• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Neandertal Geni Taşıyoruz

Okunuyor :
Neandertal Geni Taşıyoruz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Neandertal Geni Taşıyoruz

Afrikalılar dışında tüm insanların yüzde 1-4 arasında Neandertal geni taşıdığı, iki insan soyunun Ortadoğu'da karıştığı ortaya çıktı.

Günümüz insan genomunun (kalıtım şifresi) çözülmesinden yalnızca 10 yıl sonra bilimciler, şifremizde soyu tükenmiş bir akrabamızın, Neandertal insanının izlerini saptadılar.

Science dergisinin 7 Nisan tarihli sayısında yayımlanan Neandertal genomu ön taslağının Dünyanın farklı bölgelerinden insanların genomlarıyla karşılaştırılması, Afrikalılar dışında tüm insanların yüzde 1 ile 4 arasında değişen oranlarda Neandertal geni taşıdığını ortaya koydu.

Kısa süre öncesine kadar bu iki insan türü arasında döl (dolayısıyla gen) alışverişi olmadığına inanılıyordu.

Almanya’daki Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü Evrimsel Genetik Bölümü Direktörü Svante Paabo yönetimindeki ekibin bulgularına göre, modern insanla Neandertaller arasındaki gen karışımı, günümüzden 100.000 ile 50.000 yıl öncesini kaplayan bir aralıkta ve büyük olasılıkla 80.000 yıl önce Ortadoğu’da meydana gelmiş.

Bulgular, gen akışının Neandertaller'den modern insana olduğunu gösteriyor.

Araştırmacılar, Neandertal gen haritasının büyük bölümünü oluşturduktan sonra, aradaki farkları ortaya çıkarmak için bunu, biri Güney Afrikalı, biri Batı Afrikalı, biri Pasifik’teki Papua Yeni Gine yerlisi, biri Çinli biri de Fransız olan beş kişinin, ayrıca da bir şempanzenin genomuyla karşılaştırmışlar.

Sonuçlar, Neandertal genomunun, öteki bölgelerden insanların genomuna Afrikalılardan daha yakın olduğunu ortaya koyuyor. Bunun da anlamı, modern insanın Afrika’dan Dünya’ya yayılırken Mezopotamya ya da Bereketli Hilal diye de tanınan bölgede Neandertallerle karşılaştıkları ve onlardan aldıkları genleri daha sonra yayıldıkları dünyanın öteki bölgelerine taşımış olmaları.

Araştırmacılar gen akışının Neandertallerden modern insana olduğunu kaydediyorlar.

Kısa süre önce Amerikalı antropologlar da çeşitli coğrafyalardan yaklaşık 2000 kişiden alınan DNA örnekleriyle yürüttükleri çalışmalar sonucu, modern insanların da bir miktar Neandertal geni taşıdığı ve iki tür arasında biri Ortadoğu’da, biri de Doğu Asya’da olmak üzere en az iki kez cinsel temas olduğunu açıklamışlardı.

Neandertal DNA’sına ait 4 milyara yakın baz çiftini inceleyen Max Planck ekibince açıklanan çarpıcı bir bulgu da Neandertal genomunun modern insan genomuyla yüzde 99,7 şempanze genomuyla da yüzde 98,8 oranında aynı olması. Araştırtmacılar modern insan ve Neandertal genlerince üretilen proteinlerden yalnızca 88’inin farklı olduğunu belirlemişler.

Bilimsel adıyla Homo sapiens neandertalis ile modern insanın (Homo sapiens sapiens) atalarının yaklaşık 440.000 yıl önce Afrika’da ortak bir atadan ayrıldığı düşünülüyor. (İnsanın daha eski atalarının şempanzelerle ortak bir atadan ayrılması ise 6,5 milyon yıl öncesine tarihlendiriliyor.) Fosil kayıtlarına göre Afrika’dan göç edip Avrupa, Güney Sibirya ve Ortadoğu’yu da kapsayan geniş bir alana yayılmış olan Neandertaller 30,000 yıl önce yok oluyorlar.

İnsanın bu en yakın akrabasının Neandertal diye adlandırılmasının nedeni ilk fosilinin Almanya’da Neander adını taşıyan vadide (tal) bulunmuş olması.

