Nasıl İyi Bir Baba Olabilirsiniz?

merkür

Amatör
Üye
“Nerede hata yaptım?”

Bu soru Güney Afrika’da yaşayan Michael adlı bir babanın zihnini kurcalıyordu. İyi bir baba olmak için ne kadar uğraşmış olursa olsun, 19 yaşındaki asi çocuğunu her düşündüğünde ‘Daha iyi bir baba olabilir miydim?’ diye kendine soruyordu.

İspanya’da yaşayan Terry ise bir baba olarak iyi sonuçlar elde etti. Oğlu Andrew şöyle diyor: “Babam bana kitap okur, benimle oyunlar oynardı. Ayrıca baş başa zaman geçirebileceğimiz yolculuklara çıkardık. Çocukluğumu düşündüğümde ilk aklıma gelen bunlar. O, öğrenmeyi benim için zevkli hale getirdi.”

Kabul etmek gerekir ki iyi bir baba olmak kolay değildir. Ancak bunu başarmanıza yardımcı olacak bazı temel ilkeler var. Şimdi babalara yardım edebilecek bu ilkelerden bazılarını görelim.

1. Ailenize Zaman Ayırın

Bir baba olarak, çocuklarınıza sizin için önemli olduklarını nasıl gösteriyorsunuz? Elbette çocuklarınız için bir sürü şey yapıyorsunuz; örneğin onları doyurabilmek ve düzgün bir evde yaşamalarını sağlamak için özverilerde bulunuyorsunuz. Çocuklarınız sizin için önemli olmasaydı bunları yapmazdınız. Yine de çocuklarınızla yeterince zaman geçirmezseniz başka şeylerle, örneğin işiniz, arkadaşlarınız ya da hobilerinizle onlardan daha çok ilgilendiğinizi düşünebilirler.

Peki bir baba çocuğuyla vakit geçirmeye ne zaman başlamalı? Bir anne, çocuğu daha anne karnındayken onunla bağ kurmaya başlar. Hamile kaldıktan yaklaşık 16

hafta sonra bebek duymaya başlayabilir. Bu evrede baba da, daha doğmamış olan çocuğuyla eşsiz bir bağ kurabilir. Bebeğin kalp atışlarını dinleyebilir,

tekmelerini hissedebilir, onunla konuşabilir ve ona şarkı söyleyebilir.

Kutsal Kitap İlkesi: Kutsal Kitap devirlerinde erkekler çocuklarının eğitimiyle birebir ilgilenirdi. Kutsal Kitaptaki şu sözlerin gösterdiği gibi babalar çocuklarıyla düzenli olarak vakit geçirmeye teşvik ediliyordu: “Bugün sana bildirdiğim bu emirler senin yüreğinde olacak; onları çocuklarına da aşılayacaksın; evinde otururken, yolda yürürken, yattığın ve kalktığın zaman onlardan söz edeceksin” (Tekrar 6:6, 7).

2. İyi Babalar İyi İletişim Kurar

Yargılayıcı olmadan sakince dinleyin

Çocuğunuzla etkili iletişim kurabilmek için dikkatli bir dinleyici olmalısınız. Çocuğunuzu aşırı tepki göstermeden dinlemek konusunda kendinizi geliştirmelisiniz.

Çocuğunuz çabucak öfkeleneceğinizi ve onu yargılayacağınızı düşünüyorsa duygularını sizinle paylaşmaya pek istekli olmayacaktır. Fakat sakince dinlerseniz onlarla gerçekten ilgilendiğinizi gösterirsiniz. Böylece çocuklarınızın, değerli düşünce ve duygularını sizinle paylaşma ihtimali artar.

Kutsal Kitap İlkesi: Kutsal Kitapta bulunan hikmetli öğütlerin günlük yaşamın birçok alanında yararlı olduğu görülmüştür. Bu öğütlerden biri şudur: “Herkes dinlemeye hevesli olsun, fakat konuşmakta ve gazaplanmakta acele etmesin” (Yakup 1:19). Kutsal Kitaptaki bu ilkeyi uygulayan babalar çocuklarıyla daha iyi iletişim kurabiliyor.

3. Sevgiyle Terbiye Edin ve Övün

Sinirlendiğinizde ya da hayal kırıklığına uğradığınızda bile verdiğiniz terbiye, çocuğunuzun uzun vadede iyiliğini düşündüğünüzü ve onu sevdiğinizi göstersin. Bu, öğüt vermeyi, yanlışını düzeltmeyi, eğitmeyi ve gerekirse ceza vermeyi içerir.

Bir baba çocuğunu sık sık överse verdiği terbiye çok daha etkili olur. Eski bir özdeyiş şöyle der: “Yerinde söylenen söz, gümüş oymalar içindeki altın elmalar gibidir” (Özdeyişler 25:11). Övgü çocuğun kişiliğini geliştirir. Çocuklar anne babalarının onları onayladığını ve takdir ettiğini görürlerse iyi nitelikler geliştirirler. Çocuğunu övmek için fırsat kollayan bir baba, çocuğun kendine güveninin gelişmesine yardım etmiş ve iyi olanı yapmaktan vazgeçmemesi için ona cesaret vermiş olur.

Kutsal Kitap İlkesi: “Siz babalar, çocuklarınızı çileden çıkarmayın ki cesaretleri kırılmasın” (Koloseliler 3:21).

4. Eşinize Sevgi ve Saygı Gösterin

Bir babanın eşine davranış tarzı da şüphesiz çocukları etkiler. Çocuk gelişimi uzmanlarından oluşan bir grup şöyle açıklıyor: “Bir babanın çocukları için yapabileceği en iyi şeylerden biri annelerine saygı göstermektir. . . . . Birbirine saygı duyan ve çocukların bunu fark etmesini sağlayan anne babalar çocukları için güvenli bir ortam oluştururlar” (The Importance of Fathers in the Healthy Development of Children). *

Kutsal Kitap İlkesi: “Kocalar, karılarınızı her zaman sevin. . . . . Her biriniz karısını kendisi gibi sevsin” (Efesoslular 5:25, 33).

5. Yaratıcımızı Sevmeyi Öğrenin ve Öğretin

Tanrı’ya içten bir sevgi duyan babalar çocuklarının, gökteki Babalarıyla yakın bir ilişki geliştirmelerine yardım ederek onlara çok değerli bir miras bırakabilirler.

Tabii baba olmak bu beş noktayı uygulamaktan daha fazlasını gerektirir ve gerçekçi olmak gerekirse, iyi bir baba olmak için elinizden gelen her şeyi yapsanız bile kusursuz bir baba olamazsınız. Fakat bu ilkeleri sevgi dolu ve dengeli şekilde uygulamak için olabildiğince çok çaba gösterirseniz gerçekten iyi bir baba olabilirsiniz.

UYANIŞ MART 2013
 
Üst Alt