la aramızdaki en büyük perde olan egoizmin o kalbin gözünün önünden çekilmesi elzem.
arşimetin "evreka ,evreka" diye palas pandıras sokağa fırladığı gibi, Aslında ortada olan bir durumun,bir şuur sıçramasıyla farkedilmesi hali.
eskiler şöyle derler;"zuhurunun şiddetinden gaiptir."yani o kadar şiddetle belirgin ki bu nedenle sanki kayıp gibi.
"Ol mahiler ki derya içredirler,deryayı bilmezler" derler yine.yani balıklar su içindedir ama suyun ne olduğunu bilmez.
Malumunuz herşey zıddıyla bilinir.Allahı'ın zıddı yok.
O var,
yok;yok.
 

ümmi

Kıdemli
Üye
efenim içsel bilgi deyince mesela; "ben" ne demektir,üç yaşındaki çocuk bile bilir.Bilmeyende yoktur.İşte bu benlik algısının hiçlik algısıyla değişmesi sonucu kalpte ,asıl Var olanın bilgisinin hasıl olması durumu ortaya çıkar.
"Sen çıkınca aradan,kalır seni yaradan" demişler.
bir düşünün hangi bir hücremiz bize ait.Hayat bile bizim değil.hayatımıza,mematımıza hükmümüz geçmiyor.O ol diyor hayat buluyoruz,Öl diyor,Ölüyoruz.Ne gelmemeye ne gitmemeye ihtiyarımız yokken ben demek de ne oluyor..
Hayat bile bize ait değil.Diğerlerinide buna kıyasla.Onun verdiği gözle görüyoruz,beyinle algılıyoruz,kalple duygulanıyoruz......v.s.Üzerimizdeki niğmetleri saymakla bitmez. Ve paha biçilemez.
Hava bedava, su bedava, hayat bedava.............
bir nefes alamasak, aldık veremesek gittik. bu kadar ince hayatla aramızdaki bağ.
Bir hücremiz isyan etti,kanser hücresine dönüşüp kendini çoğaltmaya başladı .Bir hücreciğe göre koca bir evren mesabesindeki vücudumuzun gücü yetmiyor efenim o hücreciğe.Allahın görünmez orduları var böyle.Bir topal sivri sineğe bir nemrudu devirtir.
"Arkasından ise kavmının üzerine Semâdan bir ordu indirmedik indirecek de değildik"buyuruyor yaradan.Yani illa alışılmadık mucizeler beklemeyin.Zaten mucizelerin içinde yaşıyoruz görmeyi bilene.
bir hücrecik nasıl oluyorda bölünüyor,bölünüyor,kimi duymayı,kimi görmeyi,kimi yemeyi,yimi boşaltmayı kimi düşünmeyi ......ilh...sağlayan merkezlere dönüşüyor insan bedenini oluşturuyor efenim.kim veriyor o hücrelere ol emrini.Bizde sanıyoruzki kendiliğimden oldum bana zeval gelmez .Sanki tanrıyız haşa.
 
Son düzenleme:

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Gariptir belki ama bu övgüler bana hep tanrıya hakaret gibi gelir. Ben'i tamamlayan değil de, tanrıyı tamamlayan bir ben buluyorum dinlerin ve tüm yaratıcı tanrı inançlarının karşısında. Ben yoksam tanrılığı neye yarar ki tanrının? Birbirimizi tamamlıyoruz sadece; tanrı ve ben. Öyle bir tane, üç tane değldir tanrı : Çünkü tanrıdan başka birşey yoktur. Yoksa yaratıp, tanrılığından şaşırtıcı, yanıltıcı, oyunlar eden, seven, kızan, bağıraan değildir tanrı. Varlık, yokluğu anlamakta tek yanıltıcı şey. Bunun yerine ne koyarsanız koyun; Tanrı, evren... var da, hiçbir şey yok? Yokluğu, varlığa karşılık düşünmek yanıltıcı zannedersem.
 

ümmi

Kıdemli
Üye
Gariptir belki ama bu övgüler bana hep tanrıya hakaret gibi gelir. Ben'i tamamlayan değil de, tanrıyı tamamlayan bir ben buluyorum dinlerin ve tüm yaratıcı tanrı inançlarının karşısında. Ben yoksam tanrılığı neye yarar ki tanrının? .

Efenim Onun bizim övgümüze ihtiyacı yok.Keza bizede ihtiyacı yok.
tanrıları bilemem fakat Allah eksik değilki siz tamamlayasınız."bana ihtiyacı var" zihniyeti bu sorunun cevabını bulmanızın en büyük engellerinden biri.
Soru sordunuz,Sorunun cevabını bizzat kalbinizde bulacaksınız eğer samimiyetle ararsanız demeye çalıştım,bizzat tecrübe etmeniz lazım dedim.,Siz; bana öyle geliyor, böyle geliyor diyorsunuz.Size nasıl geldiğinin bir önemi yok.Hakikat, hakikattir sana göresi,bana göresi yok.Farklı gösteren,gözümüzdeki gözlükler.