Çalışmayı yürüten araştırmacılar, bu bulgulara Hırvatistan, Rusya, İspanya ve Almanya’da bulunan Neandertal kemiklerinden elde edilen 1 milyar DNA “kırıntısını” inceleyerek ulaşmışlar. DNA’nın büyük kısmıysa, Hırvatistan’daki Vindija mağarasında bulunan üç Neandertal kadına ait 38.000 yıllık fosillerden alınan 400 miligramlık kemik tozundan sağlanmış. Fosiller, 40.000 yıla yakın süre üzerlerinde yaşayan bakterilerin DNA’sıyla kirlenmiş olduğundan, Neandertallere ait olan parçacıkları ayıklayabilmek için özel teknikler kullanılmış.

Genom, tüm canlılara fiziksel ve zihinsel özelliklerini veren, hastalıklara eğilimlerini belirleyen genlerin sayısını ve yerlerini belirleyen bir tür haritaya deniyor. Yaşamımız için gerekli proteinlerin şifrelerini taşıyan genler, tüm canlı hücrelerinin çekirdeklerinde bulunan kromozomlar üzerine sarılı olan ve yangın merdivenini andıran sarmal bir yapıda uzun çekirdek asitleri olan DNA molekülleri üzerine dağılmış özel bölgeler. Baz denen küçük moleküllerin farklı özel dizilimlerinden oluşmuş bölgeler. Bu bazları birer harfe benzetecek olursak, genler, rastgele dizilmiş harf çiftleri içinde anlam taşıyan sözcükler oluyor. Sözcüklerin sayısı çok fazla değil. İnsan genomu, herbiri farklı azot fosfat ve şeker gruplarından oluşan küçük moleküllerin ilk harfleri olan A, C, G, T adlarını taşıyan toplam altı milyar bazdan oluşuyor. Birbiri etrafında dolanan iki iplik gibi dizilmiş DNA molekülü, ipliklerden biri üzerindeki bazın, karşı iplikteki bir başka baza yapışmasıyla oluşan baz çiftlerinden meydana geliyor. Bu bazlardan A, yalnızca T ile çift oluşturabiliyor, C ise yalnızca G ile.

İnsan genomundaki 3 milyar çift baz dizilimi üzerinde özel bölgeler oluşturan ve çeşitli proteinlerin kodlanma talimatını taşıyan ve bunları yeni kuşaklara aktaran genlerin sayısı 25,000’in altında.

gnostik.org
 

gordionum

Tecrübeli
Üye
Şu aşağılık yaratığın delikanlı gibi bu yorumuna açıklık getirmesini bekliyorum!
sizin seviyenize inmem asla söz konusu değildir! ve lütfen özürde dilemeyiniz, kabul etmiyorum. hayatımda gördüğüm ender ART NİYETLİ KİŞİLİKSİNİZ.

daha önce bir yerlerde okuduğum ve kızkardeşimin tüp bebek sahibi olurken öğrendiğim bir şeyi paylaşmıştım. detaylı yazma şansım o anda yoktu. ama bunun hakarete maruz kalacağıma sebep olacağını bilemezdim.

PREİMPLANTASYON GENETİK TANI (PGT)

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT), ailesinde genetik hastalıkları olan çiftlerin ya da uygulanan tedavilere cevap vermemiş intefil ailelerin tüp bebek yöntemi kullanılarak sağlıklı bebeğe kavuşmalarını sağlayan yeni bir genetik tanı yöntemi olup bu yöntemle çiftlerden elde edilen embriyolar tek tek incelenerek genetik olarak sağlıklı olan embriyolar anormal embriyolardan ayrılır ve anne adına genetik olarak normal olduğu saptanan embriyolar transfer edilir. Bu sayede genetik bozukluğu olan çocuğa sahip olma riski yüksek olan çiftler için hamilelik en başından kontrol altına alınmış olur. IVF�de olumsuz sonuçların başlıca sebeplerinden biri kromozom anomalisi dolayısıyla meydana gelen düşüklerdir. Bu nedenle PGT, özellikle ileri yaştaki IVF hastalarına ait oositlerde %43.1�lik gibi yüksek oranda kromozom anomalisine rastlanması sebebi ile ileri yaş anne adaylarına önerilmektedir. Ayrıca ülkemizde sıklıkla görülen talasemi ve orak hücreli anemi genetik hastalıkların gebelik öncesi analizi de PGT ile yapılabilmektedir. Gelişen genetik teknikler ve bilgiye ulaşma olanaklarının artması çiftlerin, PGT ve diğer prenatal tanı yöntemleri hakkında sağlık merkezlerine başvurmalarını kolaylaştırmıştır. Asıl amacı aileleri sağlıklı bebeklere kavuşturmak olan IVF, Preimpantasyon Genetik Tanı�nın uygulanması ile birlikte başarıya ulaşma konusunda bir daha atılmasını sağlamıştır.
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Terbiyesizlik yapmayın.
Seviye ve sizi bir arada düşünmek hayal bile edilemez.
Sizin gibilerin hakaret etme hususunda ne kadar uzman olduğunu çok iyi biliyorum.
Ve fark göremiyorum..
Bu uydurma hikayenize de kesinlikle inanmıyorum.
Dürüst olmak istiyorsanız daha dikkatli olmalısınız..
 

