Nasıl Kopya Çekilir?

en iyi kopya nasil cekilir
Nasıl Kopya Çekilir
kopya çekerken nelere dikkat etmek gerekir

Kopya sınavlarda son başvurulması gereken yöntem olmakla beraber zaman zaman bu yola başvurmak öğrenciler için kacınılmaz olabilmektedir. Peki nasıl kopya çekilir, kopya çekerken nelere dikkat etmek gerekir, yakalanma riskinizi en aza nasıl indirebilirsiniz. Öncelikle yakalanmanız durumunda başınıza gelecek sıkıntıları unutmamanızı tavsiye ederiz.

Kopya çekmenin 1. ve altın kuralı sakin olmaktır. Kopya çekerken aşırı heyecanlanıyorsanız, eliniz ayağınıza dolaşıyorsa, yüzünüz kızarıyorsa önce bu heyecanınızı üzerinizden atmaya çalışın. Bunun için evde pratik yapabilirsiniz. Yada elinize yazmak gibi basit kopya çekme methotlarını deneyebilirsiniz. Unutmayınki sadece kopya çekerek bir sınavdan geçer not almak her zaman pek münkün olmamaktadır. Yani kopya çekebilmek içinde aslında o dersten bir şeyler biliyor olmanız gerekir. Kopya çekmek için en basit ve en klişe yöntem dediğimiz gibi elinize yazmaktır. Yazı yazmadığınız elinizin içine bir şeyler karalayabilirsiniz. Ele yazmaktan daha basit bir yöntem ise kola yazmaktır. Çünkü elinizden kopya çekerken avucunuzu acıp bakmanız gerekir. Bu da fark edilme ihtimalini arttırır. Kolunuza yazdığınızda, kolunuzu sanki kâğınızı siper ediyormuş gibi kâğıdınızın üzerine koyup rahatca bakabilirsiniz. Tabi bu rahatlığı abartmamanız iyi olur. Sağlaksanız yine sınıfın sağ tarafına oturup öğretmen masasını solunuza almak daha iyi olacaktır. Hoca size yaklaştığında da kolunuzu sırayla göğsünüz arasına koyup sağ elinizle sınavınıza devam edebilirsiniz. En risksiz, en basit, en pratik yöntem kola yazmaktır. Kopyayı pilot kalemle değilde bir cd kalemiyle yazarsanız daha iyi olur. Çünkü pilot kalemle yazılan yazıları farkında olmadan silebilirsiniz. Tükenmez kalemle yazmakta zor olabilir. Ama ince uclu bir cd kalemi bu iş için idealdir. Ne pilot kalemde oldugu gibi mürekkep dağılma yapar, ne de tükenmez kalem gibi yazıyı yazmanızda bir güçlük oluşturur. Sabunlu suyla biraz bastırarak kolayca da silebilirsiniz daha sonra.

En sık tercih edilen yöntem küçük kağıtlara yazılan kopyalardır. Ama usta değilseniz bu yöntemle yakalanma riskiniz çok yüksektir. Hatta çok usta olsanız dahi yinede yakalabilirsiniz. Birçok öğretmen kopya çeken öğrencileri sanılanın aksine çok kolaylıkla görür. Genelde onları sınıfta rencide etmemek için bunu sınav esnasında söylemezler. Kağıda kopya yazan öğrenciler kopya kâğıtlarını sınav kâğıdının altına koyar ve fırsatını buldukca bu kâğıtlara göz atarak kopya çekerler. Birçok öğrenci kopya kâğıdından kopya çekerken çok heyecanlanabilmektedir. O yüzden eğer kendinize çok güvenmiyorsanız bu yöntemi kullanmadan önce iki kere düşünün.

Son zamanlarda teknoloji bir hayli gelişti. Gelişen bu teknolojiyi kopya çekmekte kullanan öğrencilerde var. Örneğin minik casus kulaklıklar birçok öğrencinin satın alabileceği fiyatlara satılıyor. Yine teknolojiye bağlı olarak son zamanlar kullanılmaya başlayan bir yöntemde telefondan kopya çekmek. Özellikle cep telefonunun masanın üzerinde durmasına izin verilen sınavlarda öğrenci telefonu sırasının üzerine koyuyor ve fırsat buldukca sınavda telefonunun not bölümüne bakabiliyor. Bu arada belirtmemiz gereken önemli bir nokta da sınavda kopya hazırlayıp çekmesenizde yada çeksenizde bunu münkün olduğu kadar en yakın arkadaşınıza dahi söylemeyin çünkü ne kadar yakın arkadaşınızda olsa yarın öbür gün hakkınızda kopyacı, işte o ancak kopya çekerek geçiyor gibi ifadelerde bulunabilir. En iyisi kimseyi bu durumdan haberdar etmemek.
 
valla hic sorma hakikaten beceriksizdim o konuda...

iki yöntemden birini kullanirdim..
ya avuc icine sigacak uzunlukta iki agac dalini 3 yada 4 cm eninde 1 - 2 metre uzunlugunda kagidi yapistirir rulo halinde sarardim, biraz zor oluyordu... ama ikincisi süperdi, 0,5 yada 07 uc kursun kalemler yeni cikmisti 80 li yillarin ortalarinda o kalemlerin özelligi hangi renk olursa olsun ici $effafti kalemi söker , en DI$ tuttugumuz yer ile ici arasina kopyayi yerlestirirdik tabi herkesin cebinde en az 10 kalem hoca geldiginde kalemi parmaklarimizla gölgelerdik... ama salaklik iste o kadar kopyayi hazirlamak icin harcadigimiz vakti adam gibi calissak ama insan o zamanlar hem akil edemiyor hemde isin sonunda SINIFA hava atilacak ya kopya cektim ama yakalanmadim diye...!
Halbuki yakalaninca daha beter rezil oluyorduk...
 
Seni duyanda hic yakalanmadin zannedecek :malesef:

Hadi itiraf et kac defa yakalandin :prv:

Yakalanmadım tabi..:)
Hemde dersin kitabını açmıştım öyle küçük kopya yöntemleriyle uğraşmamıştım..:)

Çekmedim tabii. Benden çeken olduysa bilemem ;)

aaa öğrencilik hayatın boyunca hiç kopya çekmedin ne büyük bir kayıp bak şimdi kopyayla ilgili anlatıcak hikayen yok ..:)
Sen kopya çekmediğin gibi birde kopyada vermeyen cinslerdendin sanırım itiraf et kopya çekmeyide hep istedin ama o özgüvenle cesareti bulamadın demii..:)
 
aaa öğrencilik hayatın boyunca hiç kopya çekmedin ne büyük bir kayıp bak şimdi kopyayla ilgili anlatıcak hikayen yok ..:)
Sen kopya çekmediğin gibi birde kopyada vermeyen cinslerdendin sanırım itiraf et kopya çekmeyide hep istedin ama o özgüvenle cesareti bulamadın demii..:)

İtiraf ediyorum, kopya çekmenin cazibesine; kopya vermenin arkadaşlar arasındaki popülaritesine kaptırmadım kendimi, hakkıma razı oldum hep... ;)
 
Üst Alt