Birbirimizi tamamlıyoruz sadece; tanrı ve ben. Öyle bir tane, üç tane değldir tanrı : Çünkü tanrıdan başka birşey yoktur. Yoksa yaratıp, tanrılığından şaşırtıcı, yanıltıcı, oyunlar eden, seven, kızan, bağıraan değildir tanrı. Varlık, yokluğu anlamakta tek yanıltıcı şey. Bunun yerine ne koyarsanız koyun; Tanrı, evren... var da, hiçbir şey yok? Yokluğu, varlığa karşılık düşünmek yanıltıcı zannedersem.
Sizin tanrınızla ne kadar birbirinizi tamamlıyorsunuz bilemem.Allahsa tanrılardan bir tanrı değildir.O Allahtır. eksik değildir ki tamamlansın.
Allahın sıfatlarınıda kafamızdan değil, bize bildirdiği kitabından öğreniriz.Buna göre,oHem seven,hem çok sevilen,sonsuz merhametli,şefkatli,kullarına dost tur..........
aynı zamanda,tuzak kuranlara tuzak kuran, cennet davetine icabet etmeyip cehennemi seçenlerede dileklerini verendir.kullarına zulmedenlere karşı Muntakim(intikam alıcıdır).spıtan,azıtanlara karşı Kahhar dır........
Celalide cemalide güzeldir.
sn spartaküs net aleminde bu konuları felsefe yapıp tartışan çok insan mevcut.Size samimi olarak şunu söylmek isterim .Eğer gerçekten bu sorular zihninizi meşgul ediyorsa,bu felsefeler size ciddi ciddi kafayı yedirir efenim.Çünkü cevabı felsefik değil.Çünkü zihin veya beyinle kavrancak bir durum değil.Nasılki; aşkı, hüznü ,huzuru,tadan beyin değil kalptir.Bu sorunun, kalple kavrancak bir cevabı var.Boşuna beyninize eziyet etmeyin,sonuçta ya aklınıza yatan panteizm,panenteizm, ateizm .....v.s. hakikate uzakta olsa kafanıza uygun bi yol bulup beyninizi rahatlatırsınız, yada kafayı yersiniz.
Gerçekten hakikati arıyorsanız, bunun için manevi bir kalp doktoru bulmanız lazım ki kalbin nasıl açılacağını size öğretsin.
Yani Radyo frekansları gibi hakikat, sürekli yayında,algılayabilmek için alıcıları açmak lazım.Alıcının ayarını bir bilene yaptırmak lazım.
Eğer hakikate talipseniz, o size şah damarınızdan yakın .Konuşun onunla, dileyin isteyin hakikati tüm samimiyetinizle ve ısrarla,egonuzu işe katmadan............ size yollarını gösterecek, önünüze fırsatlar çıkaracaktır.
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Övgüler tanrının ihtiyacından değil elbet... Yaratan tanrının kulları olmasa tanrılığı nerede kalır? Neye yarar? Bizzat yarattığından ötürü eksiklik içindedir bahsedilen yaratıcı zaten. Neden yaratmıştır?.. Bu sorunun ardından çokça neden sayılır mutlaka ama her biri eksikliğinden kaynaklıdır, ne koyarsanız yerine; şu ya da bu neden olsun. Tanrı bir tane değildir, ya tanrıdan başka şey yoktur, ya tanrı yoktur.

Tüm duyguları beyinde yaşarsınız efendim... Sex yaparken cinsel organınız haz duymaz, beyinde duyarsınız hazzı. Sevgiyi, nefreti öfkeyi, korkuyu vs... Düşüncelerimize getirdiğiniz eleştiri yanlışlığından-yanlışlanabilirliğinden olsun diyelim; ya tabirinizle kalp gözümüze eleştiri? Kalp gözü denen şey hep aynı putu görse eyvallah da, herkesin gözü bir başka putu seçiyor? O halde kalp gözümüzde de yanlış gözlük kullanmaktaysak, ya sizin söylem hatalı olmalı, ya herkes aynı puta tapıyor?

Şüphesiz ki, ne sizin sözünü ettikleriniz ne de benim, bunlar hakikatler değildir. Hakikatin ne olduğunu idrak edemeden ''bunlardır'' dememiz boşadır.
 

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Sevgili Ashenarsi;

Dogrusu sözünü ettiklerinizin nasil kanitlandigini merak ediyorum...

Maddenin ufak ufak yok olmasi dediginiz yoksa yine maddenin bir baska bicimine dönüsmesi mi? Gaz ya da sivi vs. hal gibi?

Ve evren nasil oluyorda var olmayan birseye genisliyor? Eger bir yerlere tasiyorsa uzay oraya nasil var olmayan bir sey deriz? Yoksa sizde yoklugu hicbir seyin 'boslugu' gibi mi düsünüyorsunuz?
Benim cevabıma bu gibi üç aşağı beş yukarı cevap vereceğinizi tahmin ettiğim için şunu tasavvur etmiştim.

Tamsayılar {-sonsuz,-3,-2,-1,0,1,2,3,sonsuz} olarak bildiğiğimizden sıfırı çıkardığımızda bütün matematik alt üst olur. Matematiği alt üst etmemek için sıfırı, yani yokluğu kabul etmemiz lazım.

Bizim idrak ettiğimiz matematik bunu söylüyor. Öylede gözüküyor.

Peki bu halkayı nasıl kabul etmemiz lazım?Nasıl Boşluk diye birşey yoktur. Her yer Allah'a(c.c.) aittir. Çünkü sıfırı çıkardığımızda ise boşlukları doldurmuş oluruz.çünkü tanımsız olur matematikte. O zaman her yer kaplanır ve insanın idraki buna yetmez

Matematiğin öğrettiği sıfır ise tanımı yani Allah'ın(cc) yaratma tecellisi, yoktan var etme hususu.

Aynı şeyleri söyledim belki ama sıfırdan benim anladığım budur, belki senin anladığın farklıdır bilemem.

Bir kaynaktan okuduğuma göre atomun küçük parçacıkları zamanla enerji kaybediyorlar, ve evrende yok oluyorlar. Buna rağmen daha hızlı bir şekilde evren genişliyor.
 
Son düzenleme:
Üst Alt