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Genlerle ilgili tartışmalar geçmişten beri var olup ileridede sanırım devam edecek
Bir rivayete göre insanda bulunan 46 kromozomun yarısı anneden yarısı babadan geçtiği söylenir
Asağıdaki yazıda ise bunun aksini iddia edilmektedir

ANAERKİL" Mİ? "BABAERKİL" Mİ?
BİR BABA ZEKA GENLERİNİ ASLA OĞLUNA AKTARAMIYOR!!! ya da SOYUNUN SOPUNUN DEVAMI ZEKA İSE, ERKEK ÇOCUKLAR ANNELERİNİN SOYUNU SOPUNU SÜRDÜRÜYOR!!!

devamı...
Her iki taraf için söylüyorum
Lütfen her mesajın altında başka şeyler arayıp karşılıklı atışmayalım. Tartışacak iseniz bilimsel verilerle tartışın
Yoksa konuyu kapatacağım
 

gordionum

Tecrübeli
Üye
Alıntı:
fikrini söyleyen bir bayana sus demenizden dolayı sizi kınıyorum

Burda da haddinizi aştığınızı belirtmek cuk diye oturacaktır.
Arkadaşımız konu hakkında değil benim hakkım da fikir yürütmüş.
Gerçi o kadar da önemli değil ama sizin olayı saptırmanızdır sıkıntılı olan.
Arkadaşımıza karşı kullandığım cümleye nereden bakarsanız bakın ESPİRİ mahiyetinde olduğu görülecektir.

Tüm bunlardan dolayı sizi daha DİKKATLİ ve DÜRÜST olmaya davet ediyor
ve boyunuzu aşan işlere girişmemenizi öneriyorum.

ukalalık hoş görü ile çığ oluyor!!!!
 

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Hala terbiyesizlik devam ediyor..

Hayret ediyorum!
Bilimsel gelişmeler bu insansıları neden bu kadar rahatsız ediyor anlamadım.
Açtığım bu tür konularda hemen kişisel saldırılar başlıyor.
Cevap verdiğimde ise suçlu oluyorum.
Neyse........
 

gordionum

Tecrübeli
Üye
bende bilimsel bir yorumu taşıdım. ama içinizdeki fesatı en acımasızca ve kendinizi ele vererek yorumlayıp! bana; AŞAĞILIK diye İTHAMINDA BULUNDUNUZ. ve o ithamınızı size iade EDİYORUM. hayatımda AKLIMA GELMEYEN ŞEYLERİ SİZDEN GÖRÜYORUM!! eğer ben size, sizin anladığınız şekilde bir yorumda bulunduysam 07/kasım/1982 de vefat eden babam adına ŞEREFSİZ OĞLU ŞEREFSİZİM!!!

Ya aksinde siz bunları kabul ediyormusunuz?

Ayrıca burası bir forum; herkes dilediğini yazar (tabi saygı sınırları içinde) biz sizin hoşunuza gidecek şeyleri yazmak zorundamıyız? bana kalsa sizin düşünceniz; benim vatanımı ÇALAN, IRKIMA SOYKIRIM UYGULAYAN, BENİ SİZE MAHKUM EDEN AŞAĞILIK (bu lafı siz ettiğiniz için) BİR FİKİRDİR!!!

BEN KIRIM TÜRKÜYÜM VERİN VATANIMI SOSYALİSTLER!!!!
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt