Nasıl Zorlanmadan Erken Kalkılır?

Spora başlamak veya sigarayı bırakmak gibi hayırlı her şeyin başlangıcı zorludur. Erken kalkmaya başlamak da bunlardan biri. İşte sizi zorlamayacak birkaç öneri.

1. Her gün aynı saatte kalkın
Sürekli 12'de uyanıyorsanız, aniden her sabah altıda kalkmaya başlayamazsınız. Her gün normal uyanma saatinizden yarın saat önce uyanmaya başlayın ve hedefinizdeki saate yavaşça ulaşın.

2. Yatma saatinizi değiştirin
Uyanma saatiniz, uykuya başlama saatinizle yakından ilgilidir. Günde 7-8 saat uyumanız, verimli bir gün geçirmek için şart. Dolayısıyla hedefinizde her sabah 6'da uyanmak varsa, en geç saat 23'te uyumanız gerekir.

3. Yatakta oyalanmayın
Saatin erteleme butonuna bastığınız an işe geç kalacağınızı garantilemiş olursunuz. Aklınıza 10 dakika daha kestirme fikri gelmeden, hemen kendinizi yataktan dışarı atın.

4. Gün ışığı sizi ayıltır
Güneş ışığı uykuyu açan en önemli faktördür. Sabah uyanmakta zorluk çekiyorsanız, akşam yatarken perdeleri açık bırakın. Ertesi sabah saat çaldığında odanıza sızan gün ışığı sayesinde daha kolay uyanacaksınız.

5. Sabırlı olun

Birinci günden itibaren hiç söylenmeden, enerjik ve dinlenmiş bir şekilde yataktan kalmak mümkün olmaz. Lakin önerilerimize uyarsanız, bir ay içinde hiç zorluk çekmeden erken kalkabileceksiniz.

askmen
 
Üst Alt